רון קופמן
רון קופמן

בספרו "בשידור חי", מספר דן שילון על הצעה שיזם עם אלכס גלעדי לשידור ישיר של משחק גמר גביע המדינה בכדורגל בתחילת שנות ה-70'. מנהל הטלוויזיה דאז, ישעיהו תדמור, שקל את ההצעה והציע שתשודר רק המחצית הראשונה.

הטלוויזיה הישראלית היתה אז רק בת שנתיים-שלוש ולחוסר הבנה במדיה, אפשר להתייחס בהבנה ממרחק של 30 שנה. אבל את המהלך המתגבש בימים אלו של שידורי גביע העולם 2002, בשידורים מהאולפן, לא ניתן להסביר, גם בשיקולי חיסכון. הטלוויזיה במהותה היא מדיה סלקטיווית - מה שרואים במסך הקטן זה מה שקורה - גם אם קורים דברים אחרים בזירת האירוע. זו הסיבה שבאירועים נוכחים שדר ובמקרים רבים גם פרשן, כדי להעביר לצופה בבית את התמונה הכוללת.

אבל רשות השידור בקיצוצים והמנכ"ל החדש, יוסף בראל ("הרגשתי שאלוהים קרא לי") החליט שזה בסדר לבזבז ארבעה מיליון דולר מכספי משלם האגרה. איכות השידור היא כנראה שולית. בראל לא מצליח להפנים את הקו המנחה בטלוויזיה האמריקאית:

.IF YOU WANT TO PLAY YOU HAVE GOT TO PAY

ככלל לא ברור מדוע החליטה רשות השידור להיכנס למבצע המונדיאל. הרי זו אותה רשות שאין לה כסף לשדר את שירים ושערים, שלא מצאה מימון לשידורי ליגת הכדורגל בשבתות, וזו אותה רשות שמתכוונת להפר חוזה עם מכבי תל אביב בכדורסל, כי אין לה כסף. אבל למונדיאל, שמשחקיו יתקיימו בשעות 12.30 ,9.30 ו-14.30 מצאו מימון.

כך הם פני הדברים ששרים כמו רענן כהן ומתן וילנאי חושבים שהם מבינים את רצון העם. לוילנאי יש כבר היסטוריה בהבנת רצון העם על חשבון הקופה הציבורית. הוא כבר גייס 50 אלף דולר מהקופה הקטנה של משרד המת"ס, כדי לשלם למפיק אביב גלעדי כתנאי לשידור משחקה של נבחרת ישראל. ורענן כהן היה ה"ג'וקר" של חברת צ'רלטון שמחזיקה בזכויות השידור למונדיאל, אם וכאשר השאיפה לתקבולים בסך 12 מיליון דולר לא תתממש. לא ברור מדוע לא מצאו השרים כהן ווילנאי מימון למשחקיה של נבחרת ישראל בכדורגל, למשחקיה של נבחרת ישראל בכדורסל באליפות אירופה, ולמשחקי נבחרת ישראל בכדוריד באליפות אירופה. לא ברור מדוע השרים כהן ווילנאי לא מתייחסים לנתון המצער לפיו ערוץ 1 הוא הערוץ הממלכתי היחיד בעולם שאינו משדר ספורט באופן שוטף במגזיני החדשות שלו (בנימוק של חוסר משאבים).

גם חברת "יס" שמפעילה את שירותי הלוויין עתידה להוציא שם רע לחלטורה, באמצעות שידורי אולפן של המשחקים. ודאי יאמרו שהמועצה להסדר שידורי לווייין וכבלים היא האשמה בכך, כי דחתה את קבלת ההחלטה בענין ועכשיו כבר אין זמן לארגן עמדות שידור באיצטדיונים ביפאן ודרום קוריאה, אבל זו אחיזת עיניים. 'יס' התכוונה לרכוש מלכתחילה את ההפקה מערוץ 1. ועכשיו היא מתכוונת לגבות 240 שקל ממי שירצה לצפות במונדיאל ולתת לו שידורי אולפן בתמורה. חשוב לזכור שהשותפה העיקרית ב'יס' היא חברת בזק, שועדת הכספים של הכנסת העניקה לה אישור מיוחד להגדיל את השקעותיה במיזם הכבלים. לכן מובן שגם חברות הכבלים יכנסו לענין. הרי הם לא יתנו ללוויין בלעדיות, ובשורה התחתונה ברור מי משלם את החשבון.

אז איפה ח"כ אבשלום (אבו) וילן ממר"צ, שפעל להפסקת ההתקשרות בין ערוץ 1 למכבי ת"א? נכון שלא יאה מבחינה ציבורית שמועדון אחד יקבל שבעה מיליון דולר, אבל כדאי שאבו וילן יכנס לדקויות של עיסקת המונדיאל. כדאי שהח"כ שניחן ברגישות ציבורית יבדוק אם העיסקה ל-2002 כוללת גם את גרמניה 2006, כי שם הרי נמצא הכסף הגדול כאשר המשחקים יתקיימו בזמן צפיית שיא. ואם החברים מרוממה לא היתנו את התרומה הצנועה שלהם לצ'רלטון, בבלעדיות על גרמניה 2006. חובה לבדוק באמצעות התנועה לאיכות השלטון. יכול להיות שיהיה מעניין.

ערוץ 2 שזכייניו אינם משתמשים בכסף ציבורי אלא מייצרים כסף, הציע בעבר לרכוש את זכויות המונדיאל ב-8-7 מיליון דולר. כמובן שהיה דרוש אישור שהיה מאפשר לשלושת הזכיינים להתאחד לצורך מבצע השידורים, אבל אישור הוא פעולה זניחה לעומת הרשאה לשימוש בכספי ציבור.

*

שוב התפוצץ המו"מ בין איגוד הכדורסל למינהלת הליגה המתגבשת. בישיבת המינהלת שהיתה ביום שישי הוחלט שמאחר ואין הסכמה בין הצדדים, המינהלת תקים ליגה עצמאית.

העימות מתבסס על שלושה סעיפים מרכזיים:

מינוי קומישינר לליגה; האיגוד דורש זכות וטו. למה? ככה.

כמות הקבוצות; האיגוד דורש 10 קבוצות, המינהלת דורשת 12, כמובן להקפיא את הירידות, כדי להשאיר את מכבי ראשל"צ בליגה. במרכז מכבי לא מפקירים חברים בצרה, ויצחק פרי הוא חבר בצרה.

כסף; הקבוצות דרשו מאיגוד הכדורסל החזר חובות בסך 7-6 מיליון שקל. האיגוד הציע 600 אלף שקל כדי לגמור ענין. כבר סיכמו על 400 אלף, אבל האיגוד חזר עם הצעה משופרת של 150 אלף שקל. כן, לכל קבוצות ליגת העל.

הגורם שהכניס אומץ לחברים מהמינהלת הוא דייויד פדרמן, מבעלי מכבי ת"א. שמעון מזרחי ואמי אשל היו בבולוניה בסוף השבוע, אז פדרמן בא לסגור ענין. פדרמן הוא איש עסקים - לא עסקן - וככזה הוא מביא כסף מהבית. כסף אמיתי. דייויד פדרמן אמר לנוכחים שמכבי רוצה ליגה אטרקטיווית, כי הוא מבין שבמצב הליגה, הקבוצות אפילו לא יכולות להוות יריבות אימון למכבי. הוא הצהיר שמכבי מוכנה לתנאי של ארבעה שחקנים בעלי נתינות זרה - גם אם קבוצות בליגה יחתימו ארבעה אמריקאים, מכבי תמשיך עם שני בוסמנים בשביל היורוליג. בנוסף הסביר פדרמן לחברים שכסף הוא יודע לגייס, והגיע הזמן לצאת לעצמאות.

המכנה המשותף אצל נציגי מכבי במינהלת הוא תיעוב מוחלט לכל מה שקורה באיגוד הכדורסל. האמת, לא קשה להאשים אותם. אבל למציאות יש כח משלה. נכון לאתמול, קיים ספק סביר אם קבוצות מכבי רעננה, הפועל גליל עליון, מכבי ר"ג ומכבי גבעת שמואל, בכלל יוכלו לפתוח את הליגה, כי מצבן הכספי אנוש. אבל גם המצב האנוש לא יכול להוות גורם להפרה ברורה של מהות הספורט. אם קבוצה ירדה ליגה, היא צריכה קודם כל לרדת. המינהלת רוצה 12 קבוצות? אין בעיה. יעלו ארבע הראשונות מהליגה השניה.

גם לאיגוד הכדורסל יש חלום להקים ליגה עצמאית בעצמו. את מה שיודעים באיגוד רואים בכל יום החל מ-1954, וזה לא הרבה. בנוסף הנאמנות של שאול איזנברג לאיגוד הכדורסל, מעוררת תמיהה. אייזנברג זיהה כנראה מצוקה זמנית אצל החברים במכבי, ומאמין שביחד עם הפועל נהריה, הפועל ת"א, ירושלים וקבוצתו הפועל ת"א, אפשר יהיה להשוות את מאזן הכוחות בליגה. זו טעות.

לקראת העונה הבאה מסתמן סיכוי לשינוי. מיכאל שטראוס (נהריה), צבי חפץ, שותפו של ולדימיר גוסינסקי (הפועל ת"א) ודייויד פדרמן (מכבי ת"א), הם אנשי עסקים בהיקפים גדולים עם יכולת מוכחת להשגת מימון וחסויות מסחריות. הם יבינו מהר מאוד שבלי התמיכה הכספית של המינהלת באיגוד בסך ארבעה מיליון שקל, האיגוד לא קיים. לכן זה הזמן של ליגת העל לנטוש את איגוד הכדורסל ולצאת לדרך חדשה על בסיס עסקי..

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ