בוש מוכן לחתום עם פוטין על הסכם לצמצום הנשק הגרעיני

מאת נתן גוטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת נתן גוטמן

כתב "הארץ" בארה"ב

ואשינגטון. ארה"ב ורוסיה עשויות לחתום על הסכם לצמצום הדדי של מאגרי הנשק הגרעיניים כבר בעת ביקורו של נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, במוסקווה בחודש מאי הקרוב. בימים האחרונים נרשמה התקדמות במגעים בין ארה"ב לרוסיה בעניין זה, שהובילה להתבטאויות אופטימיות הן מצידו של בוש, והן מצד שר ההגנה הרוסי סרגיי איוונוב.

"הייתי מעונין לחתום על מסמך בנושא ברוסיה כשאהיה שם וזה יכול להיות דבר טוב", אמר שלשום הנשיא בוש בבית הלבן. בהצהרה זו יש משום הסכמה אמריקאית ראשונה לכך שההחלטה על צמצום הנשק הגרעיני תעוגן במסמך כתוב ומחייב ולא תשאר כהצהרה בעל פה, או הסכמה בלחיצת יד, כפי שביקש בוש בתחילה. נשיא ארה"ב ציין באופן מפורש, כי הוא מקבל את עמדת עמיתו הרוסי, ולדימיר פוטין, שלפיה יש צורך במסמך כתוב, מכיוון שההסכמה על צמצום הנשק תהיה בתוקף גם אחרי ששני המנהיגים לא יהיו עוד בתפקיד.

בשיחות שהתנהלו בוואשינגטון בימים האחרונים בין שרי ההגנה, דונאלד ראמספלד, וסרגיי איוונוב, גובשו טיוטות של מסמכים - המתמקדים בשאלה כיצד יפקח כל צד על פעולות צמצום הנשק של הצד השני, ומה תהיה מידת השקיפות של פעולות צמצום המאגר הגרעיני.

לפי הצהרתו של בוש, בעת פגישתו הקודמת עם פוטין בוואשינגטון, תסכים ארה"ב לקצץ את מאגר הנשק הגרעיני שלה עד לרמה של 1,700 עד 2,200 ראשי קרב גרעיניים. רוסיה מצידה תקצץ את המאגר שלה לרמה של 1,500 ראשי קרב גרעיניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ