יועץ בכיר לממשלת איטליה נרצח ביריות

ניו יורק טיימס
הסוכנויות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
הסוכנויות

רומא. שרים בכירים בממשלת איטליה התריעו אתמול מפני חידוש הטרור הפנימי במדינה שיסכן את הדמוקרטיה, בעקבות רציחתו - כנראה על רקע פוליטי - של יועץ ממשלתי בכיר. מרקו ביאג'י, עוזר לשר העבודה האיטלקי נורה למוות שלשום בלילה, סמוך לביתו בבולוניה. ארגון השמאל "הבריגדות האדומות", קיבל אחריות לרצח.

ביאג'י, כלכלן בן 52 ומרצה למשפטים באוניברסיטת מודנה, נרצח בידי שני חמושים רכובים על אופנוע, כשהגיע לביתו באופניים בשמונה וחצי בערב. הוא נפגע משתי יריות ומת בדרך לבית החולים.

לאחרונה הוטחה ביקורת חריפה במהלכיו המקצועיים של ביאג'י, שייעץ לממשלת הימין-מרכז של סילוויו ברלוסקוני בניסוח הצעת חוק חדשה לשינוי חוקי העבודה. השינויים, שנועדו לפשט הליכי פיטורים של עובדים, עוררו גל מחאות סוער במדינה. כיום קשה מאוד לפטר עובדים באיטליה, גם בחברות קטנות הנאבקות על קיומן.

שלשום התפרסמה ב"איל סולה 24 אורה", עיתון לענייני כלכלה המתפרסם במילאנו, עמדתו של ביאג'י בעד הרפורמה. בפעם הקודמת שממשלת איטליה ניסתה לשנות את חוקי העבודה, ב-1999, נרצח עוזר אחר לשר עבודה, מאסימו ד'אנטונה, שעבד עם ממשלת שמאל-מרכז. שר הפנים קלאודיו סקג'ולה אמר אמש כי בדיקות בליסטיות העלו שהאקדח שבו נרצח ביאג'ו הוא האקדח ששימש לרצח ד'אנטונה.

בשבוע שעבר הגישו השירותים החשאיים של איטליה דו"ח לפרלמנט, המזהיר במפורש שיועצי שר העבודה עלולים להפוך מטרה לטרוריסטים פוליטיים. הדו"ח חובר בעקבות איומים קודמים על ביאג'י, שעד לאחרונה קיבל את הגנת המשטרה, ואולם בנובמבר הועבר שומר ראשו למשימות מלחמה בטרור האיסלאמי, בעקבות התקפות הטרור של 11 בספטמבר. אחרי הרצח המשטרה חקרה פעילים של הבריגדות האדומות, ארגון שקיבל אחריות לרצח. לפני 24 שנים רצחו פעילי הארגון את ראש הממשלה לשעבר אלדו מורו.

התובע הכללי של בולוניה, לואיג'י פרסיקו, אמר שלשום בלילה לכתבים שהוא מעריך שגם רצח ביאג'י קשור לניסיון להכניס שינויים בחוקי העבודה. האיגודים המקצועיים של איטליה תיכננו לערוך מחרתיים הפגנה גדולה ברומא במחאה על הצעות השינוי, ולקיים שביתה כללית באפריל. ראשי האיגודים התכנסו לאחר הרצח כדי לשקול את צעדיהם הבאים, ואמש קיימו בבלולוניה הפגנה נגד הטרור.

בעקבות הרצח, שר המשפטים של איטליה הזהיר מפני חזרה של הטרור הפנימי שנפוץ באיטליה בשנות ה-70 וה-80, ואולם ראשי השמאל-מרכז התייחסו בביטול לאזהרותיו. שלשום בלילה פרסמה תנועת "נו גלובל" (No Global) הודעה המאשימה את השלטון ברצח, ואולם מנהיגים מכל הקשת הפוליטית באיטליה טענו שהאשמות כאלה רק מלבות את המתחים הפנימיים במדינה.

ראש הממשלה, סילוויו ברלוסקוני, אמר בתגובה כי "עלינו להיחלץ ממעגל השנאה הפוליטית ולחדול מהשפה של מלחמת אזרחים. עלינו להפסיק להתייחס ליריבינו הפוליטיים כאל אויבים". פיירו פאסינו, מנהיג מפלגת השמאל הגדולה ביותר באיטליה, כינה את הרצח "ברברי" ואמר "עלינו לשדר למדינה סימני אחדות נגד הטרור".

ביאג'י עבד בשיתוף פעולה הדוק עם שר העבודה, רוברטו מארוני, ועם מפלגת הליגה הצפונית, המתנגדת להגירה. ביאג'י עבד בעבר גם עם ממשלות שמאל-מרכז והצעותיו לרפורמה בחוקי העבודה התקבלו בשבוע שעבר בממשלה. במאמר שפירסם שלשום, מתח ביקורת על המתנגדים להצעותיו. כותרת מאמרו היתה: "מי שמעכב את הרפורמה, מתנגד לאירופה".

בעבר קיבל ביאג'י איומים. לפני שנתיים תקף ארגון "גרעין המהפכות הפרולטריון" (NPR) את משרדי איגוד מקצועי במילאנו, בתגובה להסכם עבודה שביאג'י סייע בניסוחו, ובחודש נובמבר חילק ארגון אחר בשמאל עלונים הכוללים השמצות נגד תוכנית הרפורמה של ביאג'י. טיציאנו טראו, שהיה שר העבודה בממשלת המרכז-שמאל של רומנו פרודי, אמר שביאג'י סומן כ"בוגד" בזכויות העובדים על ידי אינטלקטואלים אחדים בשמאל ואנשי האיגודים המקצועיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ