גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

בעברית: סיכון מוסרי או תסכונת מוסרית.

מונח מתחום הביטוח, שממחיש מצב שבו לתמחור הסיכון יש השפעה על התנהגותו של המבוטח, כאשר זו יכולה להקטין את הסיכון בפעילות המבוטחת. כאשר המבוטח אינו פועל להקטנת הסיכון, הוא משמש עבור המבטח כ"מוראל האזארד".

המונח מתאים גם לדוגמאות של מתן הלוואות בנקאיות, שבהן נוטל ההלוואה אינו פועל להקטנת הסיכון הכרוך בהחזרתה.

מוראל האזארד יכול להיגרם למשל כאשר מחוזה הביטוח נעדר המנגנון של השתתפות עצמית.

המשמעות היא שכל הסיכון נופל על המבטח, ולכן למבוטח אין כל תמריץ למנוע את האירוע שבגינו מגיעים לו תשלומי הביטוח. במקרה כזה הוא עלול לנהוג ברשלנות שתגרום לגניבת הרכב. כדי להקטין את הסיכוי להיווצרות מוראל האזארד, מחייבות חברות הביטוח את המבוטחים גם למגן את הרכב מפני גניבות, ולשמור את מפתחות הרכב במקום בטוח.

בתחום הבנקאי, הקטנת הסיכון בהחזר ההלוואה יכולה להיעשות בכמה דרכים. במקרה של משכנתא, למשל, ניתן לעשות זאת על ידי שעבוד הדירה לבנק, חיוב של הלווה לרכוש ביטוח חיים, או צירוף ערבים לחובת פירעון ההלוואה.

סוג אחר של מוראל האזארד הוא מנהלים של חברות גדולות שהשכר שלהם כולל מרכיב של בונוס גבוה על רווחים. למנהלים אלו יש תמריץ לקחת סיכונים גבוהים, מאחר שבמקרה של רווח גבוה הם יקבלו בונוס נאה. במקרה של הפסד, הם לא יצטרכו לשלם לבעלי המניות מכיסם.

למעשה, למנהלים שמתומרצים באמצעות בונוסים על רווחים יש דווקא תמריץ לדחוף את כל ההפסדים והמחיקות האפשריות בשנת כספים אחת, בתהליך שמכונה לעיתים "ניקוי שולחן", או "ניקוי אורוות". פעולה כזו עשויה לסייע להם לייצר רווח בשנים הבאות, ולהגדיל את מרכיב הבונוס בשכר שלהם. המצב הזה מסביר כנראה גם חלק לא קטן מהפסדי הענק שרשמו החברות הישראליות הגדולות ב-2001.

amig@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ