ועדת חקירה: להכריז מצב חירום במשק המים

דו"ח הוועדה הפרלמנטרית: האוצר התעלם מהתחזיות למשבר מים ומנע התפלה; צפוי מחסור בשנים הקרובות, יש להגביל השימוש במים

עמירם כהן
מאת צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן
מאת צבי זרחיה

ועדת החקירה הפרלמנטרית למשק המים, בראשות ח"כ דוד מגן, השלימה אתמול (שלישי) את הכנת הדו"ח על הסיבות והאחראים למשבר משק המים. הוועדה ממליצה להכריז על מצב חירום במדינה למשך כשנתיים, להתקין תקנות לשעת חירום, להגביל את השימושים במים, להקים רשות מים עצמאית, ולרכז את כל הסמכויות החוקיות והפרלמנטריות בענייני מים בידי ראש הממשלה. ככל הנראה יוצע גם להוזיל את מחיר המים לצרכן.

הוועדה קובעת כי בשלוש השנים הקרובות יחמיר המשבר במשק המים וצפוי מחסור במים שפירים, ואם לא יינקטו צעדים מרחיקי לכת יתקשה המשק לתפקד. לדעת הוועדה, המשבר הקיים במשק המים נובע ממדיניות מצטברת ארוכת שנים של התעלמות מהעמקת המשבר ומהצורך להכין חלופות מים בישראל.

לעודד התפלה, לצמצם מכסות לחקלאות

הוועדה גם ממליצה לחזק את מעמדו של נציב המים ואת חברת מקורות, וכן לעודד התפלת מי ים, ולקבוע בהדרגה מכסות מים לחקלאות, בד בבד עם ביטול הסבסוד לחקלאות. הדו"ח מציין כי חברת מקורות יכולה היתה לעשות יותר בפיתוח מקורות מים חליפיים.

הוועדה מצאה, כי אחת הסיבות למשבר המים היא פיצול הסמכויות וריבוי הגופים הפועלים במשק המים. הדו"ח מותח ביקורת קשה על אגף התקציבים באוצר ואגף החשב הכללי באוצר, שלפי הוועדה פעלו במשך שנים רבות לקידום משק המים, אך בשנים האחרונות התעלמו מסימנים למשבר חמור במים, ובלמו בעקביות את התוכנית להתפלת מים, בנימוקים כלכליים. לדעת הוועדה, הפקידים חרגו מסמכותם ופעלו בניגוד להחלטת הממשלה. בדו"ח גם נכתב כי פעולת פקידי האוצר מנעה מחברת "מקורות" למצות את יכולתה בפיתוח משק המים.

למרות זאת, הדו"ח אינו ממליץ לנקוט צעדים אישיים נגד פקידי האוצר, האחראים לפי דו"ח הוועדה למצב משק המים. לצד הביקורת, משבח הדו"ח את שר האוצר לשעבר, אברהם שוחט, שר החקלאות לשעבר, חיים אורון, ושר התשתיות לשעבר, אביגדור ליברמן, על שפעלו כמיטב יכולתם לפתרון המשבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ