שודדים תרופות מבתי מרקחת בישראל כדי למכור אותן בשטחים

שטחים / המצב הכלכלי והמחסומים יצרו מחסור בתרופות בשטחי הרשות הפלשתינית

מאת יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יהונתן ליס

בית המרקחת "פרקש" שברחוב הפלמ"ח בירושלים נפרץ בחודש ספטמבר 2001 פעמיים. הגנבים, שחדרו למקום באישון לילה, לא שדדו את הכסף ולא הפכו את בית המרקחת. "הם ידעו בדיוק מה הם מחפשים", סיפרה הרוקחת סימי אבורבא, "הם פרצו את הדלת בזהירות מבלי לפגוע בה, נכנסו למחסן האחורי, וגנבו תרופות מסוימות בכמויות. הם לא נגעו בשום דבר אחר: לא לקחו מוצרי קוסמטיקה, לא כסף, ולא תרופות אחרות".

ניידת של חברת אבטחה, שהגיעה למקום בעיצומו של השוד הראשון, הבריחה את הגנבים והם הותירו מאחור את השלל. בארבעת שקי היוטה עמוסי הקופסאות, נמצאו תרופות המיועדות לחולים כרוניים, תרופות נגד כולסטרול, ומשחות אנטיביוטיות.

כעבור שבועיים, באחד הלילות, עצרו שוטרים פלשתינאים תושב מזרח העיר, סמוך לבית המרקחת. בחיפוש שנערך ברכבו, גילו השוטרים מלאי של תרופות שנשדדו מבית המרקחת. חקירת הגנב הובילה למעצרם של שלושה חשודים נוספים, ובכתב האישום שהוגש נגדם לפני כמה שבועות הם הואשמו בביצוע של שבעה מעשי שוד תרופות מבתי מרקחת בעיר.

המצב הכלכלי הקשה ברשות הפלשתינית בשנתיים האחרונות, בנוסף לסגר שהטילה ישראל על הערים והכפרים ברשות, הביאו למחסור חסר תקדים בתרופות. בשל המצוקה הכלכלית אף קוצץ באחרונה תקציב "סל הבריאות" הפלשתיני. מלאי התרופות בבתי חולים, מרפאות ובתי מרקחת הידלדל, ובתי חולים רבים בשטחים, שאינם מצליחים לאגור תרופות באיכות טובה, רוכשים תרופות באיכות ירודה מירדן וממצרים. סוכנויות הסיוע הזרות - אונר"א של האו"ם וסוכנות הסהר האדום - מתקשות לנייד את התרופות לכל האזורים.

על רקע זה, צמח בשנים האחרונות שוק שחור לממכר תרופות שנגנבו מישראל. בשנתיים האחרונות, פרצו חוליות שודדים פלשתיניות למאות בתי מרקחת ישראליים, וגנבו תרופות שהביקוש להן גדול.

בחודשיים האחרונים, הצליחו חוקרי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים לעצור 3 חוליות שפרצו לבתי מרקחת בשרון, בתל אביב ובדרום. החוליות נעצרו לאחר מאמץ מודיעיני ומחקרי נרחב, שבמהלכו נאספו ראיות מפלילות נגד החשודים בזמן אמת.

בירושלים נשדדו עשרות בתי מרקחת בשנה האחרונה. במשטרת המחוז טענו כי אין אפשרות להצביע על פרופיל אחיד של החוליות השונות. עם זאת, יש דמיון רב בדרכי פעולתן. על פי החשד, השודדים מקבלים תדרוך מקדים מאיש מקצוע, באשר לסוג התרופות הנדרשות. הם מגיעים לבתי המרקחת כלקוחות תמימים ואוספים מידע מודיעיני על סידורי האבטחה, ומיקום התרופות. בלילה הם פורצים לבית המרקחת. במרבית המקרים קופת בתי המרקחת לא נפרצת ולא נגנב דבר מלבד התרופות.

את התרופות הם מבריחים בכלי רכב פרטיים לשטחי הרשות, ושם מעבירים את הסחורה לסוחר מתווך. הסוחר מספק את התרופות לחנויות השונות.

ד"ר חוסאן סיאם, הממונה על שירותי הבריאות בסוכנות הסיוע אונר"א, טוען כי אחת הסיבות למחסור בתרופות היא עיכובם של ספקי התרופות במחסומי צה"ל. לדבריו, "פעמים רבות אנשינו חוזרים על עקבותיהם, לאחר שלא הצליחו להגיע לכפר מסוים, או לאחר שעוכבו במחסומים שעות ארוכות בתנאי מזג אוויר הפוגעים באיכות התרופות, שחלקן נזקקות לקירור מתמיד".

אונר"א מפעילה 34 תחנות בריאות בעזה ובגדה. מלאי התרופות נרכש על ידי הארגון במפעלים שונים ברחבי העולם, ועובר בדיקות איכות קפדניות על ידי משרד הבריאות הירדני. סיאם מציין כי חלק מהתחנות פעילות רק יומיים בשבוע: "במצב הקיים, לעתים אנחנו לא מצליחים להגיע לכפרים בימים אלה. עשרות ילדים קטנים וקשישים הסובלים ממחלות כרוניות לא מצליחים לקבל באותם ימים טיפול רפואי ראוי ותרופות, אפילו בחודשי החורף הקרים".

בצה"ל אישרו כי ספקי תרופות ואמבולנסים מעוכבים בקביעות במחסומים. לפי דובר צה"ל, הרקע לכך הוא החשש שארגוני הטרור מנסים להבריח ברכבים אלה כלי נשק ותחמושת לתוך שטחי הרשות. עם זאת, מדובר צה"ל נמסר, כי "אם יגיעו אלינו תלונות ספציפיות, נבדוק אותן".

גם ארגון הסהר האדום הפועל בשטחי הרשות שרוי בקשיים כלכליים. גרמניה, יפאן, ערב הסעודית וצרפת, שהבטיחו לתרום עשרות מיליוני דולרים לארגון, עדיין לא העבירו את הסכום המובטח. למרות הקשיים הכלכליים שבהם הוא נתון, מקפיד הארגון להעביר מדי כמה חודשים, בתיאום עם ישראל, משאיות תרופות לשטחי הרשות. ואולם בבתי מרקחת רבים בערים הפלשתיניות מוסיפים לדווח על מחסור בתרופות.

במחוז ירושלים הקפידו להדגיש כי לא מדובר בסיפור רובין הוד. לדברי החוקרים, גנבים לא פורצים לבתי המרקחת מתוך תחושת שליחות, אלא מוכרים על פי רוב את הסחורה במחירים המגיעים לכדי 50 אחוזים מערכה, וגורפים לכיסם את הרווחים.

התרופות מאל-עזרייה נגנבו מהצפון

חוקרי המשטרה, החוקרים את פרשת התרופות הגנובות שהתגלו לפני כשבועיים בכניסה לכפר אל-עזרייה, סבורים שהתרופות נגנבו מבתי מרקחת באזור הצפון. החוקרים השוו את מספרי האצווה של התרופות שנמצאו עם המספרים המקבילים של תרופות שנגנבו, וקבעו כי מקורן בבתי מרקחת באזור הצפון.

ב-13 בפברואר לפנות בוקר, עצרה משטרת מעלה אדומים מכונית פרטית עם לוחיות זיהוי פלשתיניות בכניסה לאל-עזרייה. במכונית היו מאות חפיסות של תרופות, ובהן כדורי דקסמול, משככי כאבים, משחות אנטיביוטיות וטיפות אף. הנהג ברכב, מוחמד אסעד שרף, בן 32, טען שהתרופות הגיעו משכם, ושהיו מיועדות לסוחר תושב הכפר אל-עזרייה, אך לא היו לו כל מסמכים מזהים, וכן לא היתה תעודת משלוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ