נשק בשפע

מאת ניקולס קריסטוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ניקולס קריסטוף

טיילור, מישיגן

בכניסה לאולם עצר אותי השומר בנימוס. "אנחנו חייבים לבדוק את כלי הנשק שלך", הסביר. רצה המקרה ולא היה בכלי אקדח מוסתר. אבל "תצוגת הרובה והסכין של מישיגן" שנערכה כאן בסוף השבוע שעבר, היתה המקום המתאים לקנות את כל סוגי האקדחים ועוד הרבה יותר: רובים ענקיים חצי אוטומטיים, דגלי הדרום מתקופת מלחמת האזרחים ומלאי של 75 כדורים לקלצ'ניקוב למקרה שארצה לרדוף אחר צבי אמריקאי שלא יהיה לו די שכל לברוח אחרי שאחטיא ב-74 הפעמים הראשונות. היו שם גם ספרי הדרכה המסבירים איך להפוך רובים חצי אוטומטיים למקלעים ומדריך בעשרה דולר להרכבת בזוקה.

הסטיקרים בתצוגה רוויים במצ'ואיזם: "בזה הרגע קיבלתי רובה תמורת אשתי - העסקה הטובה ביותר שעשיתי". כאשר בדקתי רובה סער פולני משומש ומכודן, במחיר של 129.95 דולר, קרן המוכר. "זה נשק חזק", אמר. "היחיד שמסוגל לירות דרך זכוכית משוריינת". המממם. זה בהחלט נשק מועיל למטרות ספורט - אם אשקול אי פעם לצוד צבאים הנוהגים בלימוזינות משוריינות.

תצוגות הנשק האלה רווחיות ביותר - בכל שנה מתקיימות בארה"ב 4,500 כאלה - והן מהוות את אחת הפרצות במאבק בטרור שממשל בוש מסרב לסתום. אמנם, בדרך כלל מחייבת עסקת נשק בדיקת רקע. הבדיקות הללו מנעו 690 אלף עסקות מכירה של נשק לבעלי הרשעות פליליות. אבל בדיקות הרקע אינן נדרשות בתצוגות הנשק שבהן מוכרים סוחרים נטולי רישיון את מרכולתם. בתצוגות הללו יכולים עבריינים וטרוריסטים לקנות מחסן נשק שלם בלי שיצטרכו אפילו להציג תעודת זהות. כאן במישיגן, למשל, הורשע בשנה שעברה חבר חיזבאללה בקניית נשק שהתכוון לשגרו ללבנון. די מדכדך לגלות שטרוריסטים לבנונים מתוסכלים יכולים לנצל את חוקי הנשק המתירניים שלנו.

מצאתי שלוש דוגמאות נוספות מהתקופה האחרונה לקניית נשק על ידי אנשים בעלי קשרים טרוריסטיים (אירי ושני פקיסטנים) בתצוגות נשק אמריקאיות, אך מובן שהבעיה המרכזית כאן איננה סכנת הטרור הבינלאומי אלא בריאות הציבור: כל 20 דקות נהרג אמריקאי מנשק חם. מספר האמריקאים שמתו בצורה זו מאז 10 בספטמבר גדול פי שישה ממספר אלה שנהרגו בפעולות טרור בינלאומי.

אין להניח שיחול שינוי משמעותי במצב הזה, שכן 48% מהמצביעים האמריקאים מחזיקים בבתיהם נשק, ושיעורי הבעלות עולים ככל שעולות רמות ההכנסה וההשכלה. אבל אפשר לגייס קונסנסוס פוליטי סביב צעדים מוגבלים כמו סגירת הפרצה של תצוגות הנשק.

מאחר ש-18 מדינות בארה"ב כבר פעלו להקטנת הפרצה, לא תישאר הרבה עבודה לממשל הפדרלי. בתצוגה במישיגן, למשל, נדרשו בדיקות רקע לפני ביצוע עסקות, אך הסוחרים לא התלוננו על כך. הדבר היחיד שהטריד את אחד הסוחרים היה אותו איש ששכר ממנו נשק ולבסוף התאבד. הרגיזה את הסוחר העובדה שהוא היה קטנוני מכדי לקנות את הנשק.

בוויכוח עם אל גור במערכת הבחירות אמר ג'ורג' בוש, כי הוא תומך בבדיקות רקע מיידיות בתצוגות נשק. אפילו שר המשפטים ג'ון אשקרופט, שאין לשלול את הטענה שיצא מרחם אמו עם אקדח לפות בין אצבעותיו הזעירות - אמר בסנאט, כי "הממשל הזה אכן תומך בסגירת הפרצה בתצוגות הנשק".

אבל בוש מסרב להעמיד את הממשל במקום שבו נמצא פיו. הוא לא תמך באף אחת מהצעות החוק שנועדו להקטין את הפרצה. בוש מתגאה בנכונותו לעשות הכל כדי להילחם בטרור - לכלוא מי יודע כמה גברים ערבים, להנהיג בתי משפט צבאיים, לפלוש לאפגניסטן ולעיראק. לו היו טרוריסטים קונים נשק בתצוגות באיזו מדינה קטנה כלשהי, בוודאי היינו מנסים להפציץ אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ