אוני' ת"א תעניק מחר את פרסי "דן דוד" בסך 3 מיליון דולר

מאת ראלי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ראלי סער

אוניברסיטת תל אביב תעניק מחר, לראשונה, את פרסי "דן דוד", בגובה שלושה מיליוני דולרים - מיליון דולר לכל זוכה, לאנשי מחקר ומדע מהקהילה הבינלאומית.

הפרס, בהיקף כספי של פרס נובל, יוענק במעמד נשיא המדינה, משה קצב, נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' איתמר רבינוביץ, ו-1,200 אורחים ואנשי מדע ואקדמיה, מהארץ ומחו"ל.

הפרסים, שרבינוביץ והתורם, איש העסקים היהודי דן דוד, הכריזו על כינונם לפני שנה, ניתנו על מצוינות והישגים מדעיים בתחומי העבר, ההווה והעתיד.

ועדות השיפוט הבינלאומיות שמו דגש על "מקוריות, יצירתיות, פריצת תחומים, ותרומה לאנושות". מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי בקרן הפרס 100 מיליון דולר, ושלושה פרסים יחולקו מדי שנה.

הזוכה בפרס דן דוד בקטיגוריית העבר - חקר ההיסטוריה, היא ספרית ורבורג באנגליה. מנהל הפרס, ד"ר גד ברזילי מאוניברסיטת תל אביב, ציין כי ספריית ורבורג, "היא אחת הספריות החשובות בעולם בחקר ההיסטוריה, וכוללת 350 אלף כותרים, המחולקים לפי נושאים מתחום ההיסטוריה". אוסף הספרייה, שנתרם בידי משפחת ורבורג, הוברח על ידיה מגרמניה לאנגליה בשנת 1933.

זוכה הפרס בקטיגורית ההווה - בתחום הטכנוגולגיה, המידע והחברה - הוא ד"ר דניאל היליס, מארה"ב. היליס, בן 46, הוא מחלוצי החוקרים בתחום הבינה המלאכותית. הוא ממציא, מדען ומתכנן מחשבי-על, המסוגלים לעבוד במהירויות חסרות תקדים.

היליס היה אחד ממייסדי החברה האמריקאית "מכונות חושבות" שחוללה, לפני כשני עשורים, מהפיכה בתחום המיחשוב. מאז 1994 משמש היליס יועץ לתעשיה האמריקאית וכן פרופסור אורח במעבדת המדיה של אם-אי-טי במסצ'וסטס שבארה"ב.

בקטיגוריית העתיד יזכו בפרס, הפרופסורים סידני ברנר, ג'ון סלסטון, ורוברט ווטרסטון מארה"ב.

השלושה יקבלו את הפרס בתחום מדעי החיים, על היותם מחלוצי מחקר הגנטיקה ופרוייקט מיפוי הגנום האנושי.

פרופ' ברנר, בן 74, העוסק עתה במחקר בתחומו באוניברסיטת ברקלי שבארה"ב, נחשב לאחד מאבות הגנטיקה והמיקרו-ביולוגיה המודרנית. תלמידו וממשיך דרכו של ברנר, פרופ' סלסטון, עומד בראש מכון סאגר לחקר הגנטיקה בקיימברידג', ואילו פרופ' ווטרסטון הוא ראש המרכז לחקר הגנום האנושי באוניברסיטת ושינגטון שבסנט לואיס.

לפי חוקת פרס דן דוד, זהו פרס בינלאומי, "ללא הבדלי מין, גזע, מוצא אתני, דת, לאום, שפה, מקום מגורים, וכל מאפיין חברתי או פוליטי אחר".

ד"ר ברזילי ציין כי "ועדות הפרס, בשלוש הקטיגוריות, כללו את חוקרי המדע הבכירים בתחומם".

ועדת ההיגוי של פרס דן דוד כוללת אישים בולטים ובהם ד"ר הנרי קיסינג'ר, לשעבר מזכיר המדינה האמריקאי.

פרופ' איתמר רבינוביץ, המשמש גם כיו"ר ועדת ההיגוי של קרן דן דוד, ציין כי "לפי כללי הפרס - כל זוכה תורם 10 אחוזים ממנו לקידום חוקרים צעירים בתחומים שבהם חולקו הפרסים".

מתוך 300 אלף הדולר, תינתן מחצית מהסכום לחוקרים באוניברסיטת תל אביב, שייבחרו בידי ועדת הפרס, ומחצית נוספת לחוקרים שייבחרו בכל מוסד אקדמי אחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ