חתן התנ"ך לא יוכל לקרוא בספר שקיבל מתנה

חידון התנ"ך / אחד הזוכים, אביחי שלי, איבד כילד הראייה והשמיעה

מאת אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אנשיל פפר

לחתן התנ"ך העולמי, אביחי שלי, אין אפילו תנ"ך משלו. תנ"ך בכתב ברייל עולה אלפי שקלים, ואת זה שממנו למד לקראת החידון - הוא קיבל בהשאלה מהספריה לעיוורים. "ההבדל בינו לביני", אומר שלי על השותף שלו לתואר, מאיר בן אדמון, שזכה אתמול יחד אתו ב-99 נקודות מתוך 100 אפשריות בחידון התנ"ך של יום העצמאות, "שהוא יכול להכניס את התנ"ך לכיס שלו, ואני צריך מזוודה". מהדורת הברייל של התנ"ך מורכבת מ-25 כרכים גדולים. גם בתנ"ך הגדול והמהודר שקיבל אתמול כפרס, לא יוכל שלי, שאיבד בגיל צעיר את יכולות הראייה והשמיעה, לעשות שימוש.

שלי, בן 18 מנתיבות, ניסה במשך ארבע שנים להגיע לחידון העולמי. בכל ניסיונותיו הקודמים הוא נשר בשלבים המוקדמים יותר, אבל ההתמדה השתלמה ולפני חודשיים הוא זכה בתואר חתן התנ"ך הארצי, ביחד עם בן אדמון, בן 17 וחצי מבאר שבע.

התמדה וכוח רצון הם סיפור חייו. שלי נולד כתינוק בריא אבל בגיל שנתיים, בעקבות מחלה, איבד את יכולת השמיעה. למרות הערכת הרופאים שהוא גם אילם, התעקשה אמו והצליחה ללמד אותו לדבר. לשלי נותרו שרידי שמיעה, והוא החל להיעזר במכשיר שמיעה. "אמא התחילה לספר לי סיפורים, וראתה שאני מתחיל לענות ולחזור על המלים", סיפר אתמול שלי. משם התחילה האהבה לתנ"ך, כשסיפרה לו סיפורי תורה ומדרשים. הוא למד לדבר, אבל במקביל איבד בהדרגה את יכולת הראייה עד שהפך למעשה לעיוור. כיום הוא מבחין בין אור לחושך באחת מעייניו.

הוריו של שלי - עירית ויששכר - התעקשו כבר בהיותו בגן חובה, שהוא ילמד במסגרת רגילה לילדים בריאים. בהיותו בכיתה א' קבע מפקח של משרד החינוך כי שלי ילמד בחינוך המיוחד וכשההורים התעקשו לשלחו לבית ספר ממלכתי-דתי רגיל, הועברה הוראה לספרייה לעיוורים שלא להשאיל לו ספרים. האם לא ויתרה ורכשה מכונת כתיבה של ברייל, שבה הדפיסה לבנה את הספרים להם נזקק. הישגיו הטובים של אביחי בכיתה א' שיכנעו את המערכת. כיום הוא לומד בישיבה התיכונית בכפר מיימון, שם הוא זוכה להדרכה מיוחדת ולתגבור.

לפני שלוש שנים נהרגה בתם הבכורה של עירית ויששכר שלי בתאונת דרכים, והם נותרו עם אביחי, שלוש אחיותיו הצעירות ובת נוספת שאימצו. לאחר זכייתו אתמול, אמר שלי על הוריו: "הם פשוט ניצחו היום".

על אף שלמד לקרוא ושינן בעל-פה קטעי מקרא ארוכים, לא יכול היה שלי לקרוא בתורה בבר-המצווה שלו. זאת, מכיוון שההלכה מחייבת לקרוא את פרשת השבוע מתוך ספר התורה, ולא בעל-פה. הסיכוי היחיד של שלי כיום לראות שוב הוא השתלת קרנית מסוג נדיר.

בשנים האחרונות זכו כמה בני נוער בעלי מוגבלויות פיסיות בחידון התנ"ך העולמי. את הצלחתם בחידון התחרותי, אליו ניגשים בכל שנה אלפי בני נוער, מסביר שלי ב"רק כוח רצון". לדבריו, הזכיות שלו ושל חבריו בחידון מסייעות לשנות את יחס החברה לאנשים בעלי מוגבלויות. "לאט מתחילים להעריך אותנו יותר ומפסיקים לראות בנו מסכנים", אמר.

בעוד כמה חודשים יתגייס שלי לשירות בחיל המודיעין, לאחר מאבק של שנה וחצי כדי לשכנע את צה"ל להסכים לגייסו. שלי נולד וגדל בנתיבות.

במוצאי יום העצמאות, לאחר החידון, נוהגים המתחרים - ששהו בשבוע האחרון בקרית מוריה בירושלים - להשתתף במשחקי כדורסל ובשירה על הדשא. שלי נשאר אמש בחדרו.

אנשיל פפר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ