התקליטור עלה להן ביוקר

מוסיקה / חברות התקליטים מאשימות פיראטים בירידה במכירות

מאת יובל דרור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יובל דרור

מכירות התקליטורים בעולם ב-2001 הסתכמו ב-33.7 מיליארד דולר, ירידה של 5% לעומת 2000. כך העריך בסוף השבוע הארגון IFPI, המייצג כ-1,400 חברות תקליטים ומפיצים ב-76 מדינות בעולם. המדובר בירידה הגדולה ביותר מאז אמצע שנות ה-80.

IFPI מפרסם מדי שנה את נתוני מכירות המוסיקה בעולם. מהדו"ח האחרון שלו עולה כי מכירות הסינגלס (תקליטורים שבהם מופיע שיר בודד) ירדו ב-16% ומכירות קלטות מוסיקה ירדו ב-10%. לפני כמה שבועות העריכה התאחדות חברות התקליטים האמריקאית (RIAA) כי ב-2001 נרשמה ירידה של 6.4% בכמות התקליטורים שנמכרו וכי בעקבות העלאת מחירי התקליטורים הסתכמה הירידה בהכנסות ב-2.3%.

ג'יי ברמן, יו"ר ומנכ"ל IFPI, טוען כי הירידה במכירות נובעת מפעילות אתרי החלפת קובצי המוסיקה באינטרנט. "הבעיה של התעשייה אינה בירידה בפופולריות של המוסיקה אלא בירידת הערך של המוסיקה המסחרית הנובעת מהפיראטיות הנפוצה בתחום". עם זאת, ברמן הודה שגם השפל הכלכלי תרם לירידה במכירות.

ההסבר של ברמן עורר התנגדות גדולה בקרב מבקרים. "הסיבה לירידה במכירות נעוצה בכך שחברות התקליטים איבדו את הקשר עם הצרכנים וחנויות התקליטים איבדו את מקומן כמקום שבו נפגשים אנשים", אמר מייסד להקת Gang of Four, דייב אלן, לאתר Wired. "התעשייה הרחיקה מהחנויות לפחות שני דורות של קוני תקליטורים, בכך שלא הציעה להם אלטרנטיווה (ואפילו בתשלום) לשירותים שסיפקו חברות כנאפסטר. תחת זאת, התייחסו החברות לכל הצרכנים כאל גנבים בפוטנציה. אין פלא שילדים, שעדיין קונים תקליטורים, ממהרים כיום להפיץ את השירים בקרב חבריהם", אמר.

אנליסט המוסיקה אנראם סינריך מחברת ג'ופיטר מדיה-מטריקס טוען שהירידה נובעת מהמחזוריות הרגילה של שוק המוסיקה בעולם. "ניתן לייחס רק אחוזים בודדים מהירידה לפעילות אתרי החלפת הקבצים באינטרנט", אמר ל"ניו יורק טיימס".

ואולם ארגון IFPI לא השתכנע מהביקורת: "מבין 10,000 איש שהשתתפו בסקר, 18% אמרו שרכשו פחות תקליטורים חדשים בגלל שצרבו בעצמם קובצי מוסיקה על תקליטורים", אמר ברמן. "בארה"ב, 70% מהאנשים המורידים קובצי מוסיקה צורבים אותם על גבי תקליטורים, ו-35% מהאנשים המורידים יותר מ-20 שירים בחודש הודו שהם רוכשים פחות תקליטורי מוסיקה".

נתונים אלה אינם מסבירים מדוע עלו המכירות בצרפת ב-10% ובבריטניה ב-5% ב-2001. להערכת מבקר המוסיקה של עיתון "הארץ", גידי אביבי, יש לתופעה הסבר אחר. "הירידה המוצגת בנתוני IFPI קשורה לבעיית הפורמטים. בשני העשורים האחרונים התרחש מעבר מתקליט הוויניל לתקליטור הדיגיטלי. כתוצאה מכך, אנשים רכשו את אותם האלבומים שהיו להם בפורמט של תקליט גם בפורמט של תקליטור והדבר הגדיל את מכירות התקליטורים". למשל, חובבי החיפושיות בעשור האחרון רכשו את אלבומיהם על גבי תקליט וויניל. כשרצו להאזין לשירים במכונית הם רכשו קלטת, ובסוף העשור, עם התחלפות הפורמטים, רכשו גם תקליטור.

"מצב זה הסתיים", טוען אביבי. "כיום התקליטור הוא מדיום אוניוורסלי. הוא מתאים לנגן התקליטורים בסלון, לנגן ה-DVD, למחשב האישי, לרכב ולנגן ה-MP3". לדברי אביבי, רק המצאת הפורמט הבא תחדש את הצמיחה במכירות.

בדיקת אתר האינטרנט של הארגון (IFPI.org) מלמדת כי ההסבר שהציע לירידה במכירות אינו מפתיע. באתר מוצגות מטרותיו באופן ברור: הראשונה היא "לחימה בפיראטיות". השנייה היא "קידום חוקי זכויות יוצרים" (כלומר מלחמה בפיראטיות). השלישית, "עזרה בפיתוח טכנולוגיות שיסייעו לחברות תקליטים לשגשג בעידן הדיגיטלי" (כלומר, טכנולוגיות למלחמה בפיראטיות) ולבסוף, "קידום ערך המוסיקה במדינות המתפתחות" (כלומר, חינוך למלחמה בפיראטיות במקומות שבהן היא נפוצה).

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ