התרמית הגדולה בתולדות הזואולוגיה, עד להודעה חדשה

נראה כי הקיטינג וור, יונק בעל קרניים מעוקלות שעדויות לקיומו נמצאו בקמבודיה לפני כעשר שנים, הוא בסך הכל מיתוס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרה? עז? צבי? איש לא בטוח מהו בדיוק היצור המסתורי שלפי הסיפורים משוטט ברכסי ההרים הנידחים של קמבודיה. אך צורת קרניו מוכרת היטב: מעוקלות ומסולסלות, עם שפה מפותלת ומחורצת. הקרניים מוצגות לראווה בשווקים ובבתים פרטיים ברחבי המדינה. כבר שנים רבות אפשר לשמוע בהרי קמבודיה אגדות על חיה משונה המכונה "קיטינג וור". כמה מהתושבים אומרים שהקיטינג וור אוכל נחשים. יש האומרים שהוא מקפץ כמו עז הרים. יש שנשבעים שמדובר בטורף אכזרי עם שאגה מפחידה.

בתום עשרות שנות לחימה בקמבודיה התאפשר לראשונה לסייר בבית הגידול של הקיטינג וור, ומסע הציד אחר היצור החמקמק יצא לדרך בתרועה רמה. אך אחרי שלוש שנות חיפושים, לא נמצא דבר. "זהו היונק היחיד שידוע לנו על קיומו, אך מעולם לא נצפה על ידי זרים", אמר לפני שלוש נים האנטר ויילר, חוקר חיות בר שהיה שותף לחיבור הערך על הקיטינג וור ב"רשימה האדומה של בעלי חיים בסכנת הכחדה", שראתה אור בחסות האיחוד הבינלאומי לשימור הטבע.

כיום חוזר בו ויילר מהצהרתו, ומתנצל על פזיזותו. בוויכוח עז וארסי שהשתולל באחרונה בכתבי עת אקדמיים ובדואר אלקטרוני, נראה ששוללי הקיטינג וור גברו על מחייביו. לדבריהם, היצור לא היה ולא נברא. זוהי אגדה, מפלצת דמיונית, ה"לוך נס" של דרום מזרח אסיה. "זוהי התרמית הגדולה ביותר - גם אם נעשתה בתום לב - בתולדות הזואולוגיה", אמר ריצ'ארד מלוויל, שחקר וכתב על בעלי החיים בקמבודיה. "בעניין זה אין שטח אפור. זוהי תרמית".

הידיעה המלאה - מחר ב"הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ