התמ"ס דחה דיון בבקשת סולתם להרחבת מפעל ב-12 מיליון ד'

מאת אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אורה קורן

מינהלת מרכז ההשקעות במשרד התעשייה והמסחר (תמ"ס) דחתה השבוע את הדיון בבקשה של חברת סולתם להרחיב את מפעל התחמושת ביוקנעם עילית בהשקעה של 12 מיליון דולר. ההחלטה על הדחייה התקבלה לאחר שהתברר כי סולתם חייבת למרכז ההשקעות מיליון שקל בגין אי עמידה בתנאי מענקים שקיבלה להקמת מפעל הסירים. סולתם מכרה את המפעל ולא השלימה את החזר המענקים שקיבלה בגינו בשנים האחרונות.

דרישת התמ"ס להחזר מענקים בגין אי עמידה בתנאי תכנית ההשקעות שנויה במחלוקת. היועץ המשפטי של התמ"ס, מירון הכהן, סבור כי היא מעוגנת בחוק; לעומתו טוענים נציגי התעשיינים כי אין למדינה זכות לדרוש החזר בגין פיטורי עובדים וסגירת מפעלים כושלים, מכיוון שהמענק הוא סוג של השתתפות המדינה בסיכון המשקיעים. בין המפעלים שנדרשו להחזר מענקים נמצאים טאואר סמיקונדקטור מקבוצת החברה לישראל, שהגיעה להסדר שעיקרו דחיית ההכרעה בשנה, ובגיר מקבוצת כלל תעשיות שבבעלות אי.די.בי.

אלאופ תשקיע 10 מיליון דולר ברחובות

מינהלת מרכז ההשקעות במשרד התעשייה והמסחר אישרה בישיבתה השבועית 11 תוכניות השקעה בהיקף כולל של 21.32 מיליון דולר. במסגרת זו אושרה תוכנית להרחבת מפעל אלאופ ברחובות בהשקעה של 10.7 מיליון דולר לייצור מוצרים אלקטרו אופטיים צבאיים ואזרחיים.

בנוסף אישרה הוועדה הקמת אטרקציה תיירותית לחברת אבי סיורי מדבר ברמת הנגב, ב-2.84 מיליון דולר; הרחבת מפעל אורן פלמ"ח צובה אג"ש לייצור שמשות לרכב ולמבנים ב-2 מיליון דולר; הרחבת מפעל אורן סמיקונדקטור ביוקנעם עילית לייצור רכיבי טלוויזיה ומולטימדיה ב-2.3 מיליון דולר; הקמת מפעל קולור צ'יפ באור עקיבא לייצור רכיבי תקשורת אופטית ב-1.31 מיליון דולר.

עוד אושרו, בין השאר, הקמת מפעל למחלבת דלתון ב-900 אלף דולר; העברה והרחבה של מפעל למפרולייט באור עקיבא לייצור מוצרים אופטיים ואלקטרו אופטיים ב-435 אלף; הקמת מפעל דלמרק טכנולוגיות באור עקיבא לייצור מוצרי סימון ואיתות ב-361 אלף; הרחבת מפעל סולרום אלקטרוניקה באזור התעשייה צח"ר ב-220 אלף; והרחבת מפעל ראד בפתח תקוה לייצור נוגדני חמצון ב-155 אלף דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ