הסרבנות התגלתה כתופעה שולית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

שורות אלו נכתבות ממקום מושבי כאיש מילואים במתחם כנסיית המולד (המכתב התקבל במערכת לפני הנסיגה מבית לחם). רואה אני חובה להעלות על הכתב כמה הרהורים בנושא הסרבנות. רבות דובר בטרם מבצע "חומת מגן" על המוטיווציה של חיילי המילואים, על אחוזי התייצבות נמוכים, על אובדן רוח ההתנדבות.

והנה באה שעת המבחן עם קבלת צו 8: הכל נהרו לבסיסיהם, ונרשמו אחוזי התייצבות מדהימים של כלל חיילי המילואים. שיעור ההתנדבות היה גבוה כל כך, עד שבמקרים רבים נאלצו לשחרר חיילים. אפשר לומר, כי הצלחת מבצע "חומת מגן" רשומה במידה לא מבוטלת על שמם של חיילי המילואים.

הגדוד שבו אני משמש כמג"ד זומן למילואים מאוחר יחסית. אולם מרגע קבלת ההודעה, בתוך שעות ספורות התייצבו כולם ללא יוצא מן הכלל. הכל עזבו את עבודתם, את נשותיהם וילדיהם, שינו תוכניות במהירות ובאו למילואים. לכן, כל חוזי השחורות וכל נביאי השקר, נא אכלו את כובעיכם.

קיימים כמה סוגי סרבנים. אחד מהם הוא "הסרבן הפחדן", שמטעמים של חשש לחייו מסרב להתייצב. השני הוא "סרבן המצפון", שמעשיו חמורים משל "הסרבן הפחדן". הפחדנות היא לגיטימית ולעתים בלתי נשלטת, אולם "סרבנות המצפון" ניתנת לשליטה והיא מכוונת ומתוכננת מראש ובמודע.

מדינת ישראל, הנמצאת במצב מלחמה מתמיד ונלחמת על קיומה, לא יכולה לסבול סרבנות מכל סוג שהוא. מה היה קורה אילו דרכם של העשבים השוטים הללו היתה צולחת? היינו שרויים באנדרלמוסיה שאי אפשר היה לקיים בה חברה תקינה, וכמובן אי אפשר היה לקיים את צבא ההגנה לישראל.

זאת ועוד, לא מדובר בסרבנות של בודדים כי אם בקבוצות מאורגנות ומתוקשרות היטב, וזוהי ללא ספק עבירה על החוק. לדעתי, מדובר בהמרדה. על רשויות השלטון לבחון היטב אפשרות לטפל בתופעה זו לא על ידי משפט קצר וכליאה של 30 ימים בכלא צבאי, אלא ביד קשה יותר.

מבצע חומת מגן עשה רק טוב לחברה הישראלית. הסרבנות התגלתה בו כתופעה שולית, זניחה ובלתי נחשבת, שבסופו של דבר תיעלם מן הנוף הישראלי. המבצע החזיר את החברה הישראלית לתקופת ההתנדבות, לתקופת הערך המקודש של אהבת הארץ, לציונות ולפטריוטיות.

סמי ישראל, סא"ל (במיל'), מג"ד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ