גילת ואקוסטאר הגיעו לפשרה בעניין סטארבנד

"וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי אקוסטאר הסכימה להעביר למיזם סטארבנד שבו שולטת גילת תשלומים המגיעים לו, ובתמורה הסכים סטארבנד שלא לחדש את התביעה המשפטית נגד אקוסטאר

מאת עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עמי גינזבורג

הסכסוך שהתגלע באחרונה בין חברת אקוסטאר האמריקאית לחברת גילת רשתות לוויין הישראלית הגיע השבוע לפתרון חלקי. העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח אתמול כי שתי החברות, השותפות במיזם האינטרנט הלווייני רחב הפס סטארבנד, הגיעו להסכם פשרה, שבמסגרתו תעביר אקוסטאר לסטארבנד כספים שאותם היא חייבת למיזם. מדובר בכספים שאותם גבתה אקוסטאר מלקוחותיה של סטארבנד כאשר שימשה עדיין מפיצה של החברה, ואשר אותם לא העבירה לסטארבנד.

אקוסטאר החליטה לפני כחודשיים לנתק מגע עם סטארבנד, ולהפסיק להשתמש בה כשותפה עסקית. זאת, לאחר שב-2001-2000 השקיעה בסטארבנד 100 מיליון דולר, במטרה ליהפך לבעלת השליטה בה. מנהלי אקוסטאר טענו שההתנתקות נבעה מאכזבה מביצועי סטארבנד. בעקבות ההתנתקות, חזרה גילת להיות בעלת השליטה בסטארבנד. גילת מחזיקה כיום בכ-40% מהון המניות של סטארבנד.

אקוסטאר מתמחה באספקת שירותי טלוויזיה דיגיטלית בלוויין בארה"ב ולה 7.2 מיליון לקוחות. באמצעות ההשקעה בסטארבנד היתה אקוסטאר מעוניינת לספק ללקוחותיה שירותים משולבים של טלוויזיה בלוויין ואינטרנט מהיר באמצעות לוויין.

במסגרת הסכם הפשרה הסכימה אקוסטאר להעביר לסטארבנד את הפרטים החיוניים על לקוחותיה של סטארבנד, אשר רוכזו עד כה אצלה. לסטארבנד יש כיום כ-40 אלף לקוחות בארה"ב. סטארבנד מצדה הסכימה שלא לחדש את התביעה לפי חוק ההגבלים העסקיים שהגישה נגד אקוסטאר בעקבות עיכוב הכספים אצלה. תביעה זו היתה עלולה לחבל במאמציה של אקוסטאר לקבל מרשות ההגבלים העסקיים בארה"ב אישור למיזוג עם חברת יוז. יוז היא המפעילה הגדולה ביותר של שירותי טלוויזיה דיגיטלית בלוויין בארה"ב, ומיזוגה עם אקוסטאר נתון כעת בעיקר לשיקולה של הרשות להגבלים עסקיים בארה"ב.

בעקבות הסכסוך בין סטארבנד לאקוסטאר נקלעה סטארבנד למצוקה. עקב כך החליטה החברה לפני כשבועיים לפנות לבית המשפט בבקשת להגנה מפני נושים (צעד שמוכר גם בשם "צ'פטר11"). פנייה כזו לבית המשפט מרמזת בדרך כלל על מצוקת נזילות ועל הצורך לגבש תוכנית הבראה והסדר נושים כדי לא להגיע לפירוק. בעקבות הפנייה להליך המשפטי העבירה גילת לסטארבנד סכום של 2.8 מיליון דולר כהלוואת גישור לשימוש שוטף.

מנהלי סטארבנד טענו לאחר הפנייה להליך של צ'פטר 11 כי החברה ממשיכה לספק את שירותי האינטרנט ללקוחות, ואינה מעכבת תשלומים לעובדים ולספקים. לטענתם, ההליך המשפטי היה מחויב המציאות בגלל צעדיה הקיצוניים של אקוסטאר, ומשום שתביעה רגילה נגד אקוסטאר היתה גורמת לסרבול (גם משום שאקוסטאר היא עדיין בעלת מניות בסטארבנד) שהיה מעכב את פתרון הסכסוך. במקרה כזה היתה סטארבנד עלולה להגיע במהירות לסוף דרכה, ולכן היא נאלצה לפנות להליך משפטי יעיל יותר, דהיינו צ'פטר 11.

לסכסוך בין גילת וסטארבנד לאקוסטאר יש באחרונה זווית נוספת, הקשורה לתוכניותיה של בעלת המניות הגדולה בגילת, SES גלובאל. SES קיבלה באחרונה אישור להיכנס לתחרות בשוק הטלוויזיה בלוויין בארה"ב, והיא מתכוונת לבסס את האסטרטגיה שלה גם על שילוב בין שירותי הטלוויזיה לשירותי האינטרנט רחב הפס, באמצעות הטכנולוגיה של גילת וסטארבנד. הכניסה לשוק תהפוך את SES למתחרה ישירה של אקוסטאר ויוז. בבעלותה של SES רשת לווייני תקשורת עולמית, והיא ספקית עיקרית של ערוצי לוויין לחברות תקשורת, ובהן אקוסטאר ויוז.

יוז ואקוסטאר טענו תחילה שאין להן התנגדות להתחרות ב-SES, אבל באחרונה הן שינו את טעמן. בתחילת השבוע פנו השתיים לרשות ההגבלים העסקיים בארה"ב (FCC), בבקשה שזו תמנע מ-SES לספק שירותים כאלה, מאחר שהשידורים שלה עלולים לפגוע באיכות השידורים והשירותים שהן מספקות. ב-SES דוחים את הטענות הללו ורואים בהן מכשול מלאכותי שמציבות אקוסטאר ויוז במטרה לעכב את התחרות בתחום הטלוויזיה בלוויין בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ