מאת עמית שרביט

ההאטה במשק ובשוק ההון הביאו את בנק לאומי להחמיר את דרישותיו למימון רכישת אמצעי שליטה בחברה, ובחלק מהעסקות שכבר יצאו לפועל, הבנק דרש וקיבל חיזוק בטוחות - כך עולה מהתשקיף שערך לאומי לצורך הנפקת מניותיו על ידי המדינה.

עסקות אלה, שהיו נפוצות מאד בשנים האחרונות, תרמו לגידול בהפרשות לחובות מסופקים בשני הרבעונים האחרונים. בעסקה שכזו נופל עיקר הסיכון בחלקו של הבנק, מכיוון שמקור ההחזר של האשראי שהבנק נותן במסגרת העסקה הוא החברה שאת רכישת השליטה בה הבנק מממן.

בנק לאומי הוא המממן העיקרי של אחת מעסקות הרכישה הגדולות במשק - היא עסקת הרכישה של אי.די.בי על ידי הקבוצה בראשותו של נוחי דנקנר. החמרת התנאים למימון עסקות אלה תבוא לידי ביטוי בעסקה זו האמורה להיחתם בימים הקרובים.

מהתשקיף עולה עוד כי בנק ישראל העביר לפרקליטות המדינה חומר בנוגע לפעילותו של לאומי בעניין כרטיסי האשראי, על מנת שזו תשקול אם יש צורך לפתוח בחקירת משטרה. במסגרת הנפקת כרטיסי אשראי מסוג לאומי ויזה, הציע הבנק לחלק מלקוחותיו, להצטרף למועדון הנוסע הנאמן (מועדון משותף ללאומי קארד ואל על) ללא תשלום דמי הצטרפות למועדון. הבנק מסר כי בעקבות תקלה טכנית חויבו בטעות 3,500 לקוחות הבנק בדמי הצטרפות בסכום של 100 שקל כל אחד, וכי הוא פעל לאיתור הלקוחות ולזיכוי חשבונם בסכום החיוב בתוספת ריבית מתאימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ