חשש: אל-קאעדה יפגעו במטרות יהודיות בארה"ב

אף-בי-איי: התרעה על פיגועים באמצעות מכליות דלק

מאת נתן גוטמן, ואשינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת נתן גוטמן, ואשינגטון

האף-בי-איי הזהיר בסוף השבוע, כי טרוריסטים עלולים לנסות לבצע פיגועים באמצעות מכליות דלק בריכוזים יהודיים ברחבי ארה"ב. זו האזהרה הראשונה של ארה"ב מפני פיגועים המכוונים נגד יהודים, מאז ה-11 בספטמבר אשתקד. האף-בי-איי הזהיר גם מפיגועים דומים במסופי דלק מרכזיים.

מקור האזהרה הוא מידע שעלה מחקירות של אנשי "אל-קאעדה" וטליבאן, שנתפסו על ידי האמריקאים במהלך המלחמה באפגניסטאן. הנחקרים ציינו, כי מתכנני הפיגועים ברשת אל-קאעדה דנו באפשרות של ביצוע פיגועים נגד מטרות יהודיות בארה"ב באמצעות מכליות דלק.

עם זאת, אין בידי רשויות החקירה בארה"ב מידע מדויק יותר על כוונות אלה לבצע פיגועים, וגם רמת האמינות של הדיווחים אינה ברורה. המשרד לביטחון המדינה החליט שלא להעלות את רמת הכוננות בארה"ב, הנמצאת ברמה "צהובה", כלומר - בינונית, והסתפק בהעברת התרעות ספציפיות לגורמי אכיפת החוק.

גם ראשי קהילות יהודיות ברחבי המדינה קיבלו הודעה, בעקבות ההתרעות האחרונות, והתבקשו לשמור על עירנות גבוהה יותר סביב ריכוזים יהודיים דוגמת בתי כנסת, בתי ספר ומרכזים קהילתיים. את האזהרות לקהילות היהודיות העבירו נציגי המשרדים האזוריים של האף-בי-איי ותחנות המשטרה המקומיות. הקהילות לא התבקשו להפסיק פעילות כלשהי, וגם לא קיבלו בקשה מפורשת להגביר את השמירה סביב מתקנים אלה, אלא רק להגביר את העירנות. הנציגים הדגישו כי הם אינם קוראים למתפללים להימנע מהליכה לבתי הכנסת, או לתלמידים - שלא ללכת לבתי הספר היהודים.

נציגי רשויות אכיפת החוק התבקשו גם ליצור קשר עם מנהלי מסופי דלק ואתרי אחסון גז, ולהזהירם מפני אפשרות לפיגוע. ארה"ב סבורה כי ארגון אל-קאעדה משתמש במכליות דלק וגז לצורך פיגועים, ומציגה לראיה את הפיגוע בבית הכנסת באי ג'רבה שבתוניסיה באפריל, שבו נהרגו 17 בני אדם. הממשל האמריקאי מאמין כי אל-קאעדה עומד מאחורי פיגוע זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ