הרשות השנייה הורתה להסיר התשדירים נגד גל"צ

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו הורתה לתחנות הרדיו האזוריות להפסיק לשדר את התשדירים התוקפים את גלי צה"ל בעניין שידור פרסומות מסחריות בתחנה הצבאית. הרשות טוענת כי שידור התשדירים - הקוראים למאזינים להתקשר למרכזיית גלי צה"ל ולדרוש מצה"ל שירותים אזרחיים (כמו הטסת זוגות לחתונה במטוסי F16 ושירותי הובלה באמצעות משאיות של צה"ל) - עומד בניגוד לחוק הרשות השנייה, שלפיו "בעל זיכיון לא ייתן בשידוריו כל ביטוי לדעותיו האישיות, לדעות מנהליו או לדעות בעלי העניין בו".

סמנכ"ל לענייני רדיו ברשות, נאוה בת צור, שפירסמה בעבר מאמר התוקף את שידור הפרסומות בגלי צה"ל, שלחה אתמול מכתב בעניין למנהלי התחנות. היא טענה כי גם אם גלי צה"ל עוברים על החוק בכך שהם משדרים פרסומות מסחריות, אין בכך הצדקה לשידור התשדיר בתחנות.

רוב התחנות האזוריות, בהן רדיו תל אביב, רדיוס ורדיו ללא הפסקה, הודיעו כי יפסיקו לשדר את התשדיר בעקבות הפנייה. מנכ"ל רדיו כל רגע, חיים הכט, עירער על החלטת הרשות והודיע כי בינתיים ימשיך לשדר את התשדיר, לא במקבצי הפרסומות אלא לפניהם או אחריהם, כתשדיר מטעם התתחנה. לדבריו, "התשדיר ימשיך להיות משודר מדי שעה. אני רוצה לבזות את הצבא כי אנחנו יודעים במה הגברת עוסקת. מישהו בצה"ל צריך להתעורר ולהפסיק לעבור על החוק. לא ייתכן שלצה"ל יהיה 'אלוף פיקוד שיווק'".

מפקד גלי צה"ל, אבי בניהו, אמר בתגובה: "אין לנו כוונה לרדת לרמת הדיון של הכט. גלי צה"ל היא תחנת רדיו הפועלת על פי חוק ובמסגרות מאושרות. הכט פועל כבר זמן מה, ביחד עם נוספים, על מנת לפגוע בתחנה, וזאת משיקולים כלכליים טהורים. לעתים יש צורך לעשות את ההפרדה בין היותך עיתונאי לבין היותך בעל מניות ברדיו פרטי, המשתמש במיקרופון לקידום אינטרסים פרטיים".

אקו"ם תובעת את רדיו ללא הפסקה

אתמול הגישה אקו"ם תביעה לתשלום פיצויים בסך 1.2 מיליון שקלים נגד תחנת הרדיו "רדיו ללא הפסקה 103fm", בשל שידור יצירות מוסיקליות ללא רישיון. בכתב התביעה נטען כי "רדיו ללא הפסקה מפר ברגל גסה את זכויות היוצרים ומתעשר על חשבונם".

בימים אלה נמצאת אקו"ם בהליכים משפטיים נגד תחנות רדיו אזוריות נוספות ונגד גלי צה"ל בעניין אי תשלום תמלוגים. ראש הלשכה המשפטית של אקו"ם, עו"ד נילי ורקר, אומרת כי "בזמן שמתנהלות מלחמות על הפרסומות והחסויות בין גלי צה"ל לתחנות הרדיו האזוריות, נפגעים בראש ובראשונה היוצרים, שמקור פרנסתם העיקרי - תמלוגים מיצירותיהם - נפגע".

מנכ"ל רדיו ללא הפסקה, עידו מור, מסר בתגובה כי "אקו"ם מתנהלת כמונופול ומנצלת הסדרים כובלים שעשתה בעבר, על מנת לדרוש סכומים לא מציאותיים מתחנה המשדרת רוב שעות היום דיבורים ולא מוסיקה. עניינה של אקו"ם נמצא על שולחנו של הממונה להגבלים עסקיים, שיבדוק את אופן פעילותה וההסדרים הכובלים שביצעה בעבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ