הלו , זה טלפון?

יצרניות הטלפונים הסלולריים ומחשבי כף היד מנסות למצוא את הנוסחה המנצחת לשילוב בין שתי משפחות המכשירים, שלכאורה צריכות להתמזג למשפחה אחת גדולה ומאושרת. הבעיה היא שגם השכלולים הטכנולוגיים המרשימים ביותר אינם יוצרים אצל הלקוחות צורך אמיתי. כל זה, כמובן, לא מפריע למיקרוסופט להיכנס למשחק

אורי רדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי רדלר

הם נראים כמו גאדג'טס - צעצועים אלקטרוניים לעשירים, שאין בהם תועלת ממשית. אבל מבחינתן של ענקיות שוק הסלולר והמחשבים, אין בהם שום דבר משעשע. הניידים המשולבים - המכונים גם טלפונים-חכמים או מכשירי "הכל באחד" - הם התקווה הגדולה העדכנית של חברות הטכנולוגיה הגדולות להיכנס עמוק אל תוך כיסם של הצרכנים, תרתי משמע. לפי שעה, רוב המשתמשים הפוטנציאליים לא לגמרי מבינים בשביל מה הם צריכים את זה.

הניידים המשולבים הם מחשבים קטנים, שמרכזים במארז אחד אפשרויות של טלפון סלולרי, מחשב כף-יד וחיבור לאינטרנט. לצד אפשרויות החיוג המוכרות, מציעים המכשירים הללו אפשרות להורדת דואר אלקטרוני וגלישה באינטרנט, העברת וידאו ותמונות, תוכנות יומן פגישות וספר טלפונים ואפילו יישומים מתוחכמים, כמו עיבוד תמלילים וגיליון נתונים.

התחלות מגושמות

מכשירים המרכזים כמה אפשרויות עבודה באותו מארז נמצאים בשוק מאז סוף שנות ה-80. שלל המחשבונים, המילונים והארגוניות הנושנים שנפוצו אז הציעו יכולת מרכזית אחת ובנוסף לה, גישה לאפשרויות משנה נוספות. המחשבונים איפשרו לרשום מספרי טלפון, המילונים הציעו גם יומנים, הארגוניות כללו גם מילון מונחים וכן הלאה.

רוב המשתמשים במכשירים ההם לא מצאו תועלת ממשית באפשרויות הנוספות. צגי הקריסטל הגבישי הזעירים לא היו נוחים לקריאה, כתיבה או הידוד (אינטראקציה) מורכבים וה"פונקציות הנוספות" היו בדרך כלל דלות, קשות להפעלה ולא יעילות. מי שקנה מילונית, השתמש בה לרוב כמילון בלבד. המחשבון היה מחשבון. הארגונית אירגנה.

באמצע שנות ה-90, החלו מכשירי "הכל באחד" להשתכלל ולהתמזער. מחשבי כף היד החלו מציעים מגוון רחב של שירותים לארגון מידע אישי וניהול סדר יום. הטלפונים הסלולריים החלו מפתחים אפשרויות עשירות יותר של ספריית טלפונים והוסיפו מגוון שירותי משנה, מועילים יותר או פחות. לקראת סוף שנות ה-90 החלו להיטשטש הגבולות בין מכשירי התקשורת (טלפונים סלולריים, זימוניות) ומחשבי כף היד. יצרניות הטלפונים הסלולריים הלכו בעקבות מחשבי כף היד וטבלו רגליים זהירות באינטרנט, עם אפשרויות גלישה, קבלה ושליחה של דואר אלקטרוני, צ'טים, מסרים מיידיים ו-SMS. יצרניות מחשבי כף היד לא נשארו חייבות, ובשנה שעברה החלו משלבות במוצריהן גם אפשרויות טלפון סלולרי. אפילו אפשרות להעברת וידאו וצילום הוטמעה בכמה מכשירים. מה שאיפשר את טשטוש הגבולות, מעבר לשיפורים הטכנולוגיים בחומרה, היו מערכות הפעלה חדשות, שהותאמו במיוחד לצורכיהם של מחשבים ניידים זעירים. בתחום זה התבלטו שלוש מערכות הפעלה: סימביאן של סימביאן, פאלם של פאלם וחלונות CE של מיקרוסופט.

הניידים של סימביאן

סימביאן היא שותפות רבת עוצמה של יצרניות הטלפון הסלולרי המובילות נוקיה, מוטורולה, אריקסון, סוני-אריקסון, מצושיטה (פנסוניק/נשיונל/סייקו) עם חברת סיון (Psion), יצרנית מערכת ההפעלה הראשונה למחשבי כף יד. סימביאן משולבת בטלפונים הסלולריים ובמכשירים של בעלות השליטה בה ומתוכננת לשילוב גם אצל קבוצה גדולה של בעלות רישוי כמו סימנס, סניו וקנווד, או חברות ויצרניות מעבדים למחצה התומכות בשילוב סימביאן במכשירים, כמו אינטל, סמסונג, קוואלקום, טקסס אינסרומנטס, אפסון, פיליפס ואחרות. באופן מובן, אין קשר הכרחי בין "תכנון" לשילוב בפועל. הניידים המשולבים מבוססי-סימביאן משקפים את ההטייה הסלולרית של רוב בעלות השליטה והשותפות האסטרטגיות בחברה.

נוקיה מציעה תצורת דגם מעניינת, שמבוסס על דגם עתידי שהציגה כבר ב-1998. הדגם המוביל בסדרה, 9210 הוא מכשיר ארוך (16 ס"מ) וצר, השוקל כרבע קילו - הרבה מעבר למקובל בטלפונים סלולריים. הסיבה לעודף המשקל נחשפת כאשר פותחים את מה שנראה כטלפון סלולרי ומגלים מקלדת ומחשב כף יד המצויד במלוא הכישורים: תוכנות פקס, דואר אלקטרוני, מעבד תמלילים, גיליון נתונים, דפדפן וכן הלאה. נוקיה מתכוונת להוציא השנה שני דגמים מרשימים עוד יותר. דגם 9290 יהיה דומה לדגם 9210, אך בעיצוב אלגנטי יותר. דגם 7650 יהיה הטלפון מבוסס סימביאן הראשון בדור 2.5 ויותאם במיוחד להעברת מסרי מולטימדיה (תמונות), SMS ודואר אלקטרוני.

R380e של אריקסון-סוני, היורש לדגם R380, משלב את רוב הפונקציות הנדרשות ממחשב כף יד (יומן, ארגונית, זיהוי כתב-יד וכו') ומטלפון סלולרי, ומוסיף אפשרויות אינטרנט, אך עדיין לא מוותר על ממדים ונוחות שימוש האופייניים לטלפון סלולרי.

גם פאלם בשטח

גישה שונה לחלוטין מאפיינת את המכשירים המבוססים על מערכת ההפעלה של פאלם. בין החברות שיש להן רישוי לשימוש במערכת הפעלה זו ניתן למצוא את הנדספרינג, סוני, קיוסרה, אייסר, סמסונג ופאלם. נוקיה ומוטורולה התכוונו אף הן להשתמש בפאלם, אך נסוגו מכך. מתוך החבורה הנכבדת הזו, רק שלוש חברות מייצרות ניידים משולבים אמיתיים, עם יכולות טלפון סלולרי ומחשב כף יד במשולב. לפאלם נוכחות דומיננטית בשוק מחשבי כף היד (כ-80% מהשוק), אך אין לה נציגות של ממש בין יצרניות הטלפונים הסלולריים.

קיוסרה היפאנית מייצרת על בסיס מערכת ההפעלה פאלם את QCP 6035, המכונה אצלה "טלפון חכם". המכשיר יצא בגרסתו המקורית בסוף שנת 2000, ובתחילת שנה זו נוספה לו גם מקלדת מתקפלת, שבגבה מקשי החיוג. בהכללה ניתן לומר כי QCP 6035 הוא הרכבה של טלפון סלולרי על גבי מכשיר פאלם, בלי שינויים עקרוניים רבים. רוחבו של המכשיר, לדוגמה, הוא 9 ס"מ ואורכו (כשהוא מקופל) 13 ס"מ. בתוך המכשיר פועלת מערכת הפעלה עם צג מונוכרומטי ו-8 מגה-בייט זיכרון, בנוסח הדגמים הישנים יותר של פאלם.

הנדספרינג, הידועה בזכות סדרת מחשבי כף היד וייזור, הוציאה באחרונה את טראו, מחשב כף יד בעל יכולות התקשרות של טלפון סלולרי ומראה דומה: רוחבו, 7 ס"מ ואורכו 11 ס"מ. למרות המקלדת הזעירה שנוספה, והכיסוי, משקלו רק 147 גרם. גם במקרה של קיוסרה וגם אצל הנדספרינג מוצאו של המכשיר במחשב כף יד ניכר היטב. הוא רחב ומגושם יותר, בעל מקלדת זעירה, אך מציע מרחב מסך רבוע ונוח לשימוש.

הנייד המשולב של סמסונג, SPH-I300, הוא עדיין טלפון סלולרי, אך כולל כבר את כל התכונות המבוקשות גם במחשב כף יד. המכשיר הקטן (רוחבו פחות מששה סנטימטר) כולל מסך מגע וזיהוי כתב יד, ספר כתובות ואפשרויות ניהול אישי, מחשבון, שעון ואפשרות סינכרוניזציה מול מחשב פי-סי. אחיו המתקדם, SCH-8500, כולל אפשרויות דומות בעיצוב טלפוני יותר (עם מכסה מתקפל נאה). בסמסונג מכנים קטגוריית טלפונים זו בשם "פי-סי CDMA". בעתיד הלא רחוק ניתן להעריך כי טלפון הטלוויזיה וטלפון המצלמה של סמסונג (בשלבי פיתוח) ישולבו באופן כלשהו למכשיר אחד.

ומיקרוסופט, אלא מה

הילדה החדשה בשיכון הניידים המשולבים היא מיקרוסופט. ענקית התוכנה הכריזה על קפיצה לשוק הטלפונים החכמים, כפי שהיא מכנה זאת, רק בסוף 2001. גרסת מערכת ההפעלה שלה, סמרט-פון, היא גרסה כחושה של חלונות CE המותאמת למסכים הקטנים ולאפשרויות המוגבלות יותר של טלפונים סלולריים. בסיס התמיכה של סמרט-פון הוא המצומצם מבין השלוש. בעלי מחשבי כף יד מבוססי חלונות CE הם מיעוט קטן יחסית (כ-15%) מבין כלל המשתמשים במחשבים אלו, ובתחום הטלפונים החכמים יש למיקרוסופט בעיקר תוכניות לעתיד.

הנייד המשולב "אוריגמי", פותח כ"הוכחת רעיון" על ידי נשיונל סמיקונדקטר וקוקום. המכשיר, אם וכאשר ייוצר, ישלב גרסה מצומצמת של חלונות XP, מסך ברזולוציה של 640x480 פיקסלים ומקלדת זעירה. כל זאת באריזה זעירה ברוחב 85 מ"מ ובגובה 17 מ"מ.

בכל הניידים המשולבים, בלי קשר למערכת ההפעלה שבהם, בולט ההיסוס של היצרניות באיזה נתיב לבחור: האם ליצור מחשב כף יד שיש לו גם אפשרויות חיוג, או שמא טלפון סלולרי שמאפשר גם להתחבר לאינטרנט ולבצע ניהול סדר יום? בחלק מהמקרים, כמו אצל סימנס וקיוסרה, הפתרון גולמי למדי ומתמצה ב"הדבקה" של אפשרות החיוג על פני מחשב כף יד. אצל יצרניות שהשקיעו מעט יותר מחשבה בנושא, בולטים שלושה סוגים של פתרונות: מחשב כף יד "מרוכך" עם הצרה מסוימת של המכשיר כמו ב"טראו" של הנדספרינג; טלפון סלולרי עם מסך מורחב, כאשר היצרנית מוותרת על המקלדת (כבמקרה סנדו), מוסיפה מכסה מתקפל (סמסונג), או משנה את כיוון התצוגה (אופקית במקום אנכית אצל אריקסון); וכמובן, הניסיון לשלב את הכל-עם-הכל, כמו באוריגמי או ב-9210 של נוקיה, עם המחיר המשתמע מכך: מבנה דמוי לבנה ומשקל של רבע קילו ומעלה. המכשיר שעדיין אינו בנמצא הוא הנייד המשולב. לא "מחשב כף יד שגם..." ולא "טלפון סלולרי שיכול בנוסף..." אלא מכשיר חדש לגמרי, המבוסס על חשיבה אחרת ועיצוב תעשייתי המותאם באופן ייעודי למטרתו.

המרענן הרשמי

כניסתה של מיקרוסופט לשוק החריפה את המאבקים סביב קטגוריית המוצר העוברית. בשלוש השנים האחרונות, ניסתה מיקרוסופט שוב ושוב לחדור לתחום זה ולהפוך בו לקובעת תקן מערכת ההפעלה לניידים המשולבים. מאמציה נחלו כישלון, בעיקר בגלל נוקיה. החברה המובילה בתעשיית הסלולר נתפשת במיקרוסופט כאויב מר, בעיקר בגלל תפקידה המרכזי בהקמת סימביאן ובגיוס היצרניות המובילות לשותפות בה.

למרות כישלונה ועמדת הנחיתות הברורה שלה בתחום החדש, החליטה מיקרוסופט בנובמבר 2001 לזנק אל המים הקרים. בחודשים שעברו מאז, הסתרבלה מיקרוסופט בשתיקה, ממנה הגיחה רק החודש בתערוכת GSM הגדולה בקאן. ההצהרות שהפיקה החברה התמקדו בהכרזות משותפות עם טקסס אינסטרומנטס וחברות מחשבים אחרות על גיבוש תוכנית עיצוב מוסכמת לטלפונים חכמים. תוכנית כזו משמשת יצרניות טלפונים בתכנון וייצור טלפונים חכמים. נוסף על כך הכריזה החברה על שיתופי פעולה עתידיים עם קומפל וסנדו, דגי רקק בבריכת הכרישים הסלולרית.

מיקרוסופט, טוען ג'ון לטיס מהרג'יסטר הבריטי, כבר השלימה בינה לבינה עם כך שנוקיה לעולם לא תכרות עמה ברית בתחום התוכנה לטלפונים סלולריים. לטענת לטיס, תקוותו העיקרית של בן ולדמן, ראש חטיבת ההתקנים הניידים במיקרוסופט, היא לתקוע טריז בין נוקיה לחברותיה בברית סימביאן. "מוטורולה, סוני-אריקסון ומצושיטה לא יהיו מרוצות... מכך שנוקיה משכה אותם באף כל השנים, ואז תקעה להם סכין בגב" (דהיינו, הצליחה יותר מהן. א.ר), טוען וולדמן. ברית עם מיקרוסופט, הוא סבור, תהיה עדיפה מבחינתן.

סיכוייה של מיקרוסופט לקעקע את ברית סימביאן אינם גדולים. גם אם כן, אין משמעות הדבר שבעתיד הקרוב יווצר בעולם הטלפונים הסלולריים מונופול מיקרוסופטי בדומה לזה הקיים בעולם המחשבים. השוק הסלולרי כולל שפע מפעילי שירות (כ-2,000 ברחבי העולם), חברות תשתית ויצרניות טלפונים שמשתמשים חופשיים לעבור ביניהן. בשוק המחשבים, לעומת זאת, התקיימה תמיד משיכה עזה לכוחות שולטים מונופוליסטיים (יבמ, אינטל, מיקרוסופט, פאלם, ועוד). השוק הסלולרי התעצב בהשפעת אירופה והמזרח הרחוק והשתמרו בו מרכזי עוצמה עצמאיים. שוק המחשבים התעצב בארצות הברית, בתמיכה מאסיווית של הממשל האמריקאי, והתאפיין תמיד במבנה הרבה יותר מונוליטי.

בלבול טכנולוגי

הבעיה האמיתית של הניידים המשולבים אינה מאבקי הכוח בין יצרניות, אלא הכישלון ביצירת שוק אמיתי למוצר. למרות שגרסאות שונות של נייד משולב הן דבר שמדברים בו נכבדות כבר כמה שנים, עד היום לא הצליחה אף יצרנית ליצור מכשיר משולב שיהיה נוח להפעלה ויציע יתרונות אמיתיים למשתמש בו.

הטלפונים הסלולריים ומחשבי כף היד הפכו פופולריים, משום שהם מוצרים שיש להם דרישה "טבעית": אנשים תמיד רצו לדבר בטלפון. ברגע שניתנה להם האפשרות לדבר מכל מקום לכל מקום, הם עטו עליה. מחשבי כף היד זכו לחסידים בהיותם תחליף משוכלל למוצר נדרש קיים - פנקס הנייר ששימש לניהול רישומים וסדר יום. צמיחתם של המוצרים התקיימה בהתאם לביקוש הממשי שהיה להם אצל צרכנים.

במקביל להתמזערות ולשיפור בביצועיהם של הטלפונים ומחשבי כף היד, הבשילה הטכנולוגיה ואיפשרה שילוב של שיחות טלפוניות, התחברות לאינטרנט, העברת מסרים וניהול סדר יום במכשיר אחד. ההבשלה הטכנולוגית בילבלה את היצרניות. הן טעו לחשוב שיש קשר בין יכולת טכנולוגית וצורך ביכולת טכנולוגית. כלומר, שהיכולת הטכנית ליצור מכשיר המאפשר שיחות טלפוניות, התחברות לאינטרנט וניהול סדר יום משמעותה שאנשים גם מעוניינים בשילוב היכולות הללו.

יצרניות הניידים המשולבים גם לא התכווננו נכון אל שווקי היעד למוצר. הטלפונים הסלולריים היו פעם מוצרי מותרות לאנשי עסקים עשירים. היום המשתמש הטיפוסי בטלפון סלולרי הוא כמעט כל אדם שזקוק לטלפון. בשנת 2001 נמכרו בעולם 413 מיליון טלפונים סלולריים. נכון לאוגוסט 2001 המספר המוערך של בעלי טלפונים סלולריים בעולם עומד על כ-800 מיליון, ורובם עושים במכשירים שימוש אישי.

שוק מחשבי כף היד שונה מאוד באופיו. רוב המשתמשים בהם הם אנשי עסקים או משתמשים במסגרת עסקית. באופן טבעי, מספר המשתמשים במחשבי כף יד קטן בהרבה. בשנת 2001 נמכרו רק כ-8.8 מיליון מחשבים כאלו. כ-2% ממספר הטלפונים הסלולריים שנמכרו באותה שנה.

למרות השוני באופי המשתמשים והשיעור הזעום יחסית של אנשים שמוצאים עניין במחשבי כף יד, רוב יצרניות הניידים המשולבים הניחו, משום מה, כי אפשרויות מחשב כף היד קוסמות למשתמשי הטלפונים הסלולריים והוספתן תהפוך את הטלפונים למועילים ונדרשים יותר.

עתיד מציאותי

הטעות הכפולה של יצרניות הניידים המשולבים אופיינית לחברות טכנולוגיות. פעם אחר פעם הן נמשכות בחבלי קסם לממש אפשרות טכנולוגית, פשוט משום שהיא קיימת. ברקע, ניצבת כל הזמן ההנחה שקיומה של אפשרות טכנולוגית מסוימת יגרום לשינוי באופיים של בני האדם. הנחה זו באה לידי ביטוי עשרות פעמים ביוזמות אינטרנטיות כושלות. לשם דוגמה, עשרות חברות ניסו לשכנע צרכנים להזמין מוצרים מן הסופרמרקט באמצעות האינטרנט, למרות ששוק היעד (מבצעי הזמנות טלפוניות) היה קטן ומוגבל מאוד. כל החברות הללו הניחו כי אופיים וצורכיהם של בני האדם ישתנו משום שהאפשרות הטכנולוגית קיימת.

לפי שעה, תקוותן של יצרניות הטלפונים והמחשבים ליצור נייד משולב פופולרי אינה מתממשת. מכשירים כאלו לא יפרחו עד שהיצרניות ישתחררו מראיית האפשרות הטכנולוגית כחזות הכל ויתמקדו בצרכים האמיתיים של משתמשיהן. כמעט ואין מטלפן סלולרי הנזקק לתוכנת אקסל בתוך הטלפון. רק סובלים מהפרעת אישיות קשה יהיו מוכנים לגלוש באינטרנט בתוך קוביה בגודל 4x4 ס"מ, או להקליד רשימות באמצעות סיכת ראש. רק קומץ יהיה מעוניין במיני-עטים לרישום על גבי המסך, שהדבר היחיד שוודאי בהם הוא נשירתם לבלי שוב בבית קפה הומה. משתמשים ייהנו הרבה יותר, נאמר, משיטה נוחה באמת להקלדת הודעות SMS, מאפשרות לחייג במהירות בהוראה קולית, להקליט תזכורות קוליות, מלוח מקשים המותאם לחיוג ביד אחד, מגישה מהירה להחלפת קול הצלצול וכדומה. העברת וידאו ותמונות היא דבר יפה, אך היא תזכה לפופולריות וביקוש, רק כאשר אפשר יהיה להפעיל אותה בשתי לחיצות בוהן גסות. כל מה שמעבר לזה קצת קשה לבני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ