קשה, מכאיב, אבל מובן

אבי רצון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי רצון

ההחלטה של התאחדות הכדורגל האירופית לא לקיים את המשחק בין הפועל ת"א למילאן בישראל, קשה ומכאיבה. בנוסף לנזק התדמיתי הכמעט בלתי ניתן לתיקון בעתיד הנראה לעין לישראל, תפסיד הפועל סכום כספי הנאמד במיליוני שקלים. כמובן שגם ברמה הספורטיבית תיפגע הקבוצה הישראלית, שכן ההחלטה תמנע ממנה לארח את מילאן במגרשה הביתי, ובכך ייפגע הערך הבסיסי והחשוב בספורט - שוויון הזדמנויות לשני הצדדים.

למרות זאת, ועם כל הצער, החלטת אופ"א נראית שקולה ואף הגיונית. עם כל הכבוד לרצונם של אזרחי ישראל להמשיך ולנהל אורח חיים תקין ונורמלי, העובדות מדברות בעד עצמן. ישראל של הימים האחרונים היא מדינה שטופת טרור, והמתאבדים אינם מבחינים בין ירי לעבר מחסום סמוך לעפרה לבין רצח בתל אביב או בירושלים. על אופ"א תחול גם החובה לפצות כספית את הקבוצה הישראלית, אם תוכיח כי ניזוקה מהעתקת המשחק הביתי למדינה זרה.

שלשום הגיע הטרור למסעדה המרוחקת כשלושה קילומטרים מהאיצטדיון בו אמורים השחקנים האיטלקים להתמודד מול יריביהם על הזכות להעפיל לחצי גמר גביע אופ"א. שלושה מכוכבי הפועל ניצלו, ועובדה זאת נודעה לראשי אופ"א מיד כשהגיעו למשרדיהם ליד ז'נווה תמונות הזוועה ששודרו זמן קצר אחרי הפיגוע.

בעבר נאמר שדברים שרואים משם לא רואים מכאן, ושבסך הכל, ולמרות אירועי טרור קשים, מתנהלים החיים במדינת ישראל כסדרם. נהוג לייחס לערוצי טלוויזיה זרים את האחריות לתדמית שדבקה, כביכול, בישראל. כך התייחסה למצב גם התאחדות הכדורגל של אירופה: קשה, אבל נסבל. בהתאחדות חשבו שהקבוצות שבאות לישראל לוקחות על עצמן סיכון סביר.

חובה לזכור שכל משחקיה של הפועל תל אביב - נגד ירוואן מארמניה, גזיאנטפ מטורקיה, צ'לסי מאנגליה, לוקומוטיב מרוסיה ופארמה מאיטליה - התקיימו במועדם ובמקומם, בחוץ ובבית. לכן, ניתן לומר שהחלטת אופ"א איננה מנותקת מהמציאות, ושהמציאות היא שכפתה על אופ"א את ההחלטה הקיצונית. אין מי שיכול להכחיש שבשלושת השבועות שהפרידו בין המשחק של פארמה בבלומפילד עד אתמול, חלה הידרדרות במצב הבטחון.

מדוע צריכים ספורטאים זרים, במקרה הנוכחי איטלקים, להגיע למרכזם של אירועים אלימים ולסכן את חייהם? האם משחקי המכביה האחרונה לא נפגעו, לאחר שהמשתתפים חששו להגיע לכאן בתקופה ובאווירה שניתן היה עדיין לכנות פסטוראלית, לעומת זו השוררת היום? והאם נבחרת ישראל בכדורגל לא שיחקה בנובמבר 1994 במוקדמות אליפות אירופה לאומות נגד אזרבייג'אן בעיר טראבזון בטורקיה - בגלל האלימות ששררה באותם ימים בבירה האזרית באקו?

כפי שהדברים נראים נכון לאתמול, אי אפשר לבוא בטענות לראשי מילאן ולשחקני הקבוצה. אלה הביעו בימים האחרונים סולידריות עם מדינת ישראל ועם הפועל ת"א. כמעט כולם דיברו על הצורך לבוא לישראל ולארח את הגומלין בסאן סירו. ראשי קבוצת הפאר האיטלקית עמדו לטוס אתמול בבוקר לתל אביב כדי לסגור נושאים לוגיסטיים הקשורים בשהיית הקבוצה בעיר. על החלטת אופ"א הם שמעו בשדה התעופה מאלפנצה ליד מילאנו, כמה דקות אחרי שעברו את ביקורות הדרכונים.

החלטה קשה, כאמור, אבל מובנת. עם העובדות קשה להתווכח, והן אלה שמונעות מאלברטיני ומאלדיני לשחק בבלומפילד נגד אנטבי ובלילי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ