דיווחים על קלטות וידיאו שבהן נראה מנהיג הטליבאן מולה עומר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בקלטות וידיאו שמופצות בימים האחרונים בדרום אפגניסטאן מופיע מנהיג הטליבאן, שייח מולה מוחמד עומר - כך סיפרו נוסעים שהגיעו מאזור העיר קנדהאר לפקיסטאן. העיר נחשבה בעבר למעוזו של עומר. לדבריהם, בסוף השבוע הונחו מחוץ למשרדי ממשלה, בתי מלון ובתים פרטיים, קלטות, המכילות הודעות ממנהיג הטליבאן שתום העין ומבכירי טליבאן אחרים. על פי הדיווחים, מופיע מנהיג הטליבאן בקלטת במשך כ-15 דקות, שבמהלכן הוא מציין כי הוא נמצא במקום מבטחים, ובשאר הזמן יש דרשות ונאומים של אנשי דת של הטליבאן, שבהם הם משבחים את שלטונו.

על פי הדיווחים, אמר מולה עומר בקלטת כי ההפצצות האמריקאיות לא ישיגו אותו, גם אם יימשכו עשר שנים. כמו כן, הצדיק עומר את משטר ההלכה האיסלאמי שכפה על אפגניסטאן ואמר כי זו היתה הדרך היחידה להפסיק את התהליך שבו התפוררה למעשה המדינה למחוזות שבהם שלטו אילי מלחמה. "אני מציב אתגר לכל המדינות בעולם, כולל ארה"ב, להנהיג משטר צדק כמו שהיה לנו", אמר. בשאר הקלטת משבחים כוהני הדת, ששמם לא נמסר, את מנהיגם, ומגדירים אותו "מושיעה של אפגניסטאן ולוחם של האיסלאם".

מכיוון שמומחים או עיתונאים לא צפו בקלטת, לא ניתן לקבוע את מהימנותה או את מהימנות הדיווחים על תוכנה. הפצת הקלטת באה בשעה שבקאבול מכונסת הלויה ג'ירגה, המועצה הגדולה המסורתית של המדינה, שבחרה ביום חמישי שעבר בחמיד קרזאי לנשיא, ואמורה למנות בימים הקרובים פרלמנט זמני וממשלה, כדי שינסחו חוקה חדשה למדינה ויקיימו בחירות כלליות וחופשיות בעוד שנה וחצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ