מצפון תיפתח הרעה

בקיץ שוטף את מדינות סקנדינוויה גל שחזורים המוניים של התרבות הוויקינגית. המשתתפים אמנם מצהירים על התעניינות במורשת האבות, אבל נראה שהם בעיקר נהנים מההזדמנות להצטייד בכידונים ובקסדות ולחבוט קצת בחבריהם שהצטרפו לקבוצת האויב

מאת משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת משה גלעד

"נכון, הוויקינגים היו חבורה של בריונים אלימים", מאשרת קים נייבורג מהמוזיאון הוויקינגי בטרלבורג שבדנמרק, "אבל אנחנו בכל זאת מתייחסים אליהם כאל משפחה. הם האבות הקדומים שלנו".

נייבורג, המרכזת את שחזורי הקרבות הוויקינגיים שמתקיימים בטרלבורג, מסבירה זאת כך: "בשבילנו, הדנים, הוויקינגים מעצבים את התדמית והדימוי יותר מכל קבוצה או גורם אחר בעבר. כבר לפני 1,000 שנים הם היו קהילה מאורגנת מאוד, הצטיינו כספנים אמיצים וחיו חיים מעניינים מאוד".

הוויקינגים היו פיראטים אכזרים, אבל הסקנדינווים, שמאמצים אותם באהבה, מתייחסים אליהם כאל פראים נחמדים, חובבי טבע, שמלות לבנות וקסדות בעלות קרניים. המוזיאון הוויקינגי הוא חלק מאתר תיירות ויקינגי גדול ליד העיר סלאגלס, כ-80 קילומטרים מדרום-מערב לקופנהאגן. המצודה הוויקינגית בטרלבורג נחשבת לאחד האתרים הוויקינגיים השמורים ביותר. על פי החפירות שהתקיימו במקום, האתר נבנה בשנת 980 לספירה, אבל לפריחה האמיתית שלו הוא זוכה דווקא בעשור האחרון. בכל שנה, בין יוני לספטמבר, מקיים האתר בטרלבורג מאות פעילויות שמשחזרות את חיי הוויקינגים.

רוב הפעילויות האלה מתאימות בעיקר למשפחות עם ילדים, שיאהבו בוודאי אנשים מזוקנים החובשים קסדות מקורננות. הפעילויות כוללות אמנם שחזור מגוון של מלאכות כמו גילוף בעץ, אפיית לחם, דיג ורכיבה על סוסים, אבל גולת הכותרת היא הקרבות. שחזור חיי הוויקינגים פירושו מלחמה, ומתברר שזה מה שהופך את התחייה הוויקינגית לפופולרית כל כך.

בטרלבורג, כמו בעשרות מקומות נוספים ברחבי סקנדינוויה, מתמחים בקיץ בשחזור קרבות המוניים של האבות הקדמונים. השחזורים מבוססים על הופעה של צוות קבוע, חלקו מקצועי וחלקו חובבני, שאליו מצטרפים אלפי צופים. הלוחמים הקדומים הם חביבי הקהל, וגם כאשר הם "כורתים" ראש של מישהו ומנפנפים בו שותת דם - וזה יכול להיות מפחיד עד אימה - הקהל מריע באושר.

על פי הנתונים שמוסרת נייבורג, יש בטרלבורג בין 100 ל-350 "לוחמים" קבועים, ובקיץ באים לצפות בהם כ-30 אלף צופים. "הקרב של טרלבורג", מתפארת נייבורג, "יהיה הקרב הגדול ביותר שהתקיים בדנמרק ב-200 השנים האחרונות" (שחזור הקרב יהיה ב-17 וב-18 באוגוסט).

רוב הקהל של טרלבורג בא אמנם מדנמרק, אבל רבים באים גם משוודיה, נורווגיה, גרמניה, הולנד, צרפת ואיטליה. גם אחרי 1,000 שנים, צאצאי הוויקינגים לא איבדו את הצורך לצעוד חמושים, בקבוצה שואגת ומזיעה, ולהוציא אנרגיה. העיקרון פשוט: המשתתפים הקבועים מזמינים אנשים מהקהל להצטרף. כולם מקבלים תלבושות מתאימות - בדרך כלל שמלות שעליהן תפורה שבכת מתכת דקה, מעין שריון. הם מצטיידים בחרבות, כידונים ואלות, חובשים את הקסדות המפורסמות, שואגים כמה שאגות ויקינגיות לעידוד ויוצאים לחבוט קצת במשתתפים האחרים, שהצטרפו לקבוצת האויב. בדרך כלל יש כאן רק מחוות של אלימות, בלי פגיעות ממשיות. אחר כך כולם פונים לאכילה המונית של בשר על האש ("בדיוק כמו הוויקינגים") ולשתיית יין מספלים גדולים במיוחד.

הקרב הזה הוא חלק מגל של שחזורים ויקינגיים ששוטף בקיץ את סקנדינוויה. בדנמרק, בשוודיה, בנורווגיה ואפילו באיסלנד ובאיי פארו מתקיימים עשרות שחזורים של מנהגי הקדמונים. בחלק מהמקרים מדובר ברצון להתרפק על תקופה שנראית היום כתקופת זוהר - הפלגות, כיבושים, התפשטות טריטוריאלית והתנהגות פרועה. במקרים אחרים זו אטרקציה תיירותית: שילוב בין פעילות בטבע, קצת ספורט (ריצה עם כידונים ונפנוף חרבות), קמצוץ חינוך, היסטוריה ומורשת אבות, ואוכל לא צמחוני. "חזרה לשורשים" קוראים לזה בסקנדינוויה.

יש הבדל בין האירועים. השחזור בטרלבורג נחשב מדעי יחסית, והפרויקט כולו הוא חלק מאתר ארכיאולוגי שלצדו מוזיאון. במקומות אחרים דווקא הצד המשעשע של האירועים זוכה להדגשה.

ב"הורנבור טינג", שמועלה במערב שוודיה, יש תיאטרון פתוח ושוק גדול ובו עשרות דוכנים, שמנסים להעביר את רוחם של הוויקינגים. אתר המופע ממוקם שלושה קילומטרים מדרום לעיר האמבורגסונד. זה הקיץ העשירי שמעלים במקום הצגות על פי מחזות הלקוחים מהסאגות והמיתולוגיות הנורדיות. בשוק מוכרים מוצרים ואוכל הקשורים - לפחות בדמיונם של הקונים - למסורת הוויקינגית: פסלוני עץ, דבש אורגני, שטיחים ארוגים ביד, כלי קרמיקה או סוודרים תוצרת בית.

ביורן גוסטפסון מהמבורגסונד הופיע בכל תשעת האירועים שהיו במקום. הוא חלק מקבוצת שחקנים ששמה "ראנרנה". בקיץ הם נודדים בין עשרות שווקים, הופעות, ירידים ושחזורי קרבות - קרקס נודד ויקינגי.

כאשר הוא נשאל על הפופולריות הגואה של האירועים הוויקינגיים, הוא מתלבט קצת: "אני משער שחלק מהעניין קשור בהתעוררות תרבותית שאנחנו חווים בשוודיה, אבל זו לא כל התמונה. התופעה החלה להצליח כבר במאה ה-19, ואנשים עדיין נמשכים לקסם הוויקינגי, אם כי רובם לא בדיוק יודעים מי היו הוויקינגים או מה הם עשו".

אחד האירועים הפופולריים ביותר מתקיים בכל קיץ בפרדריקסונד, כ-30 קילומטרים מצפון-מערב לקופנהאגן. בשבוע האחרון של יוני ובימים הראשונים של יולי מתקיימים כאן "ימי הוויקינגים". 250 מבוגרים וילדים מעלים בכל ערב מחזה תחת כיפת השמים. כל המופיעים הם שחקנים חובבים תושבי העיר. המסורת הזאת שורדת כבר 50 שנים ונחשבת לאירוע המרכזי במקום. מלבד המחזה, מתקיימת בכל שנה תחרות בין שמונה קבוצות מערים שונות, שבראש כל אחת מהן מתייצב ראש העיר. בין התחרויות: הטלת פרסות תוך כדי רכיבה, מרוצי סוסים, הטלת קורות עץ ענקיות ונעיצת גרזן. מוסיקה, אוכל ובירה בספלי ענק משלימים את התמונה.

עיון ברשימת האירועים הוויקינגיים הצפויים בקיץ הקרוב מגלה שחלק מהם נודדים לארצות הברית ולקנדה וכמה מהם מגיעים למדינות נוספות באירופה (רשימה טובה יש באתר Events_2.htm http://www.vikingart.com/).

באנגליה, למשל, מתקיים בכל שנה יריד ויקינגי גדול בעיר יורק. היריד הוא חלק מהפעילות השוטפת של המרכז הוויקינגי במקום, המתפאר בתואר "האתר הוויקינגי הגדול באנגליה". המקום הוא שילוב של אתר תיירות ואתר ארכיאולוגי, והוא מציג ספינות ויקינגיות, שחזורים של חיי הכפר הוויקינגיים, כלים מסורתיים ועבודות עץ. כל מה שנעים לחשוב שהוויקינגים אהבו.

נכון שארכיאולוגים ממשיכים למצוא עדויות שמצביעות על כך שהוויקינגים היו אכזרים ואלימים. אבל העובדות האלה - בעיקר בקיץ הקצר של סקנדינוויה - לא ממש מפריעות למסיבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ