עזרה עקיפה לחולי סוכרת

תרופה שפותחה במקור להורדת לחץ דם גבוה, מונעת או מעכבת פגיעה בכליה אצל חולי סוכרת

מאת חמוטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת חמוטל לוין

מחקר חדש גילה כי תרופה להורדת לחץ דם גבוה ושמה "אוקסאאר" יעילה גם במניעת התפתחות מחלת כליות אצל חולי סוכרת סוג 2 (סוכרת מבוגרים), או בעיכוב התפתחות המחלה. מחלת כליות, שעלולה לגרום צורך בטיפולי דיאליזה או בהשתלת כליה, היא מן הסיבוכים האפשריים החמורים יותר של מחלת הסוכרת.

המחקר שנעשה באוקסאאר הוא חלק ממגמה גוברת של מחקרים שמטרתם לגלות שימוש נוסף לתרופות קיימות. ד"ר דוד ואן דייק, מומחה ברפואה פנימית ונפרולוגיה מהמרכז הרפואי רבין, אחד מיוזמי ועורכי המחקר באוקסאאר, מסביר כי לאחר פיתוח תרופה מסוימת, הרופאים "לומדים" אותה ובתוך כך עשויים לגלות השפעות נוספות שלה. "התרופה הזאת פותחה לטיפול ביתר לחץ דם. רק אחרי כן התברר שהגורמים ללחץ גבוה משפיעים גם על הורמון שגורם לבעיה. במשך הזמן התברר שאותו הורמון גם משפיע על הפגיעה בכליות של חולי סוכרת", מסביר ד"ר ואן דייק.

כ-8% מתושבי ישראל הם חולי סוכרת, מרביתם לוקים בסוכרת סוג 2. כ-40%-30% מהם סובלים מפגיעה בכליות. במחקר, שהשתתפו בו כ-1,500 בני אדם מ-29 מדינות, התגלה שהתרופה הצליחה להפחית במידה ניכרת את הסיכון להתפתחות מחלת כליה אצל כ-28% מהם. יעילות התרופה במניעת מחלת כליות אצל חולי סוכרת נעורים לא נבדקה.

לדברי ד"ר ואן דייק, זו הפעם הראשונה שהוכח כי תרופה יעילה במניעה או בדחייה של פגיעה בכליה אצל חולי סוכרת. התרופה גם עיכבה את הידרדרות המצב אצל חולי סוכרת שכליותיהם כבר נפגעו. "בנוגע לחולים שבעייתם אובחנה בשלב מוקדם דיו, אם הטיפול בהם יתחיל בזמן, יש סיכוי שאפשר יהיה למנוע את ההידרדרות שלהם לזמן רב. עם זאת, עדיין לא עבר מספיק זמן כדי שאפשר יהיה לומר זאת בוודאות", אומר ד"ר ואן דייק.

התרופה עדיין לא משמשת באופן שוטף לטיפול בחולי סוכרת. לדברי ד"ר ואן דייק, יש ליצור מודעות בקרב החולים וכן דרושה פעולה במישור הלאומי - יש לשכנע את משרד הבריאות להכניס את התרופה לסל הבריאות לחולי סוכרת. "כיום אני משכנע את האנשים שאני מטפל בהם לממן לעצמם את הטיפול, אבל יש גם חולים שאינם יכולים לעשות זאת. גם מבחינה כלכלית מימון הטיפול התרופתי ישתלם למוסדות, כי הוא זול בהרבה מטיפולי דיאליזה או השתלת כליה, וזאת מלבד הסבל שאפשר למנוע. כ-25% מכלל חולי הדיאליזה בישראל הגיעו למצבם בעקבות סוכרת, ולרובם אפשר לעזור כעת בטיפול תרופתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ