טנט והלוי דנו בוואשינגטון ברפורמה ברשות

נתן גוטמן
מאת אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן גוטמן
מאת אלוף בן

ראש המוסד, אפרים הלוי, ביקר בשבוע שעבר בוואשינגטון, ונפגש עם ראש הסי-איי-איי, ג'ורג' טנט, לדיון ברפורמה הנחוצה במערכת הביטחון הפלשתינית. הלוי שב ארצה ביום חמישי, ודיווח לראש הממשלה, אריאל שרון, על שיחותיו בארה"ב.

טנט הזמין לוואשינגטון את הלוי, יחד עם ראשי המודיעין של מצרים, סעודיה, ירדן ונציגים פלשתיניים, כדי לשמוע הצעות לרפורמה הביטחונית ברשות הפלשתינית. הלוי הציג את עמדת ישראל, כי יש לאחד את מנגנוני הביטחון הפלשתיניים, וליצור מערכת של שקיפות תחת מרות אזרחית ברורה. לא ברור אם הלוי נפגש עם עמיתיו ממדינות ערב.

ישראל דורשת שהרפורמה הביטחונית ברשות הפלשתינית לא תעמוד בפני עצמה, אלא תיעשה במקביל לשינויים במערכת הפוליטית (הפרדת רשויות), הכספית (שקיפות ופיקוח תקציבי), המשפטית (הנהגת שלטון החוק) והחברתית (הפסקת ההסתה) בצד הפלשתיני. שרון מצפה, שהרפורמה תביא לדחיקתו של יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, והזזתו לתפקיד ייצוגי.

ראש המוסד הפך בשבועות האחרונים לאיש הקשר המרכזי של שרון עם הממשל האמריקאי, בעקבות הפגיעה במעמדו של איש העסקים אריה גנגר, שפעל כשליח האישי של ראש הממשלה בצמרת הממשל. הלוי ביקר כבר שלוש פעמים בוואשינגטון בשליחות שרון. בשבוע שעבר קיבל משרון מנדט לדון עם טנט ברפורמה הביטחונית הפלשתינית. הנשיא ג'ורג' בוש הטיל על טנט לגבש תוכנית לכוח ביטחון פלשתיני מאוחד, והודיע כי ישגרו לאזור. אולם, הממשל האמריקאי נוטה לדחות את צאתו של טנט לאזור עד שיתבהר המצב ברשות הפלשתינית ויקבע מועד לבחירות למוסדות של הרשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ