האף-בי-איי מזהיר מפיגוע של אל-קאעדה במרכול בארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האף-בי-איי הזהיר את משרדיו בעולם כי על פי מידע חדש שטרם אומת, שמסר אחד ממפקדי אל-קאעדה, אבו זוביידה, ייתכן שמתוכננת התקפת טרור על מרכז קניות או מרכול בארה"ב.

ההודעה שמסר האף-בי-איי ביום שלישי למשרדיו ברחבי המדינה לא פורסמה בציבור, ומקורות רשמיים מזהירים שהמידע נתפש כמהימן פחות מהמידע שהוביל לפרסום אזהרה פומבית בשבוע שעבר, על התקפה אפשרית של אל-קאעדה נגד בנקים או מוסדות פיננסיים. לדברי המקורות, בשני המקרים מקור המידע הוא אבו זוביידה, מפקד בכיר באל-קאעדה שנלכד בפקיסטאן בחודש שעבר ונחקר על ידי ארה"ב. אבו זוביידה שימש כמפקד המבצעי של אל-קאעדה.

"האזהרה בנוגע למרכזי הקניות לא היתה אמורה להתפרסם", מסר פקיד בכיר בממשל. "איננו מנסים לפרסם זאת. איננו מעוניינים בבהלה מיותרת. אין לדעת אם הדברים נכונים".

בתוך כך, נודע שהכוחות המיוחדים של צבא ארה"ב מעורבים במבצעים חשאיים נגד שרידי ארגון אל-קאעדה בפקיסטאן. כך חשף אתמול העיתון "ואשינגטון פוסט". לדברי העיתון, הנסמך על מקורות אמריקאיים, צוותים קטנים של הכוחות המיוחדים ויחידת דלתא של צבא היבשה פועלים נגד כיסי התנגדות של אל-קאעדה, שירדו למחתרת או שמנסים להיטמע באוכלוסייה המקומית. כוחות אלה באו בשבועות האחרונים כמה פעמים במגע עם אנשי אל-קאעדה, והיו מעורבים בכמה תקריות אש. פקיד בממשל אישר אתמול את הידיעה.

ממשלתו של נשיא פקיסטאן, פרבז מושארף, ביקשה מארה"ב לשמור את דבר המבצעים בסוד. דובר של ממשלת פקיסטאן אמר בתגובה לעיתון כי אין לו שום ידיעה על מבצעים כאלה. "נדמה לי שיש בלבול", הדגיש גנרל ראשיד קורשי. "הדבר היחידי ששמעתי הוא שאולי יש קו תקשורת משני צדי הגבול, אך איני חושב שכוחות אמריקאיים פועלים בתוך שטחה של פקיסטאן".

אם אכן הידיעה נכונה, משמעות הדבר היא שהאמריקאים פתחו למעשה חזית נוספת במאבק נגד הטרור, וזאת בהסתמך על מידע מודיעיני כי לא מעט מבכירי ארגון אל-קאעדה חמקו בסיום המלחמה מאז דצמבר מאפגניסטאן, ומצאו מקלט בפקיסטאן. שירותי הביטחון של פקיסטאן מנהלים מצדם מצוד אחר החשודים ונערכו כמה מעצרים שבהם נתפסו אנשי אל-קאעדה בני לאומים שונים. חלקם גורשו מפקיסטאן, ואחרים מוחזקים בבתי כלא.

הידיעה של "ואשינגטון פוסט" עשויה לעורר כעס רב עוד יותר בקרב ארגונים ותנועות של קנאים מוסלמים בפקיסטאן, המגנים את שיתוף הפעולה של ממשלתם עם ארה"ב ורואים את הנשיא מושארף כ"בובה" של הממשל האמריקאי.

בתוך כך, הודה דובר צבאי אמריקאי כי שרידי הלוחמים של אל-קאעדה והטליבאן מפגינים עמידה איתנה ומקשים מאוד על החיילים האמריקאים, הבריטים והאחרים הנלחמים בהם. הדובר מייג'ור בריאן הילפרטי אמר בבסיס חיל האוויר בגראם שמצפון לקאבול כי הנחת העבודה היא שעם בוא האביב והפשרת השלגים במעברי ההרים, צפויה עלייה בפעולות של אנשי אל-קאעדה והטליבאן נגד הצבאות הזרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ