הפשיעה היתה לנושא החשוב בבחירות

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אקונומיסט

חוליגנים צעירים בשטרסבורג מתפארים בשריפת מכוניות ובהתגרות במשטרה; הרוצח הסדרתי בבית המשפט בטולוז אינו מסגיר אף רמז לחרטה; בעל המסעדה בקרפנטרה מביט במרירות בצמיגים המנוקבים של מכוניתו, שנוקבו על ידי "הנבלות הקטנות".

הכפילו דוגמאות אלה בסיקור התקשורתי הקבוע שלו הן זוכות, ולא תופתעו מכך שהפשיעה היתה הנושא מספר אחת במערכת הבחירות לנשיאות. הנשיא ז'אק שיראק ציין בעצמו כי "יש להשיב את הביטחון לתושבים, משום שבמקום שבו שורר הפחד, לא יכולה להיות עוד שלווה".

עניין הביטחון האישי הפך לכלי ניגוח בידי הנשיא שיראק כלפי ממשלתו של ליונל ז'וספן. על פי החוק, ענייני פנים, ובהם הטיפול בפשיעה, הם בתחום אחריותה של הממשלה. ואולם סניגורי הממשלה מציינים כי אף שמספר מקרי הפשיעה האלימים עלה ב-23%, עלייה זו החזירה אותם לרמה שנרשמה בשנת 1994 - תקופה שבה כיהן שיראק כראש ממשלה יחד עם נשיא סוציאליסטי, פרנסואה מיטראן.

עבור המצביעים, טיעון זה כמעט שאינו משמעותי. הם יודעים כי מספר מקרי הפשע המדווחים קטן מאלה המבוצעים. כמעט כל אחד היה קורבן למעשה פשיעה או מכיר מישהו כזה. בפאריס, הדוגמה הגרועה ביותר, דווחו בשנה שעברה 147 עבירות על כל אלף תושבים, בניס - 138, ובמרסיי - 122.

אחד המקורות המובהקים של הפשיעה הוא החיים בשכונות הדיור הציבורי. שכונות אלה, הממוקמות בעיבורי עריה הגדולות של צרפת, הפכו לגטאות אתניים. כנופיות של צעירים מובטלים ממוצא ערבי או אפריקאי, המכונות על ידי התושבים המהוגנים "פראי אדם", השליטו טרור בגטאות אלה.

רק לפני שנה, יצאו שתי כנופיות, חמושות באקדחים, סכינים ואלות בייסבול, וניהלו קרב במרכז הקניות ב"לה דפנס", מתחם גורדי שחקים יוקרתי בפאריס. לא היתה זו רק האלימות שהפחידה את הצופים, אלא היהירות שבה במהלך שעתיים התעלמו כמה מאות "פראי האדם" מהמשטרה. ואכן, אין כל פלא שהפוליטיקאים מודאגים מפשיעת הנוער: לבני הנוער מיוחסים כ-21% ממקרי הפשיעה שדווחו בשנה שעברה, לעומת 14% לפני עשור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ