ריבית במאבק נגד טרור?

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

הפיחות המואץ מאז החלה מתקפת צה"ל נגד ריכוזי הטרור שיקף אי שקט בשווקים הפיננסיים. נוספו לכך ירידות חדות בשערי המניות בבורסה ועליות ריבית בשוקי ההון והכספים. אבל החשש העיקרי מוקד כמובן בשער החליפין, בגלל מעמדו האסטרטגי בכלכלה הישראלית.

החשש הרחיק לכת עד כדי כך שמהתבטאויות של גורמים שונים במשק ביצבצה תקווה שבנק ישראל יתמודד נגד הפיחות באמצעות העלאת הריבית; ולא בחודש הבא - אלא לפני כן, עוד החודש.

האם בנק ישראל כבר נענה למשאלה זו? סדרה חדשה של מק"מ ביום ב' שעבר נמכרה בתשואה של 6.05% - לעומת 5.6% על מק"מ שנסחר בעת המכרז בבורסה ו-4.4% ריבית בנק ישראל. ריבית המק"מ משמעותית באשר לגובה הריבית המעשית במשק. עליית ריבית המק"מ גם משקפת את תחזית שוק ההון לעליית הריבית הפורמלית של בנק ישראל, באמצעות המכרזים המוניטריים. הבנק יטען שלא ייתכן פער כזה בין שני שיעורי ריבית כה חשובים.

לכאורה "השוק" קבע את הריבית שהושגה במכרז בנק ישראל בשבוע שעבר. קביעה זו יוצאת מהנחה שהמחיר (התשואה) נקבע רק על ידי "השוק". אבל המחיר נקבע כמובן גם על ידי בנק ישראל: כאשר הבנק מגדיל את הסכום שהוא רוצה לספוג באמצעות המק"מ, גדלה בהכרח התשואה לקונים.

לפי התוכנית המוניטרית של בנק ישראל לאפריל, בכוונתו להגדיל את מכירות המק"מ בחודש זה ב"כמיליארד" שקל. הדבר מתאפשר עקב הסרת המגבלה על תקרת המק"מ, שהבנק הצליח להשיג בעסקת הריבית של דצמבר 2001 עם ראש הממשלה ושר האוצר.

אמנם בהודעת הבנק נאמר שבמקביל יופחת סכום המכרז המוניטרי, אבל דבר זה יקרה - אם בכלל - רק בחודש הבא. בינתיים יכול הבנק להגדיל את הספיגה המוניטרית מהמשק באמצעות המק"מ בסכום משמעותי.

יש משהו אירוני במצב שנוצר: את הסרת מגבלת המק"מ השיג הבנק "תמורת" הפחתת הריבית בשתי נקודות אחוז, שמהן כבר קיזז 0.6 נקודות; האם עתה יקזז את השאר באמצעות הגדלת מכרזי המק"מ והעלאת התשואה עליו?

כנראה לא מיותר להזכיר פעם נוספת כמה מזיקה תהיה העלאת הריבית השקלית הקצרה בתקופה שבה המיתון מעמיק, העסקים נתקלים בקשיים גוברים והולכים - והפיחות אינו "תופעה מוניטרית" אלא תגובה להתפתחות ביטחונית-מדינית. הגדלת מחנק האשראי והעלאת מחירו הוא ההיפך מהדרוש למשק בתקופה זו.

עליית שער החליפין, שכדי לרסנו הוצע כאמור על ידי גורמים שונים להעלות את הריבית, נובעת מהמצב הביטחוני. יהיה זה מוזר, לא רק מזיק, שהריבית תגויס נגד פיחות שהוא תוצאת לוואי של המלחמה בטרור. לשם מה קיים צה"ל?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ