פי גלילות נסגר לאחר פיצוץ מכלית הגז

יוסי מלמן
צפריר רינת
עמית בן-ארויה
מאת עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן
צפריר רינת
עמית בן-ארויה
מאת עמירם כהן

חוות הדלק והגז של חברת פי גלילות בצומת הקאנטרי קאלב, נסגר אתמול בצהריים בצו מינהלי, לאחר שאתמול בבוקר התפוצץ באתר מטען חבלה שהוטמן במכלית סולר בעת שתידלקה במסוף המילוי. המכלית התלקחה ונשרפה כליל, אולם האש כובתה במהירות על ידי מערכת הכיבוי האוטומטית וצוותי הכיבוי שבמקום. איש לא נפגע בפיגוע. איש לא נעצר עדיין בחשד לרשלנות, שהביאה כנראה להחדרת המטען למתקן הרגיש, אולם מערך האבטחה במקום תוגבר.

יו"ר המועצה המקומית רמת השרון, גבי פארן, הורה על סגירת האתר על פי חוק רישוי עסקים, לדבריו בעקבות ליקויים בטיחותיים חמורים שהתגלו ולא טופלו למרות דרישות חוזרות ונשנות.

מחברת פי גלילות נמסר אמש כי יועציה המשפטיים בוחנים אפשרות לעתור לבית המשפט בבקשה לבטל את צו הסגירה המינהלי שהוצא כנגד האתר. מקור בכיר בחברה אמר כי להערכתו החברה תבקש היום מבית המשפט להורות לבטל את הצו.

דובר חברת פי גלילות אמר כי אם לא יבוטל הצו, ייאלצו חברות הדלק להוביל מוצרי דלק למרכז הארץ ממסופי תדלוק מרוחקים, והדבר יגרום לסיכון גדול לכלי הרכב בכבישים ולאזורי מגורים הסמוכים לכבישים במרכז הארץ.

נהג המכלית, יצחק גינצבורג מחולון, יצא ממגרש חנייה ברחוב המלאכה באזור התעשייה בעירו סמוך לשבע בבוקר. מהחקירה עולה כי הוא נסע ישירות למתחם פי גלילות ועבר את הבדיקות הביטחוניות בשער הכניסה. במהלך מילוי המכלית בסולר נשמע פיצוץ עז והמכלית התלקחה. בעת הפיצוץ תידלקו במסוף המילוי לסולר שמונה מכליות שלא נפגעו. השריפה כובתה בתוך עשר דקות, בלא להזעיק את מכבי האש.

חקירת הנהג לא העלתה דבר יוצא דופן שאירע במהלך הבוקר. "לא כל מטען ניתן לגלות גם כאשר יש הקפדה מלאה על הנהלים", הסביר קצין משטרה בכיר. גם נהג מכלית שהיה עד לפיצוץ, אמיר נסים, הדגיש כי חרף אזהרות על אפשרות לפיגוע, תמיד יש סיכוי שמטען יוחדר למכלית.

חוקרי המשטרה קבעו כי מטען החבלה הוצמד לחלקה התחתון של המכלית. בחקירה הראשונית התברר כי המכלית מולכדה בחניון לא מאובטח בחולון, שבו חנתה בלילה. משערים כי המטען הופעל באמצעות טלפון סלולרי שהוצמד לו, וכי המפעיל ידע היטב את לוח הזמנים של הנהג, ואולי אף עקב אחריו.

נהגי חברות הדלק נוהגים להחנות את מכליות הסולר והבנזין בחניונים שאינם מאובטחים. מנכ"ל משרד התשתיות, יאיר מעין, אמר כי בעקבות האירוע ישונו הנהלים וכל החניונים שבהם חונות מכליות דלק יחויבו באבטחה. על פי החוק מחויבות חברות הדלק להחנות את מכליות הדלק 500 מטר לפחות מאזורי מגורים.

בנוסף, נוהלי הבטיחות של חברות הדלק מחייבים את נהגי המכליות לבדוק מדי בוקר ולאחר כל חנייה את המכלית, כולל הגחון בעזרת מראה, כדי להבטיח שלא הוצמד לה מטען. נהג המכלית שהתלקחה בדק את המכלית לפי ההנחיות. המכלית נבדקה שנית בכניסה לאתר בידי שני מאבטחים - האחד את החלק העליון והשני את הגחון, אולם לא נמצא כל פרט מחשיד.

בתחנת גלילות החלה חקירת נסיבות המקרה, וגם המשטרה - האחראית על הביטחון באתר - תערוך תחקיר מקיף בשיתוף המטה הארצי, לשם בחינה כוללנית של השלכות הפיגוע.

מ"מ מנכ"ל חברת פי גלילות שלומי שריג, מסר כי לנוכח ההתרעות על פיגוע באתרי אנרגיה ותשתית הוגברה השמירה במקום. לדבריו, שגרת הביטחון שקיימת באתר היא לפי הנחיות השב"כ והמשטרה: "אבטחת המתקן היתה שגרתית אך נוכח האירוע נבצע תחקיר, יוסקו מסקנות ויוגברו הבדיקות הביטחוניות", אמר.

אתר הגז והדלק בפי גלילות מספק 70% ממוצרי הדלק והגז לצרכנים במרכז הארץ. אם לא ייפתח האתר מחדש, צפויות חברות הדלק להפעיל כבר היום מאות מכליות כביש נוספות להובלת הדלק והגז למרכז הארץ. הפיצוץ התרחש במכלית דלק של קואפרטיב שלב המפעיל צי מכליות כביש המשרתות את חברות הדלק השונות.

משרד התשתיות והמשרד לאיכות הסביב פעלו באחרונה להפחתת כמויות הגז בפי גלילות. על פי הצו האחרון שהוכן עבור האתר מטעם שר התשתיות, מותר לחברת פזגז לאחסן כמות גז שאינה עולה על 360 טונות וחברת אמישראגז יכולה לאחסן כמויות שאינן עולות על 500 טונות. המיכלים שעד היום מולאו ב-500 טונות כל אחד ימולאו במים. לשתי החברות מותר לאחסן גם גז ללא ריח בכמות שלא תעלה על 180 טונות.

המשרד לאיכות הסביבה ממשיך לדרוש הטמנה של מכלי הגז בפי גלילות. לדברי סמנכ"ל לחומרים מסוכנים במשרד, מיקי הרן, הפחתת כמויות הגז היא חשובה, אולם גם כמות קטנה של גז יכולה לגרום לפיצוץ גדול. "הם צריכים להטמין עכשיו, בלי קשר למתי ולהיכן יועתק האתר", אמרה. "גם אם יוחלט להיכן להעביר אותו ויתחילו לעשות זאת באופן מעשי, זה ייקח כמה שנים ובזמן הזה צריך להטמין את הגז על מנת לשמור על תנאי בטיחות מתאימים"..

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ