הרוגי ארה"ב באפגניסטאן השבוע - שבוי ומחלציו

מאת יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יוסי מלמן

אחד משבעת החיילים האמריקאים שנהרגו בתחילת השבוע בקרבות במזרח אפגניסטאן, הוצא להורג לאחר שנפל בשבי לוחמי אל-קאעדה - כך הודה אתמול הגנרל האמריקאי אף-אל בסטר הג'נבק, האחראי על המתקפה האמריקאית על לוחמי אל-קאעדה והטליבאן באזור גארדז. בניסיון לחלץ את השבוי נהרגו ששת הלוחמים האחרים. גופת השבוי חולצה לבסוף ועל פי הסימנים שהיו עליה הגיעו האמריקאים למסקנה שהוא לא נפל בקרב.

על פי הדיווח, ביום ראשון לפנות ערב טס מסוק אמריקאי עם לוחמים מהכוחות המיוחדים, כחלק מהמערכה המתנהלת נגד הגרעין הקשה של אל-קאעדה והטליבאן. אש נורתה על המסוק והוא נאלץ לנחות על הקרקע. במהלך נחיתתו נפלט אחד הלוחמים ונזרק מהמסוק. רק לאחר שהמסוק התרומם באוויר, התברר כי החייל נעדר.

מיד הוזעקה עזרה ושני מסוקים נוספים הגיעו כעבור זמן מה לאיזור, ואולם בינתיים התברר, כי חיילי טליבאן גררו את החייל מהמקום. המסוקים שהגיעו כדי לחלץ את הלוחם נקלעו לאש קשה, ובמשך כמה שעות נערך במקום קרב שבמהלכו נהרגו ששה לוחמים נוספים. רק לאחר פרק זמן נוסף הגיעו כוחות נוספים במסוקים שהצליחו לחלץ את שבע הגופות.

לדברי הג'נבק, בקרבות נהרגו עד עתה מאות לוחמים שהתבצרו במערות באזור ההררי והמושלג. עם זאת, הגנרל לא יכול היה למסור נתונים מדויקים על מספר הקורבנות, מכיוון שכוחות ארה"ב עדיין לא השתלטו באופן מלא על השטח.

מפקד המבצע - שהוא הגדול ביותר מאז דצמבר - אמר כי בתחילת המערכה התבצרו במערות בהרים ליד העיר גארדז רק כ-200 "מאנשי הגרעין הקשה של אל-קאעדה וממשלת הטליבאן. ואולם לפי מידע מודיעיני שברשותנו, בשלב מסוים הכריזו מנהיגים פודמנטליסטים מקומיים על ג'יהאד נגד האמריקאים והשותפים לקואליציה הבינלאומית". לדבריו, ההכרזה הובילה להתגייסות של עוד מאות לוחמים מקומיים שלא נמנו עם הכוח המקורי של האויב.

בעקבות הקרבות בשבוע האחרון, אמר שר ההגנה האמריקאי דונלד ראמספלד, כי ארה"ב שוקלת לשלוח תגבורת של חיילים לאפגניסטאן. כיום כבר פועלים באפגניסטאן 5,300 חיילים אמריקאים.

בתוך כך, נהרגו אתמול בתאונה חמישה חיילים מגרמניה ומדנמרק, לאחר שמחסן תחמושת התפוצץ בבירת אפגניסטאן, קאבול. רמטכ"ל צבא גרמניה, הארלד קויאט, מסר במסיבת עיתונאים כי ההרוגים הם שלושה חיילים גרמנים ושני חיילים דנים, החברים ביחידות ששלחו ארצותיהם כדי להשתתף בכוח השיטור הבינלאומי באפגניסטאן. בהתפוצצות - שנגרמה כתוצאה מניסיון לנטרל טיל נגד מטוסים מדגם סובייטי סא-3 - נפצעו עוד ששה חיילים.

ההודעות על מותם של החיילים הגרמנים והדנים חידדה אף יותר את הוויכוח באשר למעורבות יחידות משתי מדינות אלה במלחמה באפגניסטאן. קאנצלר גרמניה, גרהארד שרדר, הסביר במסיבת עתונאים אתמול כי "החיילים טיפלו בנטרול שני טילים רוסיים ואין לכך קשר לכל עימות צבאי".

כ-1,250 חיילים גרמנים משתתפים בכוח השיטור, הקרוי "אי-אס-אי-אף". מתוכם שייך מספר לא ידוע אך מצומצם של חיילים ליחידת העלית קי-אס-קי, הפועלת לצדן של היחידות המיוחדות של בריטניה וארה"ב. שרדר סירב להגיב לגבי ההשלכות שיכולות להיות לתקרית על התפקיד שתמלא גרמניה בעתיד בכוח השיטור. בגרמניה נשמעו קולות רבים שהתנגדו לשיגור הכוח לאפגניסטאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ