שירות "הארץ"

עליות במחירי הנפט נרשמו היום (שני) עקב המשך המתיחות במזרח התיכון, האיומים ששיגרו ארה"ב ובריטניה לעבר עיראק והודעת עיראק על כוונתה להקפיא את ייצוא הנפט למשך חודש כמחאה על התנהגות ישראל נגד הפלשתינאים.

לקראת תום יום המסחר ההפכפך, עולה מחיר הנפט הגולמי בניו יורק בכ-2%. העליות החדות בתחילת יום המסחר, כ-5%, באו על רקע המתיחות הגוברת במזרח התיכון ולאחר שנשיא עיראק סדאם חוסיין הודיע על השעיית יצוא הנפט ל-30 יום, במחאה על פעולות ישראל בשטחים.

בהודעה שפירסמה עיראק בצהריים נמסר כי "בהחלטת מועצת המהפכה, מפלגת הבעת' והקבינט של עיראק החליטו על השעייה מוחלטת של ייצוא הנפט החל מהיום". סדאם חוסיין, שליט עיראק, אמר כי עיראק תבחן שוב את החלטתה לאחר 30 יום "או עד שהיישות הציונית (ישראל) תשיג את כוחותיה מהשטחים הפלשתיניים ללא תנאי".

הודעת עיראק באה לאחר שבסוף השבוע הציעה איראן לקרטל הנפט אופ"ק להשעות את ייצוא הנפט ואף לחדש את החרם הערבי על מדינות התומכות בישראל. לוב הודיעה כי תתמוך בחרם נפט איסלאמי על מדינות התומכות בישראל. ההערכות בתעשייה הן כי אופ"ק לא יצטרף לחרם.

ההודעה יצרה בהלה בקרב סוחרים החוששים גם מהפסקת משלוחי הנפט של יצואנית הנפט הרביעית בעולם, ונצואלה, עקב אי סדרים בפעילות חברת הנפט הממשלתית במדינה. מזכ"ל אופ"ק, ארגון המדינות המייצאות נפט, עלי רודריגז, אמר שמחר תתקיים התייעצות בין שרי קרטל הנפט והקבוצה תוכל לערוך ישיבת חרום כדי להחליט על מדיניותה.

הקרטל, הערבי ברובו, חולש על כשני שלישים מייצוא הנפט העולמי ויוכל בקלות להחליף את חביות הנפט החסרות של ונצואלה ועיראק, זאת אחרי קיצוץ של חמישה מיליון חביות נפט ביום בינואר בשנה שעברה.

ההערכה הרווחת היא כי החלטת עיראק להשפיע בצורה חזקה על השווקים בעולם, אלא אם כן יצטרפו אליו מדינות נוספות. במהלך המסחר בניו יורק עלו מחירי הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי עד ל-27.23 דולר לחבית. בשעות הערב ירדו המחירים בחזרה ל-26.65 דולר. נראה כי העלייה במחיר הנפט היתה אחד הגורמים לירידות שליוו את המסחר בוול סטריט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ