המירוץ לרכישת חטיבת מדריכי הטלפונים של Qwest

מאת אנדרו רוס סורקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אנדרו רוס סורקין

ניו יורק טיימס

ג'ון מלון משתתף. כך גם לאון בלק. הנרי קרוויס ויתר, אך תומאס לי חזר. המכרז על פעילות דפי זהב של חברת הטלפוניה Qwest, המשרתת 14 מדינות במערב ארה"ב, נהפך למירוץ ההשקעות הפרטיות הגדול של העונה. תריסר מאילי ההון הגדולים בארה"ב ממלאים תפקיד במה שתהיה, ככל הנראה, ההשתלטות הממונפת הגדולה ביותר מאז רכשה קוהלברג קראוויס רוברטס (KKR) את קבוצת המזון והטבק RJR נביסקו ב-1989.

והמאבק נהיה יותר מעניין מיום ליום. כמה חברות השקעות שהצטרפו תחילה ל-KKR בהצעת רכש שהיתה אמורה להיות המובילה - אך נדחתה בסבב הראשון כנמוכה מדי - הקימו באחרונה קונסורטיום בלי KKR, אומרים מקורבים למכרז.

הקבוצה החדשה, שכוללת את בלקסטון פרטנרס, תומאס ליי פרטנרס, ביין קפיטל ופרובידנס פרטנרס נפרדה לא רק מ-KKR, אלא גם מחבריה הסבב הראשון: קבוצת טקסס פאסיפיק; גולדמן סאקס קפיטל פרטנרס, זרוע ההשקעות הפרטיות של בנק ההשקעות גולדמן סאקס; ו-CSFB פרייווט אקואיטי, זרוע ההשקעות הפרטיות של בנק ההשקעות CSFB, אמרו המקורבים.

כעת נמצאות על השולחן שש הצעות - רובן בסך של 8.5 מיליארד דולר לפחות, חלקן לחלקים בלבד של פעילות דפי הזהב QwestDex - של כתריסר חברות. העניין בפעילות דפי הזהב בקרב חברות ההשקעות הפרטיות גדול, מפני שהיא נוטה להיות מקור מזומנים יציב.

פעילות מדריכי טלפונים אמורה ליצור די מזומנים, כדי שחברות ההשקעות יוכלו לפרוע את ההלוואות שייטלו כדי לרכוש אותה, ועדיין לרשום רווח. QwestDex מוציאה לאור דפי זהב ל-14 המדינות במערב ארה"ב בהן פעילה Qwest.

חברות טלקומוניקציה מוכרות את חטיבות דפי הזהב שלהן כדי לפרוע חובות גדולים. במקרה של Qwest החובות כה גדולים שהיא עלולה להיקלע למצוקת מימון אם לא תמכור נכסים. בשבוע שעבר הפחיתה חברת דירוג האשראי סטנדרד & פורס את דירוג האג"ח של Qwest לרמת "זבל".

McLeodUSA, חברות הטלפוניה בקשיים שבשליטת חברת ההשקעות הפרטיות פורסטמן ליטל, מכרה באחרונה את חטיבת דפי הזהב שלה לשתי חברות השקעות היקס, מיוז, טייט & פורסט ואפקס פרטנרס, בעסקה שאמורה לסייע לה לשוב לפעילות רגילה. זאת, לאחר שפנתה לבית משפט לפשיטות רגל וזכתה בהגנה מפני נושיה.

היקס, מיוז ואפקס - המתמודדות ביחד גם על QwestDex - הן חלוצות עסקות דפי הזהב. ב-2001 רכשו השתיים את פעילות המדריכים של בריטיש טלקום ב-3 מיליארד דולר. הן מקוות להנפיק את החברה לציבור בלונדון בתוך כמה שבועות לפי שווי של 5.5 מיליארד דולר.

העובדה שחברות רבות חברו יחדיו מעידה על המחיר הגבוה של הפעילות הנרכשת. התקנון של רוב חברות ההשקעות הפרטיות מגביל את ההשקעה שלהן בעסקה בודדת ב-500 מיליון דולר עד מיליארד דולר. Qwest דורשת תשלום ראשון של מיליארד דולר לפחות במזומן, אמרו מקורבים למכרז.

Qwest איפשרה למשתתפים להגיש הצעות גם למחצית מ-QwestDex, ולשם כך חילקה את פעילות החברה לאזורים גיאוגרפיים. מנכ"ל Qwest, ג'וזף נאצ'יו, הבטיח לבעלי המניות כי פעילות דפי הזהב תימכר ב-10-8 מיליארד דולר, וכי עסקה תיחתם עד סוף יוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ