מספר מקבלי הבטחת הכנסה גדל ב-10% מתחילת השנה

מאת רותי סיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת רותי סיני

בחודש מאי חלה ירידה בשיער של 0.9% במספרם של המובטלים שהתייצבו בלשכות העבודה בישראל . בניכוי גורמים עונתיים, הסתכם מספרם ב-205,600 בני אדם. את הנתונים פירסם הבוקר (רביעי) משרד העבודה והרווחה.

ייתכן שהירידה במספרם של מבקשי האבטלה קשורה לנתון אחר שהתפרסם קודם לכן השבוע, לפיו מספר הישראלים שמקבלים גמלת הבטחת הכנסה הגיע בחודש שעבר לשיא של 153,190 - גידול של כ-10% במהלך השנה האחרונה; כך עולה מהנתונים שפירסם מינהל התכנון והמחקר של הביטוח הלאומי. הגידול החד ביותר נרשם בקבוצת המובטלים הזכאים להבטחת הכנסה, שהיוו 31% מכל מקבלי הקצבה. המובטלים מהווים כעת את הקבוצה הגדולה ביותר בקרב מקבלי הבטחת הכנסה.

הקבוצה השנייה בגודלה (30%) הם אנשים הנחשבים בלתי ניתנים להשמה בעבודה מסיבות של גיל, בעיות התנהגות או בריאות רופפת.

נראה כי מספר גדול יותר של מובטלים "חדשים" מיצה את דמי האבטלה שלו בלא למצוא עבודה או שאינו זכאי מלכתחילה לדמי אבטלה ועובר ישר לקבל הבטחת הכנסה.

קבוצה זו תלך ותגדל לאחר 1 ביולי, אז ייכנסו לתוקף המגבלות על קבלת דמי אבטלה במסגרת התוכנית הכלכלית החדשה. על פי הערכות הביטוח הלאומי, הגבלות אלה יפגעו בכ-60 אלף מובטלים, שרבים מהם יצטרפו למאגר מקבלי הבטחת הכנסה. מי אבטלה במסגרת התוכנית הכלכלית החדשה. על פי הערכות הביטוח הלאומי, הגבלות אלה יפגעו בכ-60 אלף מובטלים, שרבים מהם יצטרפו למאגר מקבלי הבטחת הכנסה.

נשים ממשיכות להוות רוב בקרב מקבלי הבטחת הכנסה - 65%. המספר הגדול ביותר של מקבלי הבטחת הכנסה נרשם בבאר שבע - 16,779 תושבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ