איזיצ'יפ תגייס 20-15 מיליון דולר בהנפקה פרטית עד סוף 2002

"הגיוס הנוכחי יהיה האחרון לפני יציאה להנפקה ציבורית", אומר מנכ"ל החברה אלי פרוכטר; גם החברה האם לנאופטיקס תצא לגיוס על מנת שלא לדלל את אחזקתה באיזיצ'יפ

מאת סופי שולמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת סופי שולמן

"נגייס 20-15 מיליון דולר בהנפקה פרטית עד סוף השנה" - כך אמר אלי פרוכטר, מנכ"ל איזיצ'יפ, העוסקת בפיתוח שבב חדשני לרשתות תקשורת. לדבריו, תהליך הגיוס עדיין לא החל, ולכן אינו מציין מהו השווי שלפיו יתבצע הגיוס.

איזיצ'יפ ערכה את גיוס הכספים האחרון בנובמבר 2000, לפי שווי של 100 מיליון דולר. ואולם כיום, עם השלמת פיתוח השבב, ניתן להעריך כי שווי החברה עשוי להגיע להיות כמעט כפול - ולהתקרב ל-200 מיליון דולר.

ניתן לגזור את שוויה של איזיצ'פ גם מהשווי שבו נסחרת לנאופטיקס, החברה האם, המחזיקה ב-56% ממניותיה. לנאופטיקס נסחרת כיום בנאסד"ק לפי שווי של 86 מיליון דולר. מכיוון שלא נותרו ללנאופטיקס פעילויות נוספות, ניתן לזקוף את כל שווי השוק שלה לערך שמייחס השוק לאיזיצ'יפ. לפיכך השווי הנוכחי שלה הוא כ-150 מיליון דולר. מניית לנאופטיקס נסחרה אתמול בשעות הערב בירידה של 11% למחיר של 10.3 דולר.

לדברי פרוכטר, במקביל לגיוס ההון של איזיצי'פ מתכננת לנאופטיקס לצאת להנפקה משלה - כדי לשמור על ההחזקה שלה בחברה הבת. בהנפקה הקודמת של איזיצ'יפ דוללה משמעותית החזקתה של לנאופטיקס, שהקימה את החברה והחזיקה ביותר מ-80% מהונה. הצורך בגיוס מפתיע מעט, משום שבקופת החברה יש כיום 18 מיליון דולר במזומן.

גיוס ההון של איזיצ'יפ נועד לממן את הרחבת פעילותה כתוצאה מהשלמת הפיתוח של שבב התקשורת, ותחילת שיווקו בעולם. השבב, בשם NP-1, הושק רשמית בסוף אפריל השנה. ייחודו טמון ביכולת עיבוד ומיון מידע באמצעות מעבד אחד בלבד. יתרון זה אמור להביא לחיסכון של 80% בעלויות של מפעילות רשתות תקשורת מסוגים שונים. לדברי פרוכטר, השבב החדש הוצג באחרונה בתערוכת תקשורת בלאס וגאס על ידי אחד הלקוחות של איזיצ'יפ, וזכה להתעניינות רבה.

"מטרת הגיוס הנוכחי היא המשך הפיתוח והשקעה בשיווק ומכירות", אמר פרוכטר. "הכוונה היא להגדיל את כוח האדם ולהכפיל לפחות את כמות העובדים בארה"ב". לדבריו, כיום מעסיקה איזיצ'יפ 90 עובדים, ורק 4 מהם בשני משרדיה שבארה"ב.

לדברי פרוכטר, בשלב זה עוד מוקדם לדבר על הנפקה ציבורית בארה"ב, אך להערכתו הגיוס הנוכחי הוא האחרון לפני יציאתה של איזיצ'יפ לנאסד"ק. "בלי מכירות לא נצא לגיוס ציבורי", אמר. "בעוד שנה נגיע למכירות משמעותיות, שיאפשרו להנפיק את החברה".

פרוכטר הסביר כי על אף שאיזיצ'יפ משווקת את השבב כבר כיום, המכירות המשמעותיות יתחילו רק בעוד שנה. הסיבה לכך היא כי השבבים של החברה משולבים במערכות תקשורת שמוכרות יצרניות ציוד גדולות כגון סיסקו ולוסנט ללקוחותיהן. תהליך של שילוב השבבים אורך כתשעה החודשים, ולכן חברות שרוכשות כיום את השבבים יתחילו למכור מערכות בכמויות מסחריות רק בעוד שנה. בימים אלה מוכרת איזיצ'יפ בעיקר דוגמאות של שבבים, כלי פיתוח ומערכות דמה.

לדברי פרוכטר, התחרות בשוק השבבים המהירים כגון אלה של איזיצ'יפ, המסוגלים לעבד מידע בקצב של 10 גיגהביט, עדיין נמוכה. "גם אם עוצמת התחרות תגבר, ההבדלים בין המוצר שלנו לזה של המתחרים כה משמעותיים עד כי לא יתאפשר למתחרים להדביק אותנו בתקופה הנראית לעין", אמר פרוכטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ