ביהמ"ש דחה עסקת טיעון במשפט של בעל אלים

בנימוקיו לדחייה כתב השופט: התוצאה המוצעת על ידי הצדדים פשוט בלתי אפשרית. גזר על הנאשם שנתיים מאסר בפועל

מאת צבי הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת צבי הראל

סגן נשיא בית משפט השלום ברמלה, שמואל ברוך, דחה אתמול (ראשון) עסקת טיעון במשפטו של בעל אלים שהורשע בסדרת עבירות אלימות ואיומים כלפי אשתו. השופט גזר על הנאשם שנתיים מאסר בפועל, בעוד התביעה וההגנה ביקשו לגזור עליו מאסר על תנאי בלבד.

הנאשם היה נשוי למתלוננת משנת 95' ולאורך כל שנות הנישואין נהג להאשימה בבגידה, לקללה, לבזותה, לירוק עליה, לבעוט ולהכותה בכל חלקי גופה. המעשים מתפרשים משנת 96' עד ל-2001. הצדדים התבססו בעסקת הטיעון על חוות דעת חיובית של שירות המבחן.

בנימוקיו לדחיית העסקה כתב השופט כי "ההסדר חוטא לכל אינטרס אפשרי. בין אם אינטרס ציבורי המחייב השתתת עונשים מחמירים על מבצעי עבירות אלימות במשפחה, ובין אם האינטרס של המתלוננת. התוצאה המוצעת על ידי הצדדים פשוט בלתי אפשרית, בלתי סבירה, בצורה כה קיצונית וכה קשה, עד שאין כל דרך לאמצה".

ביחס לחוות הדעת של שירות המבחן ציין השופט כי הוא אינו רואה בו ככזה. לדעת השופט די עם מביטים בעמוד הראשון ממנו עולה, כי הנאשם מודה בביצוע העבירות, אולם אינו נוטל אחריות של ממש על התנהגותו ואינו שולל קיום של התנהגות אלימה.

השופט הוסיף כי מדובר במסכת התעללות פיסית ונפשית, בוטה. לדעתו העובדה כי המתלוננת רוצה לשים את כל המסכת האיומה מאחוריה, ומבקשת שלא ימוצה הדין עם הנאשם, אינה האינטרס היחיד שיש לקחת בחשבון. "על בתי המשפט להשית עונשים חמורים על מבצעי עבירות אלימות במשפחה, קל וחומר על ביריונים שמטילים את חיתתם על בנו זוג, שמטבע הדברים מצויות בעמדת נחיתות.

בנוסף לשנתיים מאסר בפועל, גזר השופט על הנאשם שנת מאסר על תנאי. השופט דחה את בקשת הסניגור לעכב את ביצוע המאסר וקבע כי הנאשם ייאסר מיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ