אלביט מערכות זכתה במכרז של צה"ל לפרויקט של מאות מיליוני שקלים

פרויקט צי"ד (צבא יבשתי דיגיטלי) אמור לאפשר תיאום בין הכוחות ומתן תמונת מצב עדכנית למפקדים

מאת אמנון ברזילי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אמנון ברזילי

חברת אלביט מערכות זכתה במכרז להקמת פרויקט "צבא יבשה דיגיטלי" (צי"ד) בעבור צה"ל. היקף הפרויקט הוא מאות מיליוני שקלים והוא יושלם בעוד כשש שנים. מטרת התוכנית היא שילוב כל הפרויקטים בתחום התקשורת במערך הלוחם ביבשה.

בהודעה שמסרה אתמול החברה נאמר כי אלביט מערכות תהיה הקבלן הראשי של התוכנית, ורפא"ל ותדיראן מערכות יפעלו כקבלני משנה עיקריים. אלביט מערכות זכתה במכרז בהתמודדות עם קונסורטיום בראשות התעשייה האווירית, שכלל גם את תדיראן קשר ונס טכנולוגיות.

בהודעה שמסרה אלביט מערכות נאמר כי משרד הביטחון פנה אליה בבקשה להגשת הצעה מפורטת לביצוע הפרויקט. בכוונת הצדדים לקיים מו"מ סופי במטרה לסכם בהקדם את פרטי ההתקשרות ביניהם. זהו מכרז שני רצוף של חיל הקשר שבו זוכה אלביט מערכות. לפני כחודשיים זכתה החברה במכרז על פרויקט יוקרתי נוסף להקמת רדיו נתונים. במסגרת פרויקט זה תקים החברה רשת נתונים חסינה, ניידת ומוצפנת.

פרויקט צי"ד נחשב לתוכנית היוקרתית ביותר בצה"ל בתחום מערכות השליטה והבקרה לכוחות היבשה. הוא נועד לאפשר למפקדים שליטה בכוחות ובמערכות מידע שמאפשרות קבלת החלטות טובה יותר, וכן ידיעה טובה יותר של שדה הקרב.

במסגרת התוכנית יפותחו תשתיות חדשות למפקדות האוגדה, החטיבה והגדוד. עם השלמת הפרויקט יוכל מפקד האוגדה לראות על גבי מסך של מחשב או טלוויזיה את תמונת המצב של כוחותיו ומצב האויב, כפי שהמודיעין הישראלי מעריך אותו.

מערכות השו"ב יתבססו על סיבים אופטיים, והן יותקנו על גבי קרונות ממוזגים ונגררים על ידי כלי רכב. על פי התכנון, יושלם ב-2006 מערך השו"ב של צי"ד בעבור האוגדה הראשונה, ועד סוף העשור יושלם פרויקט צי"ד בעבור כל מערך כוחות היבשה.

פרויקט צי"ד מנוהל על ידי חיל הקשר, שגם איפיין את המערכת ואת הדרישות המבצעיות בשיתוף פעולה עם מפקדת זרוע היבשה. במסגרת התוכנית תבוצע אינטגרציה של מערכות השליטה, הבקרה והתקשורת הקיימות בצבא היבשה.

התוכנית כוללת פיתוח, אספקה ותמיכה של מערכות חומרה ותוכנה, כגון עמדות שו"ב ותקשורת, מערכות לעיבוד והפצת מידע ומערכות לעיבוד תמונה. התוכנית אמורה לאפשר תיאום בין הכוחות בדרגים השונים ומתן תמונת מצב עדכנית.

זכייתה של אלביט מערכות בפרויקט השלימה מהלך שתחילתו בנובמבר 2001, אז רכשה אלביט את חטיבת המערכות הביטחוניות של חברת אלרון טלסופט ב-5.7 מיליון דולר. עסקה זו עשתה את ההבדל בין אלביט למתחרותיה.

בינואר 2002 פנו התעשייה האווירית ותדיראן קשר למנכ"ל משרד הביטחון עמוס ירון ולממונה על ההגבלים דרור שטרום בדרישה למנוע מאלביט מערכות להשתתף במכרז. הן טענו כי זמן קצר לפני כן רכשה אלביט מערכות את החטיבה הצבאית של אלרון טלסופט, שמהנדסיה עבדו במשך שנים בעבור פרויקטים צה"ליים בתחום מערכות שליטה ובקרה (שו"ב).

הן טענו כי רכישה זו העניקה לאלביט מערכות יתרון משמעותי בפרויקט צי"ד. במכתב ששלח בינואר 2002 עו"ד רם כספי שייצג את שתי החברות, נאמר כי אלרון טלסופט היא החברה המובילה והכמעט בלעדית ברובד תשתיות התוכנה, תקשורת הנתונים והפצת המידע. החברה הזו מבצעת כיום חלק נכבד מעבודות התשתית בעבור צבא היבשה ומשמשת כיועצת פעילה בהנדסת מערכות תשתיות התוכנה של הצבא". החברות טענו שאם תבוצע הרכישה והמיזוג ייצא לפועל, ייהפך שוק זה לשבוי בידי החברה הממוזגת.

שוק התקשורת והבקרה (תקשוב) בנוי מארבעה רבדים: מחשבים וחומרה, שכבת תקשורת ותמסורת, תשתיות תוכנה ותקשורת נתונים, וכן הפצת ידע ויישומים. ואולם לאחר בדיקה שנעשתה על ידי הממונה על ההגבלים ומערכת הביטחון הוחלט כי לא היה פסול בדרך שבו ביצעה אלביט מערכות את הרכישה, ושהיתה כאן שקיפות מלאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ