הפשטונים התחזקו בממשלת קרזאי החדשה

מאת יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יוסי מלמן

לאחר מבוי סתום של שבוע ימים, השביעה הלויה ג'ירגה את חמיד קרזאי לנשיא אפגניסטאן, ואישרה את הממשלה שהציג. השינוי היחיד הבולט בממשלה החדשה הוא מינוי חדש לתפקיד שר הפנים.

קרזאי הודיע ל-1,551 צירי המועצה הגדולה המסורתית של המדינה כי לתפקיד מונה טאג' מוחמד חאן ורדאק, במקומו של יונס קנוני.

ורדאק הוא מושל של אחד המחוזות במזרח אפגניסטאן. הוא ממוצא פשטוני - הקבוצה האתנית הגדולה ביותר במדינה. קנוני הוא ממוצא טג'יקי, ונחשב לאחד מראשי הברית הצפונית, שמאגדת בתוכה נציגים של מיעוטים אתניים לא-פשטוניים - אוזבקים, טג'יקים, האזרים, טורקמנים ועוד.

המינוי נועד בעיקר לרצות את נציגי הפשטונים בלויה ג'ירגה, שהביעו מורת רוח ממה שסברו שהוא ייצוג יתר בממשלה היוצאת לאנשי הברית הצפונית. משרד הפנים נחשב לאחד החשובים במדינה, והוא מפקח על כוחות המשטרה ושירותי הביטחון. כפיצוי יקבל קנוני את משרד החינוך.

בידי הברית הצפונית, שהיתה הכוח המניע במאבק נגד הטליבאן ונהנית כיום מתמיכה אמריקאית, נותרה השליטה במשרד החוץ, בראשות השר עבדאללה עבדאללה.

חשוב עוד יותר הוא משרד ההגנה, שנותר בידי מרשל מוחמד פהים. פהים הוא אחד משלושת הסגנים שמינה קרזאי. השניים הנותרים הם חאג' קאדיר וקארים חלילי.

למרות העברת משרד הפנים לידי שר חדש, שוררת עדיין מורת רוח בקרב רבים מהצירים ממוצא פשטוני, שחשים כי קרזאי לא עמד בהתחייבותו להקים ממשלה שתשקף ו"תייצג בנאמנות את מאוויי העם וצרכיו". בנאומו בפני הצירים, התנצל קרזאי על שלא הצליח לספק ולרצות את רצונותיהם של כל הצירים.

שינוי נוסף שעליו הכריז קרזאי הוא מינויו של אשרף קאני אחמדזאי לתפקיד שר האוצר. אחמדזאי, שעבד בעבר עם הבנק העולמי, אמור לסייע לנשיא הנבחר לחלץ את המשק האפגני מהמשבר העמוק שבו הוא נתון.

בתוך כך, האשימה ממשלת קרזאי את שרידי הטליבאן כי הם שאחראים לירי 4 טילי קטיושה שנורו שלשום על רחוב בקאבול, שבו שוכנת שגרירות ארה"ב, במרחק של כ-3 ק"מ מהאוהל שבו מכונסת הלויה ג'ירגה. בהתקפה לא היו נפגעים ונגרם נזק מועט לרכוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ