ועדת ערר: מושב אחוזם הסמוך לב"ש נבנה ללא תוכנית מאושרת

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

מושב אחוזם שעל ציר קסטינה-באר שבע (כביש 40), הסמוך לבאר שבע, הוקם ללא תוכנית בנייה מאושרת והבנייה בו לאורך השנים נעשתה ללא היתר - כך עולה מהחלטה של ועדת ערר שניתנה באחרונה.

ועדת הערר של מחוז דרום בראשות עו"ד אהרון ברוכין דנה לפני כשבוע בערר שהגיש זוג הגר באחוזם נגד הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה שקמים. התושבים עירערו על החלטת הוועדה לדחות בקשה לשימוש חורג במבנה הקיים במושב למחסן משקאות.

בביקור שערכה הוועדה במקום התגלה לטענתה מצב תכנוני לקוי, בלתי מובן ובלתי סביר, לפיו המושב כולו נבנה שלא על פי תוכנית מאושרת. תוכנית להקמת המושב הוכנה בתחילת ימיה של מדינת ישראל ואושרה להפקדה באוקטובר 51'. ואולם כפי שמציינת הוועדה, מאז ועד היום לא הופקדה התוכנית וממילא לא אושרה - ולכן היא חסרת תוקף. לפי ההערכות, אין זה המקרה היחיד שבו מושב שלם מוקם ללא תוכנית בניין עיר. הכוונה היא בעיקר למושבים שהוקמו בשנות הארבעים והחמישים.

הוועדה קבעה כי "מצב זה גורם עוול לתושבים באזור, מאחר שכל בנייה היא לכאורה אינה על פי דין ואף אם ניתנו היתרי בנייה, היתרים אלו ככל הנראה בטלים מעיקרם". הוועדה ציינה עוד שבתקדים המתייחס למצב דומה נקבע כי בהיעדר תוכנית אין מוסדות התכנון מוסמכים לתת היתר לשימוש חורג וגם לא היתר לשימוש בקרקע חקלאית למטרה לא חקלאית.

הוועדה דחתה את בקשת הערר וציינה כי בכל מקרה אין מקום לתת היתר לשימוש חורג, שכן המקום נמצא בקרבה יתרה לכביש ראשי. הוועדה קבעה כי כניסה ויציאה של משאיות גוררות מהוות סכנה בטיחותית בהסדרי התנועה הקיימים במקום.

עוד טענה ועדת הערר כי למיטב הבנתה כביש הכניסה הראשי למושב אחוזם אינו כביש המוסדר כחוק: "נתון זה מצטרף לחוסר תשומת הלב של ועדות התכנון לאורך השנים בעניין הבנייה וסלילת הכבישים שלא בהתאם לתוכניות קיימות במושב אחוזם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ