ריבית הפיגורים בבנקים תופחת ל-12.5%

מאת צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת צבי זרחיה

שיעור ריבית הפיגורים המקסימלית בבנקים יופחת מ-17% ל-12.5% בשנה. כך החליטה אתמול ועדת הכספים, שאישרה פה אחד תיקון לחוק הריבית שהוגש על ידי משרד האוצר. השינוי ייכנס לתוקף בימים הקרובים, ואינו דרוש אישורים נוספים בכנסת.

נציגי האוצר הסבירו לוועדה כי רוב הבנקים אמנם לא גבו את הריבית המקסימלית, אך היו שעשו כן. נציגי האוצר הוסיפו כי לאחרונה קיבלה ועדת החוקה חוק ומשפט חוק המגן על נוטלי משכנתאות לדיור, שלפיו על שר האוצר להתחשב בריבית החח"ד בבנקים בעת קביעת ריבית הפיגורים המקסימלית, כדי לא להפלות בין סוגי האשראי. לפי החוק החדש התבקש שר האוצר לפרסם את הצו החדש שאושר אתמול.

הצו קובע כי ריבית הפיגורים המקסימלית תורכב מריבית הפריים בתוספת 6.5%. בעקבות העלאתה מחר של ריבית הפריים ב-1%, הריבית המקסימלית תועלה ל-13.5% אחוז.

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), טען כי למרות הפחתת ריבית הפיגורים המקסימלית על פי הצו החדש, הריבית עדיין גבוהה, אך נציג האוצר דחה את הטענה.

הוועדה החלה אתמול בדיוניה בהצעת חוק שהגיש ח"כ יצחק גאגולה (ש"ס), שתחייב את הבנקים למסור מידע משופר ללקוחותיהם על מצב חשבונותיהם וגובה העמלות. גאגולה נימק את הצעתו בכך ש"לקוחות הבנקים אינם מודעים למחירי העמלות".

נציגי בנק ישראל ואיגוד הבנקים תמכו במסירת מידע נוסף ללקוחות, אך התנגדו לעגן זאת בחקיקה. לפי הצעתו של ליצמן, יניח בנק ישראל על שולחן הוועדה הצעה משלו להרחבת המידע ללקוחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ