בתי עסק נדרשו להציב מאבטח חמוש

ביטחון

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

לאחר פיגוע הירי באולם "ארמון דוד" בחדרה שארע ב-17.1.200, התקבלה החלטה במחלקת האבטחה במטה הארצי, "לשדרג" את השמירה בבתי העסק. עד אז לא חייבו ההנחיות את בעלי העסקים להציב מאבטחים חמושים,.

במשטרה בחנו דרכים משפטיות לחייב עסקים פרטיים המאכלסים מספר רב של אנשים להציב מאבטח חמוש בכניסה, כתנאי לקבלת רשיון עסק. בסופו של דבר התברר, כי באמצעות הוראת שעה ניתן לחייב זאת כתנאי למתן רשיון עסק, שכן חובה קבועה מצריכה שינוי חקיקה. ההנחיה החדשה, שנכנסה לתוקפה לפני כחודש, מחייבת בתי עסק גדולים כמו אולמות שמחה, קניונים ובריכות שחיה, להציב מאבטח חמוש בכניסה, אך היא אינה כוללת בתי קפה ומסעדות, והצבת מאבטח חמוש בכניסה אליהם נתונה להחלטת בעל העסק.

את ההנחיה החדשה אמורות לאכוף הרשויות המקומיות, אולם לטענת מרכז השלטון המקומי, המשטרה טרם גיבשה הרשימה וטרם יידעה את בעלי העסקים,. מהמשטרה נמסר כי טרם הסתיימה עבודת מיפוי העסקים שיחוייבו בהצבת מאבטח חמוש.

מאז הוחלט על ההנחיה החדשה, אירעו שלושה מקרים של פיגועים בבתי מלון: ב-7 במארס אירע פיגוע ירי במלון "אשל השומרון" באריאל, ב-9 במארס, פיגוע ירי במלון "ג'רמי" בנתניה, ושלשום פיגוע ההתאבדות במלון "פרק". במלונות אשל השומרון וג'רמי לא הוצב מאבטח חמוש. אולם לאחר הפיגועים הללו, גברה מאוד המודעות של בעלי בתי המלון ואולמות השמחה להצבת אבטחה חמושה, זאת לצד דרישתם המוקדמת של אורחים. אולם הפיגוע במלון פרק, כמו גם הפיגוע בבית הקפה "מומנט" בירושלים, מבהירים כי מאבטח חמוש איננו ערובה למניעת פיגוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ