חוק דיראני ועובייד יובא מחר לאישור בקריאה שנייה ושלישית

מאת גדעון אלון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת גדעון אלון

חוק כליאתם של לוחמים בלתי חוקיים, המוכר יותר כ"חוק דיראני ועובייד", יובא מחר לאישור מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ דוד מגן (מרכז), עיכב במשך כשבועיים את אישורו הסופי של החוק. זאת לאחר ששר הביטחון, בנימין בן אליעזר, לא התקין את התקנות שאמורות לקבוע את כללי הכליאה של הלוחמים הבלתי חוקיים, אולם לאחר שהתקנות הושלמו, החליט ח"כ מגן להביא את הצעת החוק לאישור סופי במליאה.

הצעת החוק אושרה בוועדת החוץ והביטחון לקריאה שנייה ושלישית ברוב של תשעה (ח"כים מסיעות הימין) נגד שלושה (ח"כים ממרצ ומרע"מ) וחמישה נמנעים (הח"כים של סיעת העבודה). בדברי ההסבר להצעה נכתב כי היא נועדה "להסדיר את כליאתם של לוחמים בלתי חוקיים אשר אינם זכאים למעמד של שבויי מלחמה, בדרך העולה בקנה אחד עם המחוייבויות של ישראל לפי הוראות המשפט הבינלאומי ההומניטרי".

הדיון בהצעת החוק החל לפני כשנתיים בעקבות פסיקת בג"ץ כי המדינה איננה יכולה להמשיך ולהחזיק במעצר מינהלי את מוסטפה דיראני ועבד אל-כרים עובייד. השניים נחטפו בעבר מלבנון והובאו לישראל כדי לשמש "קלפי מיקוח" במסגרת המאמצים לשחרורו של הנווט הנעדר רון ארד ולהחזרת שאר הנעדרים והשבויים. בג"ץ המליץ בפני הממשלה להסדיר את מאסרם של דיראני ועובייד בחקיקה.

הצעת החוק מעוררת התנגדות חריפה בקרב ארגונים לזכויות אדם בארץ ובחו"ל. היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר, טוען כי לישראל אין צורך אמיתי בחקיקת החוק וכל מטרתו היא לאפשר את המשך כליאתם של דיראני ועובייד. לדבריו החוק נועד לאפשר להחזיק אנשים כבני ערובה, דבר הסותר את חוק יסוד: כבוד האדם וחרותו ואסור כאיסור מוחלט במשפט בינלאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ