שבוע הספר: אירועים בבתי קפה, ספריות וקניונים

מאת שירי לב-ארי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת שירי לב-ארי

היום נפתחים אירועי שבוע הספר העברי ה-41. שבוע הספר, בהשתתפות 150 מו"לים, יתקיים השנה במתכונת מצומצמת. בשל המצב הביטחוני הוא יתקיים במקומות מתוחמים ומאובטחים - בגני התערוכה בתל אביב, במוזיאון ישראל בירושלים, בהיכל הספורט רוממה בחיפה ובמרכז ביג בבאר שבע. בכ-50 יישובים נוספים ברחבי הארץ ייפתח שבוע הספר בקניונים ובחנויות הספרים. הירידים בערים המרכזיות יהיו פתוחים מדי יום בין השעות 23:00-18:00. לדברי התאחדות המו"לים, משרד התרבות העביר 150 אלף שקלים למימון האבטחה, אולם הסכום הספיק לארבע ערים בלבד. בראשון לציון, שקיבלה עליה את הוצאות האבטחה, יתקיים שבוע הספר במשך שבוע במרכז זד"ל ובבית העם.

נוסף לאירועים המרכזיים, יתקיימו פעילויות בנושא ספרות וספרים בספריות העירוניות, באולמות תרבות ובבתי קפה - רובם חינם או בתשלום סמלי. בין הפעילויות: מפגשים עם סופרים ומשוררים, סיורים ספרותיים, תערוכות העוסקות בספרים, וכן פעילויות לילדים כגון פינות קריאה ותשבצי ענק שיוקמו בירידים, סדנאות יצירה, דוכני אוכל, שעת סיפור, הצגות רחוב ותיאטרון בובות. פרטים נוספים אפשר למצוא באתר האינטרנט של התאחדות המו"לים: http://www.sfarim.org.il

תל אביב

את שבוע הספר בתל אביב יפתח אירוע חגיגי פתוח לקהל לכבוד ספרו של עמוס עוז, "סיפור על אהבה וחושך", הערב ב-19:45 במרכז ענב לתרבות. עוז ישוחח על הספר עם הסופרת רונית מטלון. ליווי מוסיקלי: קרני פוסטל ויסמין אבן. ביום ראשון ב-21:00 יתקיים במועדון צוותא בתל אביב ערב הוקרה למשוררת נורית זרחי, "עם שושנים התנשקה", בהשתתפות יהודית רביץ, מיקי קם, אורה זיטנר ואחרים. ביום שלישי ב-22:30 יציגו ישראל ברייט ואלברט סופר בתיאטרון תמונע ערב שירי משוררים בעקבות שירים של זלדה, יהודה עמיחי, אורי צבי גרינברג ואחרים.

גם ביריד בגני התערוכה יתקיימו כמה אירועים ספרותיים: מחברי הספר "הוצא מהקשרו - משפטי המחץ של הספורט הישראלי", מרדכי אלון ואמיר דורון, ייפגשו מחר ב-21:00 עם הקהל ויקראו קטעים מתוך הכרך השלישי של הספר, שכבר נהפך לסדרה.

ביום ראשון ב-21:00 יתקיים רב שיח על כתיבה גברית, "הגברים כותבים בלילה", בהשתתפות אורי אדלמן, אתגר קרת, אהוד אשרי, אמנון ז'קונט ושי גולדן. התשובה לערב הזה תהיה הערב "נשים על הפרק - סופרות וגיבורות בזהות הישראלית", ביום רביעי ב-21:00, בהשתתפות אדיבה גפן, רונית ליברמנש, ציפי גון-גרוס, רחל טל-שיר ומיכל שלו. מנחה: אלי הירש.

בסינמטק תל אביב יתארחו סופרים שיציגו את הסרטים האהובים עליהם. יצחק בן-נר ידבר על הסרט "צומת מילר" של האחים כהן, סמי ברדוגו ידבר על "פרש" של בועז יכין, בתיה גור תדבר על "אינטרוויסטה" של פליני, ואריאנה מלמד תדבר על "עד סוף העולם" של וים ונדרס.

במשך שבוע הספר יתקיימו בבתי קפה בתל אביב, בהם "קפה תם", "תולעת ספרים", "מתוקה" ועוד, מפגשים עם סופרים, משוררים ואנשי ספרות. בין היוצרים שישתתפו במפגשים אלה יהיו אורלי קסטל-בלום, רונית מטלון, מירה מגן, שהם סמיט, אתגר קרת, אלונה קמחי ויעל איכילוב. כמו כן יקיים מכון יד בן-צבי במשך השבוע סיורים ספרותיים בתל אביב וביפו בעקבות נתן אלתרמן, לאה גולדברג, תרצה אתר, יונה וולך, רחל, ביאליק, וכן עגנון, ברנר וש' בן ציון.

ביום שני יוענק פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס בסך 150 אלף שקלים לאחד מחמשת הסופרים המועמדים - גבריאלה אביגור-רותם, א"ב יהושע, גיל הראבן, יעל הדיה ומרינה גרוסלרנר. הטקס, שיתקיים במרכז הירידים בגני התערוכה, יועבר בשידור חי בערוץ 1. לפניו ישתתפו חמשת המועמדים בסדרת מפגשים ספרותיים "תן למלים - קברט ספרותי". ביום חמישי במועדון צוותא בתל אביב יתקיים האירוע האחרון בסדרה, ובו יקראו שחקנים ומוסיקאים קטעים מתוך היצירות, והסופרים ישוחחו עם הקהל. את הערב ינחה דב אלבוים, וישתתפו בו אלון אבוטבול, אפרת בן-צור, ורד קלפטר ודן תורן.

בבית אריאלה תתקיים סדרת מפגשים של סופרים לילדים. בין הסופרים שייפגשו עם קהל קוראיהם יהיו גילה אלמגור, יהודה אטלס, סמדר שיר, יורם טהרלב, דתיה בן-דור ושלומית כהן-אסיף, שיספרו מזיכרונות ילדותם. בדיזנגוף סנטר ייחגג שבוע הספר בשיתוף החנות "יריד הספרים". 40 דוכנים יוקמו במרכז, ומדי יום תתקיים שעת סיפור לילדים. סופרים יחתמו שם על ספריהם.

ירושלים

במוזיאון ישראל יוכלו המבקרים ביריד להיכנס חינם לתערוכות המוצגות בו. במוזיאון תתקיים גם סדרת הרצאות על ספרים. איתמר לוי ידבר ביום רביעי (12 בחודש), ב-19:00, על ספרים נשכחים, וקבוצת הקומיקס "אקטוס" תדבר ביום חמישי הבא (13 בחודש), ב-19:00, על קומיקס ישראלי מראשית הציונות ועד היום. למחרת יתקיים בין 11:00 ל-17:00 הפנינג קומיקס בחצר תיאטרון החאן. בתיאטרון החאן יתקיימו במשך השבוע מופעים, וביניהם: "בציר טוב" של אילן וירצברג ושמעון גלבץ, לפי שיריה של יונה וולך; ערב השירה "על החיים ועל המוות" בהשתתפות משוררי כתב העת "משיב הרוח" וכן רוני סומק, חיים באר, דורון תבורי ועוד; ו"היה או לא היה", ערב המוקדש לאלכסנדר פן בהשתתפות צביקה פיק, שלומית אהרון, דרור קרן ועוד.

בסינמטק ירושלים יתארחו סופרים שיציגו את הסרטים האהובים עליהם. יצחק לאור ידבר על "בשנה שיש בה 13 ירחים" של פסבינדר, בנימין שבילי ידבר על "נוף בערפל" של תיאו אנגלופולוס, סמי ברדוגו ידבר על "פארגו" של האחים כהן, וסייד קשוע ידבר על הסרט התיעודי "הבטחות" של ביזי גולדברג. בבתי קפה בירושלים, בהם "תמול שלשום", "קקאו" ו"טעמון", יתקיימו במשך השבוע מפגשים עם סופרים, משוררים ואנשי ספרות, בהם דויד גרוסמן, יוסל בירשטיין, בתיה גור, סוזן אדם, רמי סערי, אילנה המרמן ויורם מלצר.

בספריות הציבוריות ייפגשו עם קהל הקוראים שלהם סופרי ילדים, ביניהם אפרים סידון ויוסי אבולעפיה, חיה שנהב וציפי שחרור. מכון יד בן-צבי יקיים במשך השבוע סדרת סיורים ספרותיים בעקבות יהודה עמיחי, עמוס עוז, ש"י ענגון ועוד. כמו כן יתקיימו בשבוע הספר פעילויות רבות לילדים, ובהן מסיבת פיג'מות בתיאטרון ירושלים והרצאות לילדים בגן החיות התנ"כי.

אינטרנט ורדיו

בשבוע הספר יתקיימו באתר האינטרנט "תפוז" פורומים בהשתתפות סופרים, ביניהם דויד גרוסמן, חיים באר, גיל הראבן, אתגר קרת, מיכל שלו, יעל איכילוב, אדיבה גפן, יעל הדיה, סמדר שיר ורביב דרוקר. הגולשים מוזמנים להכין שאלות ולשלוח לאתר: http://forums.tapuz.co.il/books מהערב ועד יום שלישי הבא תשודר בגלי צה"ל מדי ערב ב-18:00 תוכנית יומית, "סוף סוף ספר". התוכנית תוגש על ידי מגישים מתחלפים ותעסוק בכל פעם בנושא אחר. היום תגיש נעמי קרן תוכנית על נשים וביוגרפיות, מחר תגיש גאולה אבן תוכנית על ספרות ילדים, ביום ראשון תגיש ליעד מודריק תוכנית על ספרות צעירה, ביום שני יגיש אורי אורבך תוכנית על ספרות אקטואלית, וביום שלישי יגיש ערן סבאג תוכנית על ספרי דור הביט.

4,000 ספרים חדשים בשנה

לפי נתונים של רשת סטימצקי, מחזור המכירות בשוק הספרים בישראל הוא כ-2 מיליארד שקל בשנה. מדי שנה רואים אור כ-4,000 ספרים חדשים. ב-2001 היתה עלייה של 10% במספר הכותרים החדשים שראו אור לעומת שנת 2000. לפי נתוני הרשת, בין ספרי המקור הנמכרים ביותר ב-2001 היו "הכלה המשחררת" מאת א"ב יהושע, "באדולינה" מאת גבי ניצן, "מישהו לרוץ אתו" מאת דויד גרוסמן, "מאה חורפים" מאת מיכל שלו, "תאונות" מאת יעל הדיה ו"מים נושקים למים" מאת סמי מיכאל.

בין הספרים המתורגמים הנמכרים ביותר ב-2001: "על העיוורון" מאת ז'וזה סאראמאגו, "סיפור אמריקאי" מאת נעמי רגן, "השטן והעלמה פרים" מאת פאולו קואלו, "ולנטינו" מאת נטליה גינצבורג, "כיסא הקשירה" מאת קתרין הריסון ו"האיש שצפה ברכבות" מאת ז'ורז' סימנון. בין ספרי השירה הנמכרים ביותר: "פתוח סגור פתוח" ו"שירי אהבה" מאת יהודה עמיחי, "המתופף של המהפכה" מאת רוני סומק, אלבום שירי אלתרמן "שירי אהבה", וכן "שירים" מאת לאה גולדברג.

רוב הקוראים הישראלים לא שינו את הרגלי הקריאה שלהם בעקבות האירועים הפוליטיים בשנתיים האחרונות, כך עולה מסקר שקיימה אמנות לעם לקראת פתיחת שבוע הספר העברי. 78% מהישראלים נוהגים לקרוא כפי שקראו לפי האינתיפאדה, 7% דיווחו כי הם קוראים כעת יותר מבעבר, ו-12% כי הם קוראים פחות מבעבר. בין הישראלים שדיווחו על עלייה בקריאה בולטים נשים, מבוגרים בני 50 ומעלה, אנשים בעלי הכנסה מתחת לממוצע, מסורתיים ורווקים.

כתבות מומלצות

מפגינה מול בית המשפט העליון הארה"ב

פסק הדין שביטל את זכות האשה על גופה ראוי לשמש אות אזהרה גם כאן

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ