התפטר ארכיבישוף פולני שנאשם בהתעללות מינית בכמרים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

ורשה (רויטרס). הארכיבישוף הפולני יוליוס פאץ, שנאשם בהתעללות מינית בפרחי כמורה, התפטר אתמול מתפקידו. סוכנות הידיעות הקתולית הרשמית של פולין, KAI, מסרה שפאץ, בן 67, אמר שהוא מתפטר מתפקידו כדי להגן על "אחדות ויציבות" הכנסייה. "יש שלא הבינו את הפתיחות והספונטיות הכנות שלי עם בני אדם", אמר פאץ, המכחיש את ההאשמות בהתעללות מינית. "ניתן פירוש לא נכון למלותי ולמעשי".

הוואתיקן ברומא אישר שהאפיפיור יוחנן פאולוס קיבל את התפטרותו של פאץ. האפיפיור לא מסר תגובה על ההתפטרות.

בידיעה שפורסמה בעיתון פולני בחודש שעבר נטען שפאץ אנס פרחי כמורה וכמרים צעירים. הידיעה גרמה לשערורייה בפולין, שם לכנסייה הקתולית יש עדיין השפעה עצומה.

"זה צריך לטהר את האווירה בתוך הכנסייה הקתולית בפולין. האפיפיור טיפל במצב הזה בחומרה רבה, כפי שניתן לראות מפעולתו המהירה במטרה לשים קץ לפרשה", אמר מנהל סוכנות הידיעות KAI. אך אנשי רוח קתולים בעלי שם אמרו שהפרשה מעידה כי הכנסייה הקתולית לא תוכל להמשיך ולהשתיק סיפורים על התעללות מינית, כפי שעשתה בעבר, ותבעו לדעת מדוע הוסתרו האשמות שוב ושוב מאז הועלו לראשונה ב-1999.

לפי הדיווחים, כמרים מקומיים פעלו זה זמן רב להדחתו של פאץ מתפקידו, ובסופו של דבר הצליחו להניע את הוואתיקן לשלוח צוות חקירה בנובמבר. צוות החקירה לא מצא כל ראייה ישירה לכך שפאץ התעלל מינית בכמרים, אך הוא הודח בשל "התנהגות בלתי הולמת" כלפי פרחי כמורה וכמרים. פאץ, המכהן כארכיבישוף מאז 1996, לא הואשם בפדופיליה אלא בביצוע מעשי אונס בפרחי כמורה בני 18 ויותר, במשך שנים ארוכות.

השערורייה נחשפה בתקופה קשה לכנסייה הקתולית, שהואשמה שלא עשתה מספיק כדי למנוע מכמרים להתעלל מינית בילדים קטנים בארה"ב. האפיפיור שבר את שתיקתו בנושא בשבוע שעבר כאשר אמר במכתב שנתי לכמרים, שהכמרים הקתולים שהתעללו מינית בקטינים ביצעו את מעשה הרוע החמור ביותר האפשרי. פאץ היה אמור להעביר לכמרים את מכתבו של האפיפיור משבוע שעבר, שכתב שפרשות ההתעללות המינית מטילות "צל עגום של חשד" על הכנסייה כולה.

פאץ הוא איש הכנסייה הבכיר ביותר שהסתבך בהאשמות בהתעללות מינית, מאז התפטר הקרדינל האוסטרי הרמן גרואר, לאחר שהואשם בהתעללות מינית ב-1995. בפולין, שבה כ-95% מהאוכלוסייה הם קתולים, לא נחשפו עד כה פרשות התעללות מינית, בניגוד לארה"ב ולאירלנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ