השופטת דורנר: במשפט ברנס נפלו פגמים חמורים

מאת משה ריינפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת משה ריינפלד

שופטת בית המשפט העליון דליה דורנר הורתה אתמול לקיים משפט חוזר לעמוס ברנס על רצח החיילת רחל הלר לפני 28 שנים. דורנר קבעה כי המשפט יהיה בבית המשפט המחוזי בנצרת. בכך קיבלה השופטת את בקשת עורכי הדין ד"ר דוד וינר, אלון בכר ועמי קובו, מהסניגוריה הציבורית, לשפוט מחדש את ברנס, בעיקר בגלל ליקויים באופן ניהול משפטו.

החלטתה של דורנר התבססה, בין היתר, על ההלכה המשפטית החדשה שקבע באחרונה נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, בהחלטתו לקיים משפט חוזר לרוצחי הנער דני כץ. ברק קבע כי "עיוות דין" המצדיק קיום משפט חוזר, לפי חוק בתי המשפט, כולל גם עיוות דין הנובע מליקויים חמורים בניהול המשפט.

"איני בטוחה עוד כלל ועיקר באשמתו או בחפותו של ברנס. אפשר שהמית את רחל הלר, אפשר שלא. בסופה של פרשה זו רק דבר אחד ברור לי - בהליך הרשעתו של ברנס נפלו פגמים חמורים", כתבה השופטת דורנר. השופטת קבעה כי בכל הבקשות לקיום משפט חוזר הצביע ברנס על "עובדות, תמיהות ופירכות החותרות תחת הרשעתו". הפגמים הדיוניים שעליהם הצביע ברנס היו בעיקרם עדויות שקר שמסרו שוטרים במשפט בבית המשפט המחוזי בחיפה ב-75'. הסניגוריה הציבורית טענה בבקשתה למשפט חוזר כי השופטים המחוזיים הסתמכו על עדויות אלה כאשר דחו את גרסתו של ברנס כי נחקר בשיטות פסולות וכי הודאתו הוצאה מפיו בכוח. לטענת הסניגוריה, השתמשו השוטרים בעדותם בשיטת ה"הכחשה הטוטאלית": כל פעם שברנס ייחס להם מעשה פסול, הכחישו החוקרים לא רק את המעשה הפסול אלא גם את כל המעשים התמימים שמסביבו. לדוגמה, ברנס טען כי שוטרים שנקב בשמותיהם חקרו אותו בזוגות, שהתחלפו מדי כמה שעות, כדי למנוע ממנו שינה. בעדותם, טענו אותם שוטרים כי לא חקרו אותו כלל. לטענת הסניגוריה, שיטה זאת של החוקרים קיעקעה לחלוטין את אמינותו של ברנס.

הסניגוריה טענה כי הרשעת ברנס התבססה על הודאתו ועל השחזור שערך, בלא ראיה חיצונית הקושרת אותו לרצח. לדברי הסניגוריה, לא היה מקום לתת משקל כה רב להודאה, בגלל נסיבות גבייתה, ובכלל זה הפעלת לחצים, אלימות ומניעת שינה, ולנוכח אישיותו החלשה של ברנס.

בבקשתו לדחות את גרסתו של ברנס, טען היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובישנטיין, כי בית המשפט המחוזי הוא שחשף את שקריהם של השוטרים, ולכן אין יסוד לטענה כי שיטת "ההכחשה הטוטלית" גרמה לו להאמין לגרסת השוטרים ולא להאמין לברנס. עוד טען כי את ההודאה שמסר ברנס מחזקות ראיות: השחזור שערך, פרטים מוכמנים שמסר לחוקריו והפרכת האליבי שמסר.

דורנר קיבלה את ההשוואה שעשתה הסניגוריה בין פרשת מע"צ לבין פרשת ברנס. בפרשת מע"צ הוחלט לקיים למורשעים משפט חוזר על סמך הודאת שוטר אחד - מתוך שורת שוטרים שהעידו במשפט ודבקו בגרסתם - כי ההודאות נגבו באלימות. לעומת זאת, בעניינו של ברנס הודו רבים מהשוטרים ששיקרו בעדותם.

לאחר שהשופטת סיימה לקרוא את החלטתה ויצאה מהאולם, אמר ברנס כשהוא מתייפח: "אני כולי נרעש ונרגש שסוף סוף הגענו ליום המיוחל הזה. סוף-סוף הגענו לצדק והאמת". הוא הודה לסניגוריה הציבורית על הסיוע ולשופטים אהרן ברק ודליה דורנר על הפתיחות שגילו לטיעוניו.

כתבות מומלצות

נעל שנמצאה בחפירות. החוקרים משתמשים בשיטות ובכלי עבודה מעולם הארכיאולוגיה

נעלי ילדים וכלי אוכל נמצאו בבונקר של מפקד מרד גטו ורשה אנילביץ'

שר הביטחון בני גנץ וסגן הרמטכ"ל הרצי הלוי (במרכז), בסיור במרחב התפר בשומרון, באפריל. הכרחי כי מינוי הרמטכ"ל ישקף התאמה מרבית בין הדרך שיתווה לצבא ובין השקפת העולם של הדרג הפוליטי

אין סיבה להצטדק. מינוי הרמטכ"ל הוא הליך פוליטי מובהק, וזה הכרחי

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ