הנזק של המונדיאל

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

קבוצה של תושבים ערבים מנצרת משכה אתמול את התביעה שהגישה נגד חברת הכבלים תבל. החברה, כמו חברות הכבלים האחרות וחברת הלוויין, חסמה את שידורי המונדיאל (גביע העולם בכדורגל) בערוצים הפתוחים לצפייה ללא תשלום. ניתן לצפות במשחקים רק במסגרת חבילת הערוצים הדיגטילית היקרה שמוכרת תבל. התושבים הערבים, שאינם מנויים על חבילה יקרה זו, זעמו. אלא שבית המשפט לא הסכים עמם, והם נאלצו לסגת.

התביעה נגד תבל ממחישה את אחד החיסרונות הגדולים של עידן התחרות בטלוויזיה הרב-ערוצית בישראל. שנתיים חלפו מיום שנפתחה התחרות, עם תחילת שידורי חברת הלוויין יס, והתוצאות רחוקות מלעמוד בתפיסה המקובלת של תחרות חופשית. בניגוד גמור למה שקרה עם פתיחת התחרות בשוק הסלולר או בשוק השיחות הבינלאומיות, מחירי חבילות הערוצים לא ירדו. יתרה מכך, השירות הניתן למנויים במסגרת חבילת ערוצים הבסיסית נפגע. שידורי ספורט יקרים, למשל, שבהם ניתן היה לצפות בעבר במסגרת ערוץ הספורט הרגיל, עברו לערוצי הספורט בתשלום.

מי שרוצה כיום לצפות במשחקי גביע העולם, יצטרך לשלם כ-200 שקל בחודש - לעומת 150 שקל במסגרת החבילה הבסיסית בעבר או צפייה כמעט בחינם לפני עידן הכבלים. למעשה, הפגיעה בצופי הספורט רק התחילה. החוזים לצפייה באירועי ספורט נחתמים לכמה שנים, ולכן כיום ניתן עדיין לצפות במרביתם במסגרת ערוץ הספורט הרגיל. בשנים הקרובות, עם מועד חידוש החוזים השונים, עתידים כולם לנדוד לערוצים בתשלום.

על אף האכזבה היחסית, גם התחרות בטלוויזיה הרב-ערוצית אינה יכולה להיחשב כשלון. לצד הפגיעה בחבילה הבסיסית היתה גם העשרה ניכרת שלה: ערוצים נוספים כמו הולמרק, נשיונל ג'אוגרפיק, הופ ואחרים צורפו אליה. לא נרשמה ירידת מחירים בענף, אבל האופציות העומדות בפני הצופה גדלו משמעותית. שירותים דיגטיליים, אינטרנט מהיר בכבלים, וכמובן - חיבור כל היישובים בישראל לרשת הכבלים לאחר שנים שבהן הפרו חברות הכבלים את תנאי הזיכיון שלהן והותירו את הפריפריה בלתי מחוברת - כל אלה הם תוצאה של פתיחת השוק לתחרות.

בסיכומן של שנתיים, מצבו של צופה הטלוויזיה טוב כיום משהיה לפני עליית הלוויין לאוויר. האפשרות להמשך שיפור מצבו עומדת, אם תתקבל ההחלטה לאפשר מכירת חבילת ערוצים בסיסית יותר, מצומצמת וזולה בהרבה מהנוכחית. גם במקרה המבחן הלא-פשוט של תחרות זו, השורה התחתונה מחזקת את התחושה שבסך הכל התחרות עובדת.

התחושה מתחזקת לנוכח הדוגמאות הממשלתיות הלא-תחרותיות מסביב. רק השבוע הוחלט על ייקור מחיר הבנזין ב-8%, כפיצוי על שחיקת המרווחים של חברות הדלק, אף שמרבית הגופים המקצועיים במשרד האוצר ובמשרד התשתיות התנגדו לייקור הזה. הרפורמה הכושלת במשק הדלק לא הצליחה להביא לתחרות של ממש, ולפיכך לא נרשם שיפור משמעותי ברווחת הצרכן.

רק היום דווח כי חברת החשמל מסכימה להסתפק בהעלאת תעריפה ב-6.5% בלבד, לאחר שתבעה מרשות החשמל ייקור התעריף ב-15%. "אני מעדיף מעט עובדים שמשתכרים היטב, אבל גם נתונים תפוקה גבוהה", השיב השבוע מנכ"ל החברה, כשנשאל מדוע החברה לא מתייעלת ומפחיתה בשכר עובדיה. דברים אלה אומר מנכ"ל של חברה המעסיקה, על פי הערכות, אלפי עובדים לא נחוצים - בתפוקה מפוקפקת במיוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ