מאת אורי אס

ששה צעירים ערבים-ישראלים תובעים 300 אלף שקל מבעל חוף לבנון בכנרת, שלטענתם סירב להכניס אותם לחוף בגלל היותם ערבים, בחודש מאי אשתקד. התביעה, שהוגשה אתמול לבימ"ש השלום בטבריה על ידי התובע השביעי, ארגון "עדאלה" - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל - היא תקדימית. כלומר, התביעה הראשונה שמוגשת על פי החוק למניעת אפלייה במקומות ציבוריים, בגלל אפליה לכאורה על רקע לאומי.

שלמה גואטה, בעל חוף לבנון ומנהלו, הודה אתמול שהששה לא הורשו בתחילה להיכנס למקום בשל המתח הביטחוני (ראו ידיעה נפרדת). לטענתו כשהתיר להם להיכנס, לאחר שיחה קצרה, סירבו הששה ועזבו את החוף.

ששת הצעירים - בילאל גנאים, מחמוד בשיר, זיד חליפה, מחמוד מסרי, מוחמד עתאמנה, וחאלד רבאח, הגיעו לחוף לבנון בשתי מכוניות. לטענתם, השומר בכניסה בחן את יושבי המכונית הראשונה, וכשהבחין שהם ערבים - הורה להם להסתובב ולעזוב בטענה שהחוף מלא. בדין ודברים שניהלו עימו, הודה השומר כי כניסתם נמנעת משום שהם ערבים. לאחר הגעתו של שוטר למקום, נכנסו הצעירים למשרדו של גואטה.

לטענתם, הסביר להם גואטה שהשומר פעל על פי הוראותיו, וציין כי אינו נוהג להכניס לחוף צעירים ערבים, אלא בליווי משפחותיהם או בנות זוג. על פי כתב התביעה, הסביר זאת המנהל גואטה "בגישתם של צעירים ערבים כלפי נשים" ובמצב הביטחוני.

לדברי אחד הצעירים, מחמוד מסרי, אמר להם גואטה ש"ערבים מסתכלים על כל בחורה בביקיני כאילו היא זונה." לאחר שיחה קצרה, בה הבהירו שני הצדדים את עמדותיהם, הציע גואטה לצעירים להישאר בחוף, אולם הם סירבו ועזבו מיד את המקום.

כאמור, מדובר בתביעה הראשונה שמתבססת על החוק למניעת אפליה במקומות ציבוריים, בשל אפליה על רקע לאומי. עד כה הוגשו על פי החוק, שנחקק ב-2000, רק תביעות בגין אפליה על רקע של נכות או מין. לטענת התובעים, האפליה נובעת מאיסור הכניסה לחוף בגלל השתייכותם הלאומית, אבל גם בגלל ההתניות שהציב גואטה: הכנסת צעירים ערבים רק בליווי משפחותיהם או בנות זוגם. עורך דינם של התובעים, ג'מיל דקואר, טוען שאי הכנסתם לחוף של הששה "פגעה אנושות בכבודם, וגרמה להשפלתם ולביזויים כבני אדם וכאזרחים ערבים במדינה (.) לרמיסת ביטחונם העצמי, ולתחושת ניכור והשפלה המלווה אותם עד עצם היום הזה". השפלה כזו, לטענת התביעה, מנוגדת לחוק יסוד: כבוד האדם וחרותו, ומחייבת פיצוי כספי.

ששת הצעירים הם תושבי סכנין, בענה, נחף, נצרת וטמרה בגילאי 27-25, שנפגשו באוניברסיטאות בירושלים ובת"א. מיעוטם עדיין סטודנטים, ואחרים עובדים במקצועות חופשיים. הם תובעים 50 אלף שקל פיצוי לכל אחד מהם, שהוא סכום הפיצוי המקסימלי שמאפשר לפסוק החוק למניעת אפליה במקומות ציבוריים, ללא הוכחת נזק. לטענתם, נגרמו להם נזקים של כ-3,000 שקל בשל ביטול תוכניותיהם לבילוי, וזאת בנוסף לעוגמת הנפש הכבדה שנגרמה להם בגלל "השפלתם ורמיסת כבודם", לשון התביעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ