תקרת הזיהום

מאת פול קרוגמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת פול קרוגמן

באחרונה ביים ג'ורג' וו. בוש צילום בטבע ושר את שבחי יוזמת "השמים הנקיים" שלו. דמוקרטים לעגו וכינו אותו כלי בידי אינטרסים המזהמים את הסביבה. האם יש משהו טוב לומר על תוכניות איכות האוויר של ממשל בוש? התשובה היא כן. אבל מה שטוב ביוזמה הוא טנטטיווי ובלתי מספיק, בעוד שמה שרע בה מוצא לפועל בזריזות ובנחישות.

השיטה הנוכחית לפיקוח על זיהום אוויר זקוקה בדחיפות לבדק בית. בשנות השבעים קבע "חוק האוויר הנקי" כללים נוקשים, אבל רק למקורות זיהום "חדשים". תחנות כוח שכבר היו קיימות, בתי חרושת וגופים אחרים שכבר פעלו - קיבלו פטור. הרעיון היה שבמשך הזמן ייסגרו מתקנים ישנים ומזוהמים.

התוצאה היתה צפויה. המזהמים המשיכו להפעיל מתקנים ישנים אלה, דווקא משום שהם היו פטורים מהתקנות החדשות. ממשל קלינטון ניסה לצאת נגד נוהג זה. שלא במפתיע, גורמים מזהמים הזרימו מיליונים למסע הבחירות של בוש.

דרך טובה מזו מכונה "תקרה וסחר" (cap and trade, תוכנית במסגרת EPA, הסוכנות להגנת הסביבה): מקורות זיהום קיימים מקבלים היתרים לפלוט כמויות מוגדרות של מזהמים, אבל הם רשאים למכור רשיונות אלה לאחרים. כך נוצר תמריץ לצמצם זיהום ממתקנים ישנים כדי לשחרר רשיונות למכירה. תוכנית זו כבר חלה בהצלחה רבה על כמה מזהמים. ודרך צמצום הדרגתי של מספר הרשיונות, הממשלה יכולה להביא להפחתת הזיהום לטווח הארוך.

ואכן, החלק המהותי בתוכנית של ממשל בוש נגד זיהום אוויר היא שיטת תקרה וסחר כזו לתחמוצת גפריתית. ואולם, התוכנית אינה כוללת את דו תחמוצת הפחמן, הסיבה העיקרית להתחממות הגלובלית. השמטה זו לא רק מפרה את אחת מהבטחות מסע הבחירות של בוש, היא מטילה צל כבד על כל מדיניות עתידה. מומחים לענייני סביבה אומרים שהיה זה זול בהרבה לצמצם פליטות דו תחמוצת פחמן במסגרת אסטרטגיה משולבת נגד חומרים מזהמים רבים, מאשר להוסיף הגבלות על דו תחמוצת הפחמן מאוחר יותר, לאחר שהחלטות מפתח על השקעות כבר התקבלו.

בנוסף לכך, תוכנית בוש מאפשרת זיהום בשיעור של פי שניים יותר מכפי שמומחים בסוכנות להגנת הסביבה חושבים כי הוא סביר. העלות של צמצום נוסף של 50% בזיהום תהיה קטנה בהחלט, לפי מסמכים פנימיים של EPA, אבל נראה שהממשל מעדיף לא לבקש מהתעשייה לספוג אותה.

והחשוב מכל: עד כה יוזמת "שמים נקיים" של הממשל היא חלום באספמיה: שום חקיקה בעניין לא הוגשה, ולא נראה שקיימת תחושת דחיפות כלשהי. בינתיים הממשל פועל לחמוק מבדיקת מקורות חדשים של זיהום וחוסך כך לתומכיו הכספיים מיליארדים בהוצאות ניקוי, על חשבון הסביבה. כך עלול הממשל לחבל בתמיכה פוליטית ביוזמה שלו עצמו נגד הזיהום.

כל עוד הן חשו מאוימות, תמכו חברות מזהמות בשיטה חדשה של פיקוח והגבלות על זיהום, מכבידה ומסורבלת פחות. כעת הן ובעלי בריתן החזקים בקונגרס יעדיפו להשאיר את הדברים בעינם.

קיימת דמורליזציה ברורה ב-EPA, שאומבודסמן לענייני פסולת מסוכנת הצטרף בה באחרונה לשורה של פקידים שהתפטרו במחאה. חברי סגל בסוכנות חשים כי אין להם שום תמיכה מהממונים הפוליטיים שלהם. אריק שפר, שהתפטר באחרונה מתפקידו כראש האכיפה האזרחית, ניסח זאת כך: "EPA יושבת במושב האחורי ואולי אפילו מאחור על הפגוש מחוץ למכונית, וענף האנרגיה חוגג".

אז מה שמוצע בעצם הוא יוזמה חדשה וצנועה נגד זיהום - אולי, במשך הזמן, כשהממשל ימצא לנכון לגשת אליה. הרי יש מלחמה. ובינתיים המזהמים הגדולים מקבלים מה ששילמו בעדו בתרומות מסע הבחירות שלהם: רשיון חופשי בשווי מיליארדי דולרים.

כתבות מומלצות

נשיא איחוד
האמירויות, מוחמד
בן זאיד, מארח את
רה"מ בנט בארמונו
באבו דאבי בתחילת
החודש.

כל מטוס שנוחת בדובאי מנחית מכה על תפישת "שטחים תמורת שלום"

ריביירה רומאניולה. הריביירה של מחוז אמיליה רומאניה

לנפוש כמו איטלקים: חופשה באמיליה רומאניה

The SS Exodus in 1947.

מקזבלנקה לישראל על סיפון האקסודוס

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ