רכב המשקיפים נורה כנראה בגלל "טעות בזיהוי"

עמירה הס
מאת עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
מאת עמוס הראל

שני משקיפים מהכוח הרב לאומי טיפ"ה (הנוכחות הזמנית הבינלאומית בחברון), נהרגו אמש בתקרית ירי ממערב לעיר. משקיף נוסף נפצע קל.

היורה הוא ככל הנראה פלשתינאי, כנראה איש כוחות הביטחון של הרשות הפלשתינית. בצה"ל אומרים כי מדובר במקרה של "טעות בזיהוי".

הפיגוע אירע סמוך לשעה 20:30, ממערב לגשר חלחול, קילומטרים אחדים מצפון מערב לחברון. שלושת המשקיפים היו בדרכם מערבה, מחברון לכיוון הקו הירוק. הם נסעו על כביש חוצה-יהודה, כשנפתחה לעברם אש מטווח קצר.

מטיפ"ה נמסר כי השלושה נסעו ברכב שלא במסגרת תפקידם ונקלעו לתוך חילופי האש. עוד נמסר מטיפ"ה כי בשלב הזה עוד לא ברור אם הכוח ינהל תחקיר עצמאי בעניין התקרית.

מהירי נהרגו קטרין ברוקס השווייצית וג'נקיס טויטנק הטורקי. המשקיף השלישי, חוסיין אוזרסלן הטורקי שהיה אף הוא ברכב שנפגע, נפצע קל ופונה מאוחר יותר באמבולנס צבאי וגם באמבולנס של מגן דוד אדום לבית החולים שערי צדק שבירושלים.

מקורות ביטחוניים בישראל אמרו אתמול כי לפיגוע אחראית חולייה של הג'יהאד האיסלמי מאזור חברון. אותה חוליה ביצעה את הפיגוע במושב אביעזר, שבקו התפר. ישראל העבירה את פרטי החוליה לרשות, אך זו לא עשתה דבר בעניין. מקורות ביטחוניים מעריכים, כי הרשות אף נותנת מחסה לחוליה.

מקורות צבאיים אמרו גם כי הירי נעשה מכיוון דרום, מתוך השטח שבשליטת הרשות. חיילי צה"ל זיהו את הירי והשיבו אש. בהודעה רשמית האשימה הרשות הפלשתינית את צה"ל באחריות לתקרית, והוסיפה כי חיילים המוצבים בעמדות בשני בניינים באזור ירו לעבר המכונית, ופגעו בנוסעיה.

למקום הפיגוע הגיעו כוחות גדולים של צה"ל, בפיקודו של מפקד חטיבת חברון, אלוף משנה דרור ויינברג. בין הכוחות שביקרו בשטח היה גם קצין הקישור של צה"ל לכוח הבינלאומי, שהעביר דיווחים על התקרית לראשי טיפ"ה.

בצה"ל אמרו, מיד לאחר התקרית, כי במקרה זה ברור שלא מדובר בפיגוע של חוליית הטרור היהודית, שכבר פעלה לפחות פעם אחת באותו כביש, כיוון שהפעם נעשה הירי מתוך השטח הפלשתיני.

הפקחים שנפגעו נסעו ברכב שאינו ממוגן ירי. ברשות אנשי הכוח הרב לאומי רק רכב ממוגן ירי אחד. סימני הזיהוי שעל מכוניות הפקחים ברורים למדי וכוללים כיתוב באותיות אדומות גדולות, באנגלית, ועליו שם הכוח.

הפיגוע אמש אינו מקרה ראשון של "טעות בזיהוי". במהלך העימות הנוכחי נהרג נזיר יווני בפיגוע ירי בכביש ירושלים-מעלה אדומים, לאחר שפלשתיניאים ירו אל מכוניתו שנשאה לוחיות זיהוי ישראליות. לפני כמה חודשים נהרג ערבי תושב מזרח ירושלים, מירי פלשתינאים מדרום לג'נין. גם אז, היה המקור לטעות בזיהוי לוחיות הרישוי הצהובות של הרכב שבו נסע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ