ציפיות למכירת AT&T לחברת שיחות מקומיות

מאת סת שיסל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת סת שיסל

ניו יורק טיימס

האם תמשיך AT&T להיות קבוצת טלפוניה עצמאית? בכירים רבים בתעשייה מעריכים כי עד אמצע 2003 קבוצת טלפוניה מקומית גדולה כמו SBC קומיוניקיישנס או בלסאות תנסה לרכוש את מה שנותר מ-AT&T. השתיים היה בעבר חטיבות של AT&T לפני שפוצלה לחברת שיחות חוץ וכמה חברות שיחות מקומיות.

אם מחיר מניות AT&T יישאר קרוב לרמותו כעת - 15.7 דולר - נראה כי עסקה כזו תצא לפועל. בדצמבר 2001 השלימה AT&T את המשא ומתן למכירת פעילות הטלוויזיה בכבלים, הגדולה בארה"ב, לקומקסט. העסקה הזו כנראה תושלם. היא מעוררת התנגדות שולית בלבד, בניגוד לעסקה גדולה אחרת בתחום הטלוויזיה בתשלום - הרכישה המתוכננת של אקו-סטאר את יריבתה הגדולה AT&T .DirecTV וקומקסט התחילו לפתוח את מערכות הכבלים שלהן לכמה חברות שירותי גישה לאינטרנט - צעד שכנראה יבטיח כי הרשויות יאשרו את העסקה ביניהן.

אם הסיכויים להשלמת עסקת AT&T-קומקסט הם 85%, איזה מסר שולחת קהילת המשקיעים לגבי שאר AT&T? בעלי המניות בחברה יקבלו 0.3433 מניית קומקסט בעבור כל מניית AT&T. מחיר מניות קומקסט ביום חמישי שעבר היה 31.8 דולר. במחיר זה, מוכרים בעלי המניות ב-AT&T את מערכות הכבלים בעבור מניות בשווי 10.92 דולר. כשמחסירים את הסכום הזה ממחיר מניות AT&T בסוף שבוע המסחר שעבר, נראה כי משקיעים אומדים את שווי AT&T לפי מחיר למניה של 4.78 דולרים, או 16.94 מיליארד דולר (ל-3.542 AT&T מיליארד מניות).

השווי המדולדל הזה אינו חדש. מאז ההודעה על העסקה עם קומקסט, נע השווי הנגזר של חטיבות הליבה של AT&T - שיחות חוץ ושירותי תמסורת נתונים לצרכנים ועסקים - בטווח של 22-14 מיליארד דולר. זהו שווי נמוך במיוחד לנכסים שככל הנראה ייצרו הכנסות של 37 מיליארד דולר ורווחים לפני פחת והפחתות (ebitda) של 10-9.5 מיליארד דולר ב-2002.

אף כי הההכנסות והרווחים שמייצרים הנכסים האלה יורדים, יש הטוענים כי אומדן שווי לפי מכפיל הכנסות של 0.5 ומכפיל ebitda של 1.75, הוא נמוך במיוחד. אכן כמה אנליסטים אומרים זאת כבר כמה חודשים. לדבריהם, מכפיל ה-ebitda הראוי לפעילות הליבה הוא 3. כלומר 8.25 דולרים למניה, ולכן המחיר הראוי למניות AT&T הוא 19.17 דולר.

השוק חולק על האנליסטים האלה - ככל הנראה מסיבות טובות. אחת היא שאין צורך למהר ולקנות מניות AT&T על אף מחיר השפל. מכירת מערכות הכבלים תושלם ככל הנראה רק לקראת סוף 2002, ו-AT&T מתכננת הנפקת מניות עוקבות לפעילות הטלפוניה לצרכנים בשלב מסוים השנה. אך פרטים לגבי ההנפקה עדיין לא פורסמו. סיבה אחרת היא כי ניתן יהיה לקבל תמונה מלאה יותר של מצבה הפיננסי של AT&T רק לאחר שתפרסם דו"חות כספיים לרבעון הראשון של 2002. יתר על כן, נראה כי משקיעים חוששים להתקרב למניות AT&T לנוכח התהפוכות בפעילותה בשנים החולפות.

התוצאה היא שאם לא יעלו מניות AT&T, מכירת מערכת הכבלים לקומקסט תשאיר אותה עם מניות במחיר 5 דולרים ושווי שוק של 17 מיליארד דולר. כאן נכנס לתמונה יו"ר SBC, אדוארד ויטקר. כמו וריזון קומיוניקיישנס גם SBC נכנסת לשוק שיחות החוץ (בין-עירוניות, בין-מדינתיות ובינלאומיות) באישור רשות התקשורת הפדרלית (FCC). כמו וריזון, גם SBC רושמת הצלחה משמעותית במכירת שירותי שיחות חוץ לצרכנים. אך בניגוד לווריזון, SBC כמעט לא רשמה התקדמות במכירת שירותי שיחות חוץ לעסקים, וזו פעילות הליבה של מה שנשאר מ-AT&T.

בניגוד לווריזון, נהנית SBC מגמישות פיננסית רבה. יחס החובות לרווח לפני פחת והפחתות ב-2001 של SBC הוא 1.31, לעומת 2.52 בווריזון. המשמעות היא כי SBC מסוגלת לקבל על עצמה חובות פעילות הליבה של AT&T בסך 17 מיליארד דולר בקלות יחסית. גם יחס החובות לרווח לפני פחת והפחתות של בלסאות נמוך יחסית - 1.75.

אם לא תחול עלייה במניות AT&T, תוכל SBC, ששווי השוק שלה כיום הוא 125 מיליארד דולר, להציע לבעלי המניות של AT&T פרמיה של 50%, ובכל זאת להבטיח שחלקם בחברה הממוזגת יהיה פחות מ-20%. במקרה של עסקה עם בלסאות בפרמיה הזו, יהיה חלקם של בעלי המניות ב-AT&T בחברה הממוזגת 30%.

כל רוכש יצטרך להמתין עד להשלמת מכירת מערכות הכבלים לקומקסט. למרות זאת, הודעה על עסקה באביב או בקיץ תבטיח כי היה זמן מספיק להשלימה, בעוד הרפובליקאים יושבים בבית הלבן ושולטים ברשות התקשורת הפדרלית. יו"ר דמוקרט של הרשות, ריד האנדט, חסם ניסיון של SBC לרכוש את AT&T ב-1997.

אגב, רק מעטים בוול סטריט יופתעו אם גם חברת הטלפוניה הסלולרית AT&T ויירלס תימכר בתוך שנה-שנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ