צה"ל הרג בכיר בחזית העממית בקלקיליה

מאת עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עמוס הראל

כוחות גדולים של צה"ל נכנסו לעיר קלקיליה שלשום לפנות בוקר, לפעולה שארכה קרוב ל-24 שעות. בפעולה נהרגו שני מבוקשים פלשתינאים ונעצרו עוד 11 פלשתינאים בחשד למעורבות בטרור. אחד ההרוגים הוא מזכ"ל החזית העממית בקלקיליה.

על המבצע הוחלט בעקבות מידע שהגיע למערכת הביטחון על כוונת רשתות הטרור הפועלות בעיר לבצע בקרוב פיגועי התאבדות באזור תל אביב. מקורות צבאיים אמרו כי הפעולה מנעה פיגוע גדול במיוחד.

בשב"כ ובצבא מודים כי הכניסה לקלקיליה ולטול-כרם במהלך מבצע "חומת מגן" הניבה רק תוצאות חלקיות, בשל ליקויים בתכנון הפעילות ומשך הזמן המצומצם שבו שהו בערים. מאז יציאת צה"ל מהן לפני כשבועיים, פעלו חיילים כמה פעמים בשתי הערים. על רקע היחלשות כוחות הביטחון של הרשות הפלשתינית בעיר והפגיעה בארגוני הטרור, כוחות צה"ל נתקלו בהתנגדות מועטה .

במבצע שלשום השתתפו צוותים מיחידות דובדבן, הקומנדו הימי וסיירת הנח"ל, לצד כוחות שריון והנדסה, בסיוע מסוקי חיל האוויר. במהלכו, נהרגו בחילופי האש שני מבוקשים מהחזית העממית. אחד ההרוגים הוא ראאד מוסא איברהים נזאל, בן 33, מזכ"ל הארגון בקלקיליה. על פי המידע שבידי מערכת הביטחון, שיגר נזאל את המתאבד לפיגוע בקניון בהתנחלות קרני-שומרון ב-16 בפברואר השנה. בפיגוע נהרגו שלושה נערים ישראלים. נזאל גם היה אחראי לפיגועי מטענים וירי באזור קלקיליה.

כ-20 פלשתינאים עוכבו לחקירה בעת הפעולה, מהם 11 נותרו במעצר. מרבית העצורים פעלו במסגרת החזית העממית וחלקם תיכננו לבצע פיגועי התאבדות. אחד מהם הודה שתיכנן לבצע פיגוע בפאב של הקיבוץ ניר אליהו. בפעולה בעיר נחשפו שלוש מעבדות חבלה, ובהן חגורות נפץ, מטעני חבלה ורימוני יד. כל המטענים שנתפסו פוצצו באופן מבוקר.

עוד עשרות פלשתינאים נעצרו בסוף השבוע במבצעים בגדה המערבית. בכפרים סילת א-דאהר וג'בע, מצפון לשכם, נעצרו 26 תושבים, חלקם פעילי תנזים. בכפר ג'מאל באזור קלקיליה נעצר מבוקש. בכפר ביתא מדרום לשכם נעצרו שלושה פעילי חמאס ונתפסו מטעני חבלה. בין השאר נתפס, לראשונה בגדה, "מטען קלע" רב עוצמה, המיועד לפגיעה בכלי רכב.

בשטחים היו בסוף השבוע כמה תקריות ירי, בעיקר ברצועת עזה. בתקריות לא היו נפגעים. מספר פצצות מרגמה נורו לעבר מוצבי צה"ל והתנחלויות במרכז הרצועה. כוח צה"ל הרג אתמול פלשתינאי בצפון הרצועה. הוא נורה כשהתקרב להתנחלויות באזור. על גופתו נמצאו סכין וקוראן.

נתן גוטמן מוסיף: ישראל עדכנה את ארה"ב מראש על הפעולה בקלקיליה והבהירה כי הפלישה לשטחי הרשות היא זמנית בלבד וכי היא נחוצה לסיכול פיגועי טרור. ארה"ב נמנעה מלגנות את ישראל על הפעולה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ