לוב מכחישה כי תפצה את משפחות נפגעי לוקרבי

פרקליטי המשפחות: טריפולי הציעה הפיצוי בתמורה להסרת הסנקציות; הערכה: הממשל לא יאשר ההסכם

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

לוב הכחישה אתמול (רביעי) פרסומים לפיהם היא מציעה לשלם 2.7 מיליארד דולר למשפחות של 270 הקורבנות, שמתו בפיצוץ מטוס פאן-אם בלוקרבי ב-1988. כל משפחה תקבל, לפי ההצעה שפורסמה, סכום של כ-10 מיליון דולר; כך מסרו פרקליטיהם של המשפחות. לדבריהם, מדובר בפיצוי הגבוה ביותר שהוצע למשפחות של קורבנות טרור.

משפחות הקורבנות נושאות ונותנות עם לוב במשך שנים במטרה להשיג הסדר שיאפשר להסיר את הסנקציות שהטילו האו"ם וארה"ב על טריפולי. לפיע ההסכם, הכסף יופקד למשמורת וישוחרר בהדרגה עם הסרת הסנקציות מעל לוב: 40% מהכסף ישוחרר עם הסרת הסנקציות של האו"ם; 40% עם הסרת הסנקציות הכלכליות שהטילה ארה"ב ו-20% ישולמו כשלוב תוסר מרשימת מדינות תומכות הטרור של ארה"ב.

מחלקת המדינה האמריקאית לא היתה מעורבת במו"מ. בכיר במחלקה העריך שממשל בוש והקונגרס לא יאשרו את ההסכם. לדבריו, ארה"ב לא תוכל להתחייב להסיר את הסנקציות מעל לוב, לפני שטריפולי תעמו בכל דרישותיה של מועצת הביטחון. מלבד פיצוי משפחות הקורבנות, דורשת מועצת הביטחון שלוב תגנה את הטרור ותפסיק לתמוך בו, תכיר באחריותה לפיצוץ המטוס ותחשוף את כל הפרטים הידועים לה על האסון.

בשנה שעבר הרשיע בית משפט בסקולנד סוכן מודיעין לובי, עבד אל בסט עלי אל-מגרחי, ברצח, על שהבריח חומר נפץ לתוך המטוס ב-21 בדצמבר 1988. נאשם לובי נוסף זוכה. כל 259 בני האדם שהיו על הטיסה, בהם 181 אמריקאים, נהרגו. 11 בני אדם נוספים בעיר לוקרבי בסקולטנד נהרגו לאחר שנפגעו מחלקי המטוס.

לוב מראה לאחרונה סימני שינוי בהתנהלותה, עניין שהוזכר בדו"ח הטרור השנתי האחרון של מחקלת המדינה, שפורסם בשבוע שעבר. "נראה כי לוב צימצמה את תמיכתה בטרור בינלאומי. עם זאת היא עדיין מקיימת קשרים עם כמה קבוצות טרור", נאמר בדו"ח.

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ