ישראל 10 - ההפסדים גדולים, אך ההיסטריה עוד יותר

הפסדי הענק של ישראל 10 הביאו אותה למצב פיננסי חמור, אך ייתכן כי בגלל היותם של בעלי המניות אופטימיים מדי לפני עלייתה לאוויר - הם פעלו מהר מדי ולא נתנו לחברה צ'אנס להצליח

מאת רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת רותם שטרקמן

לידתו של ערוץ 10 לא בישרה טובות. הרייטניג האבוד, יחסי הציבור הבעייתיים, ההדים השליליים באמצעי התקשורת, המכירות הנמוכות, ולבסוף החשש מפני בריחתם של בעלי המניות, הביאו אותו אל סף משבר. ואולם מבדיקת התוצאות העסקיות של החודשיים הראשונים שלאחר עלייתו לאוויר, ניתן לומר כי הבשורות שהוא מספק חמורות עוד יותר.

הסיבה העיקרית להימנעותו של איש העסקים יוסי מימן מפעילות בחברות הנסחרות בבורסה של תל אביב היא המרחק שהוא מצליח לשמור מהתקשורת ומהציבור. אתמול, בזכות שותפו לערוץ אלפרד אקירוב, ובמסגרת דיווחה של חברת אלרוב נדל"ן שבשליטתו, נפרסו הדו"חות הכספיים של ישראל 10 לרבעון הראשון של 2002 על פני שוק ההון כולו. מימן, כמעט כרגיל, סירב להתייחס לתוצאות הקשות.

רואי החשבון של ישראל 10 ממשרד סומך חייקין הפנו את תשומת הלב "לקשיים הניכרים בפעילות החברה, לאור סטייה ניכרת מהתחזיות העסקיות והמעבר לגירעון בהון העצמי". מהדו"ח של ישראל 10 השבוע עולים נתונים קשים של גירעון בהון, מכירות נמוכות והפסדים גדולים. לישראל 10 גירעון של יותר מ-33 מיליון שקל בהון העצמי, וגירעון של 47 מיליון שקל בהון החוזר. תזרים המזומנים השלילי מפעילות שוטפת הגיע ברבעון הראשון ל-29 מיליון שקל. מנהלי החברה כותבים בדו"ח כי מצבו הכספי של הערוץ נובע בעיקרו מסטייה ניכרת מתחזית ההכנסות שבתוכנית העסקית של החברה.

שתי שורות הדו"ח המספרות את הסיפור הפיננסי האמיתי של ישראל 10 הן השורה העליונה והתחתונה. ההכנסות של ישראל 10 מפרסומות הסתכמו בתקופת הדו"ח ב-7.8 מיליון שקל בלבד, ואילו ההפסד הנקי הסתכם ב-47.6 מיליון שקל. התוכנית העסקית של כל ערוץ חדש מניחה תקופת הפסדים לא קטנה עד לאיזון. ואולם נראה כי הפרש בסדר גודל כזה בין הכנסות להוצאות, לא חזו לערוץ המסחרי החדש גם רואי השחורות הגדולים ביותר. התוצאות הקשות של ערוץ 10 בולטות דווקא על רקע הצלחתו של ערוץ 2 לשמור על רווחיות, ותגובותיו העסקיות המהירות.

עלויות הפקת השידורים הסתכמו בשני חודשי הפעילות ב-48 מיליון שקל. הוצאות השיווק של החברה, שכללו קמפיין נרחב בשלטי חוצות, על גבי אוטובוסים ובעיתונות כתובה, הסתכמו ב-5.8 מיליון שקל. הוצאות ההנהלה והכלליות הסתכמו ב-2.5 מיליון שקל. ההכנות שביצעה ישראל 10 לעלייה לשידור גבו אף הן סכומים לא קטנים מבעלי המניות. מאז קיבלו בחברה את הזיכיון באוקטובר 2000 ועד לסוף דצמבר 2001, ישראל 10 הפסידה 6.8 מיליון שקל.

לאור המצב הפיננסי הקשה התחילה החברה להפעיל את הערוץ במתכונת של שידורי ניסיון, מאז מארס 2002, לתקופה מוגבלת של ששה חודשים. רק הדו"חות הבאים יגלו האם התוצאות הכספיות של שידורי הניסיון יהיו טובות מאלה של שני חודשי השידור הראשונים. דבר אחד ברור: האשראי למימון פעילות הערוץ לתקופה נוספת הובטח בעקבות המעבר למתכונת החדשה. בנק לאומי, המממן את הערוץ, היתנה את המשך העמדת קו האשראי בצמצום חד של ההוצאות, שהתבצע באמצעות ביטולן של תוכניות יקרות והקפאה של אחרות.

על פי תנאי הזיכיון של הערוץ, בעלי המניות מחויבים להשקיע בו 120 מיליון שקל לפחות, אך המימון השוטף אמור לבוא מהכנסותיו. מכיוון שהכנסות הערוץ נמוכות משמעותית ממה שחזו לו, ומכיוון שהתחזיות לעתיד לא ורודות, ייתכן כי לא תהיה לבעלי המניות ברירה, והם ייאלצו להזרים לחברה כספים נוספים - אם ירצו להמשיך ולהפעיל את הערוץ.

סלקו קלירקופר ודוד ועקנין מחברת הייעוץ האסטרטגי טאסק-ארנסט אנד יאנג, אומרים כי ערוץ חדש אמור להגיע בשנה הראשונה להכנסות שהן 30% בלבד מעלויות ההפקה. ישראל 10 הגיעה לכ-16% מעלויות ההפקה בחודשיים הראשונים. לדבריהם, התוצאות הכספיות אמנם נמוכות מההערכות, אך הן במסגרת הגבולות ההגיוניים. "זו אכזבה, אבל לא אסון", אמרו. לדבריהם, יש לתת זמן לערוץ החדש. ההפתעה של בעלי המניות מהביצועים בשבועות הראשונים, והתגובות ההיסטריות שלהם, היו מוטעות. "זה רק מלמד כי הם היו אופטימיים מדי, ולא ראו את הדברים בצורה ריאלית", אמרו.

לדבריהם, עלויות ההפקה בערוץ 10 נמוכות בשליש מעלויות ערוץ 2, כך שיש גם מקום לאופטימיות. עוד אמרו כי ניתן לנקוט בכמה צעדים כדי להגיע לביצועים טובים יותר. המיזוג עם שידורי עדן עשוי לצמצם עלויות ולהגדיל את הכוח הניהולי והשיווקי.

מימן אף פועל בכיוון נוסף: הכנסת שותף אסטרטגי מתחום התוכן, שיש לו יתרון יחסי על פני אחרים. כמו כן ממליצים השניים לערוץ 10 לפרסם בערוץ 2, ולהתפרש למדיות תקשורת נוספות, בדומה למה שעושה חברת החדשות של ערוץ 2 עם השירותים הסלולריים. "גם אם הדבר לא מביא בתחילה להכנסות גבוהות, הערוץ חייב ליידע את הצופים כי הוא אופציה קיימת לצפייה בשעות הערב", סיימו.

בעקבות ההפסדים הגדולים חלק מבעלי המניות כבר מחקו את השקעתם בערוץ. למשל, חברת ישאל שבשליטת אהרון דברת. ישאל, המחזיקה ב-6% מהמניות, מחקה 4.4 מיליון שקל עוד ברבעון הרביעי של 2001, וסיכמה עם מרחב של מימן, המחזיקה ב-40% מהמניות, כי אם יידרשו השקעות נוספות החזקתה תדולל.

גם בעלי מניות בשידורי עדן, שאפילו לא עלתה לאוויר, החלו כבר בביצוע הפחתות לירידת ערך. חברת אוסיף, למשל, המחזיקה ב-19% ממניות שידורי עדן, הפחיתה בדו"ח של הרבעון הראשון שפורסם בסוף השבוע 7 מיליון שקל. אוסיף גם כתבה כי היא עלולה להגיע להפסד של עד 24 מיליון שקל, המשקף את מלוא חלקה בהתחייבות המינימלית להשקעה של 120 מיליון שקל.

בדו"ח הכספי כתבה ישראל 10 כי הפרישה כספים לחובות מסופקים של לקוחות, אך היא לא מפרטת את ההיקף הכספי. הפרשה נוספת שביצעה החברה ברבעון הראשון היא בגלל תביעה שהוגשה נגדה, בהיקף של 2.6 מיליון שקל, על ידי חברת הפקות שלה חייבת ישראל 10 כספים. גם כאן כותבים מנהלי הערוץ כי רישום ההפרשה נעשה על סמך חוות דעתם של יועציהם המשפטיים, אך לא מפרטים את גובה ההפרשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ